kilakoltatás;Kőbánya;Város Mindenkié;hét gyerek;

2014-09-04 14:12:00

Kit érdekel a hét gyerek? - Kilakoltatás a fővárosban

2014. szeptember 4-ére tűzte ki a Kőbányai Önkormányzat egy hétgyermekes család kilakoltatását a Noszlopy utcában anélkül, hogy elhelyezést biztosított volna számukra. A Város Mindenkié (AVM) hajléktalan és szövetséges aktivistái, és a csoport szimpatizánsai jelenleg 25 fős élőlánccal akadályozták a kilakoltatás végrehajtását. Az élőlánc résztvevői arra kérik a Kőbányai Önkormányzatot, hogy függessze fel a kilakoltatást, és nyújtson érdemi segítséget a családnak annak érdekében, hogy biztosítani tudják a lakhatásukat.

A Város Mindenkié 2014 májusa óta dolgozik együtt 6 családdal, akik a rossz állapotú, vizesedő, penészedő lakásokban élnek. Az építmények kiürítése hónapok óta zajlik. Az itt élő családok egy részének felajánlottak cserelakást, három családnak azonban a hosszas tárgyalások ellenére sem kínált fel ilyen lehetőséget az önkormányzat, noha ma Kőbányán összesen 319 önkormányzati bérlakás áll üresen.

A szeptember 4-re kitűzött kilakoltatás a három család közül egy hétgyermekes családot érint, amelynek a határozott idejű szerződését a lejárat után az önkormányzat nem hosszabbította meg, így jogcím nélkülivé váltak. A család 90 napos halasztási kérelmet nyújtott be a végrehajtóhoz, ezt azonban válaszra sem méltatták. Noha az a másfélszobás lakás sem nyújt megfelelő körülményeket a családnak, amelyben jelenleg laknak, a kilakoltatással még ennél is rosszabb helyzetbe kerülnének, miután nincs hová menniük, a gyermekeket az állami gondoskodásba vétel is veszélyezteti. A másik két érintett család is megkapta már az értesítést a végrehajtótól a kiürítésre, bár ezek pontos időpontját még nem tudni.

A Város Mindenkié csoport a közleményben arra is felhívja a figyelmet, hogy Magyarországon az önkormányzati lakásállomány a rendszerváltás óta folyamatosan csökken, jelenleg a teljes hazai lakásállomány legfeljebb 3%-a, és ennek is csak egy részét hasznosítják szociális bérlakásként. Mindeközben a lakásfenntartási támogatás havonta csupán néhány ezer forint, ami nyilvánvalóan elégtelen az alacsony jövedelmű háztartások lakásgondjainak érdemi enyhítésére, az adósságkezelő szolgáltatást pedig az eladósodott családok szűk kisebbsége tudja csak igénybe venni. Pedig a nehéz anyagi helyzetben lévő és lakhatási gondokkal küzdő embereknek kizárólag egy kiterjedt szociális bérlakás-rendszer és egy jelentősen magasabb összegű lakásfenntartási támogatás adna lehetőséget a megkapaszkodásra. A kilakoltatással a kőbányai önkormányzat rövidtávon valóban megszabadul a problémától és a helyzet kezelésének felelősségétől, valójában azonban csak tovább görgeti és súlyosbítja a milliókat érintő lakhatási válságot.

A Város Mindenkié álláspontja szerint a megfelelő elhelyezés nélküli kilakoltatás egy olyan embertelen és jogsértő gyakorlat, amely hatalmas károkat okoz az egész társadalomnak. Ha egy család az utcára kerül, a szülők nagy eséllyel hajléktalanszállón, a gyermekek pedig állami gondoskodásban végzik. Azon kívül, hogy ez a gyakorlat embertelen, gazdaságilag is értelmetlen, hiszen sokkal többe kerül az államnak, mintha a családoknak megfelelő lakhatást biztosítanának. Mindezek miatt az AVM és az érintettek azt kérik a kőbányai önkormányzattól, hogy függessze fel a kilakoltatásokat addig, ameddig minden érintett család lakhatási helyzete megnyugtatóan rendeződik, és ehhez biztosítson megfelelő erőforrásokat és támogatást.