A felmérés szerint egy egyetemistára a tanévkezdés kapcsán a családok átlagosan 124 ezer, egy középiskolásra közel 64 ezer forintot költenek, az általános iskolások pedig 48 ezer forintba kerülnek. A legnagyobb terhet a megfelelő ruházat és lábbelik, valamint a taneszközök és a tankönyvek beszerzése jelentik: ezek teszik ki a költségek 70%-át. A felsőoktatásban tanulók esetében ezeken kívül a tandíj is jelentős összeget jelent.
Az iskolakezdésre már tavasztól félreteszünk
A családok többsége számára kiemelten fontos cél a gyerekek megfelelő iskoláztatása, amiért jelentősebb anyagi terhet is hajlandóak vállalni. Bár a megkérdezettek 80%-a nyilatkozta, hogy komoly anyagi megterhelést jelent a gyerekek iskoláztatása, tízből hét család mégis törekszik arra, hogy a lehetőségeihez mérten a legjobb minőségű termékeket vegye meg a gyerekek számára. Minden második szülő igyekszik az őszi kiadásokat több hónapra elosztani, és az iskolakezdéssel járó költségekre átlagosan 5 hónapig takarékoskodnak.
Miből telik?
Az iskolakezdéshez kapcsolódó kiadásokat általában egy család 60%-ban a havi fizetésből, 40%-ban a kifejezetten erre a célra félretett megtakarításokból, 35%-ban pedig az iskolakezdési támogatásból finanszírozza.
Év közben is alig csökkennek a költségek
A tanév folyamán átlagosan havonta 49 ezer forint kiadást jelent egy gyermek képzése a különórákat is beleértve. Míg egy általános iskolás esetében a havi költség mintegy 38 ezer forint, egy középiskolásnál ez már közel 55 ezer, egyetemistáknál pedig meghaladhatja a 113 ezer forintot is. Sok „kis” tételből jön össze a havi fizetnivaló: ezek jellemzően az étkezés, az informatikai eszközök beszerzésének és fenntartásának díjai, a különórák költsége és az utazás. Az egyetemisták szüleinek legkomolyabb kiadása a lakhatás, azaz a kollégium vagy az albérlet fedezése.