erőszak;gólyatábor;fotós;

2014-09-06 07:06:00

Fotós volt-e a fotós a gólyáknál?

A fonyódligeti gólyatáborban történt nemi erőszak ügye beárnyékolta az ELTE tegnap megkezdődött 380. tanévnyitóját. A botrány nem csitul. Az egyetemmel a táborok megszervezésére szerződést kötött cég, amely a kisegítő személyzetért is felelt lapunkkal közölte: nem ismerték a fotóst, semmi közük hozzá.

Ünnepi szenátusi üléssel vette kezdetét tegnap az Eötvös Loránd Tudományegyetem 380. tanéve. Az ülést azonban beárnyékolta a fonyódligeti táborban történt szexuális erőszak. Mezey Barna, az ELTE rektora a szenátusi ülésen is foglalkozott a történtekkel, kiemelve: a hallgatói önkormányzatiság több elemét újra kell gondolni, ezt már a HÖOK is felvetette. Rögzítette, az egyetem vezetése őszintén sajnálja a történteket, gyors és határozott lépéseket tettek, megerősítették a morális értékrendjüket. Hiszi, hogy az ELTE képes megőrizni reputációját a magyar felsőoktatásban. A rektor már korábban bejelentette, hogy felülvizsgálják az egyetemi gólyatáborok rendjét és a jövőben csak az egyetem vezetése által meghatározott garanciák, minőségi biztosítékok és központi ellenőrzés mellett folyhat ilyen tevékenység.

Az ELTE honlapján megtalálható az a szerződés (E/9389/2/2014), amelyet az egyetem nevében Mezey Barna rektor és Kupits Anikó, a K&B FEST Korlátolt Felelősségű Társaság ügyvezetője írt alá augusztus 8-án. A nyolc és féloldalas dokumentum és a hozzá csatolt hét melléklet) kimerítő részletességgel taglalja a gólyatáborok megszervezésének kötelezettségeit és jogait. A vállalkozó 16 945 000 (+áfa) forintért vállalta "a nemzeti eljárásrend szerinti, hirdetmény közzététele nélküli közbeszerzési eljárás" utáni megbízást tíz gólyatábor teljes körű megszervezésére és lebonyolítására vidéken, az ELTE-re 2014-ben felvételt nyert hallgatók számára augusztus 15. és szeptember 3. között. A szerződés IV.4.9. pontja rögzíti, hogy a vállalkozó felel az általa igénybe vett alvállalkozók, teljesítési segédek, vagy bármely alkalmazott, közreműködő magatartásáért, akiknek alkalmazására jogosult.

Megkérdeztük Krizsán Csabát, aki a szerződésben kapcsolattartóként szerepel, a kft. alkalmazta-e az erőszakot elkövető, 38 éves K. Sándor Szilárd fotóst, amire határozott nem volt a válasz. - Semmi közünk hozzá, a HÖOK talán többet tud - tette le elfoglaltságára hivatkozva a telefont Krizsán. A vállalkozási szerződésben "a jogok érvényesítéséért és a kötelezettségek teljesítéséért felelős egységként" az ELTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzata van megjelölve. Zaránd Pétert (szintén, mint kapcsolattartót) is megkerestük: milyen minőségben került a gólyatáborba a fotós, akinek előéletéről senki sem tudott, de akit alighanem nagyon sokan ismertek, de Zaránd csak annyit válaszolt: jelenleg egyetemi vizsgálat folyik, és amint annak vége, utána tudnak válaszolni. Az ügyben indított egyetemi fegyelmi vizsgálat eredményét amúgy tegnapra ígérték, de a tájékoztatás elmaradt.

Az Index tegnap több forrásból is úgy értesült, hogy a rendőrség birtokában van az a memóriakártya, amire K. Sándor Szilárd augusztus 30-án rögzítette a erőszakos szexuális aktus alatt készített fényképeit. A hírportál szerint a kártyán 100-150 kép található. A fotós mindent rögzített, ezeket felhasználva akarta zsarolni a lányt, hogy később ismételjék meg az aktust. A portál megkereste a rendőrséget is, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság azonban csak azt erősítette meg, hogy szexuális erőszak bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt folytat eljárást. „Egyéb információt a nyomozás érdekeire történő hivatkozással nem áll módomban közölni” – közölte Orbán Zoltán sajtóreferens.