fesztivál;Hajdu Szabolcs;Délibáb;

Isaach De Bankolé/Forrás: A Company Hungary

- Torontóban a Délibáb

A Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon péntek este lesz Hajdu Szabolcs Délibáb című új filmjének világpremierje. A Contemporary World Cinema, azaz napjaink legfrissebb világmoziját képviselő válogatásba hívták meg a filmet, a premieren a rendezőn kívül jelen lesz a főszereplő, Isaach De Bankolé, Taschler Andrea producer, Jim Stark koproducer és Billy Martin zeneszerző. A nagy presztizsű észak-amerikai filmfesztivál igazgatója, Piers Handling meleg hangon üdvözölte a fiatal magyar rendező filmjét:

„Ez egy különleges, megigéző film, mély és lenyűgöző elemek keveréke. (…) Hajdu a Tarr Béla visszavonulása után kibontakozó kortárs magyar filmes nemzedék ritka őszinte hangú rendezői közé tartozik, aki saját országáról alkotott véleményét a mítosz és képzettársítás szűrőjén keresztül mondja el. A Délibáb rejtélyes, álomszerű, néhol már-már szürreális. A film a maga kifinomult módján nyúl a rasszizmus, az egyenlőség és a diktatúra kérdésköréhez, amely ugyanakkor visszatérést is jelent Hajdu előző két filmje, a Fehér tenyér és a Bibliothèque Pascal tematikájához - az elnyomás és kizsákmányolás különböző megjelenítési formáihoz. Isaach de Bankolé főszereplése a szándékosan nyugtalan hangulatot erősíti: oda nem illő, idegen és végül bomlasztó. Jancsó ember és a táj viszonyát kutató mesterműveihez hasonlóan a Délibáb is gyönyörű képekkel szemlélteti az ember és a sivár magyar puszta szembenállását.”

A filmet a magyar mozik az A Company Hungary forgalmazásában november 13-tól tűzik műsorra.

A torontói bemutató elé Hajdu Szabolcs annyit mondott: "Hosszú és nehéz munkafolyamaton vagyunk túl, és nagyon nagy megkönnyebbülést érzek, hogy végre bemutathatjuk ezt a filmet. A torontói bemutató különlegessége, egyben furcsasága, hogy soha nem fordult még elő velem, hogy egy általam készített filmet nem Magyarországon mutatunk be először. Az alkotók nagy része is csak novemberben, a torontói világpremier után két hónappal fogja látni a Délibábot." A tervek szerint mind a legnagyobb multiplex mozikban, mind az országos art-mozihálózatban látható lesz a film.

A forgalmazói ismertető elmondja, hogy a magyar pusztán játszódó film egy afrikai futballista történetét meséli el, aki menekülni kényszerül a hatóságok elől egy eladott mérkőzést követően. Francis egy világtól elzárt tanyán talál menedéket mélyen a puszta szívében, ám hamarosan rádöbben, hogy a tanya valójában egy modern kori rabszolgatelep. Megjelenésével felkavarja a helyiek életét, az apátiába süllyedt foglyok a megmentőt, a kiskirályként uralkodó Cisco a riválist látja benne. Francis azonban nem vágyik a hős szerepére, az első adandó alkalommal menekülni próbál, de a puszta csalóka tájain lehetetlen eligazodni. Szökési kísérlete miatt a rabszolgák közé kerül, és akaratán kívül mégis lázadó válik belőle. Életének legkeményebb meccse kezdődik, melynek tétje nemcsak a szabadság, hanem maga a túlélés. A Délibáb a magyar mozi hagyományait és a western műfaját ötvöző mese a mai Magyarországról, rasszizmusról, egyenlőségről, hatalomról, szabadságról.

Lehet, hogy a 16. századból, de az sem kizárt, hogy jóval korábbról valók azok az épületmaradványok, amelyeket a milánói dóm mellett találtak a föld alatt.  A régészek szerint egész város nyugszik itt.