Tudomány;okostelefon;látássérültek;játékszoftver;Simpleye;Braille-írás;

Speciális hangtechnikával veszik fel a hanghatásokat, amik segítik a játékost célja elérésében (Képünk illusztráció)
FOTÓ: EURO

- Videojáték látássérülteknek

Ámbár az elmúlt években több, látássérültek és kifejezetten vak felhasználók számára készült számítógépes játékprogram is született, a francia DOWiNO fejlesztőcég Egy vak legenda címet viselő mobiljátéka újabb mérföldkő lehet a látássérültek számára a modern digitális technológia mind teljes körűbb használata és élvezete felé vezető úton. A játékban kialakított fantáziavilágot egy különleges technika segítségével pusztán háromdimenziós hanghatásokat követve fedezheti fel a látássérült játékos.

Az Egy vak legenda (angolul A Blind Legend) története szerint a játékos egy olyan vak lovag bőrébe bújik, akit egy Thork nevezetű gonosztevő fosztott meg szemének világától, majd elrabolta egyetlen igaz szerelmét, Caroline-t. A feladat, hogy a játékos pusztán a hallására hagyatkozva járja végig a főgonosz fészkéhez vezető utat, és megmentse a hős lovag feleségét.

A kalandozások során segítséget is kapunk egy útitárs személyében: Louise, a lovag lánya mindvégig a játékos segítségére lesz, és figyelmeztet, ha veszély közeleg. A játék irányítása egyszerű: az okostelefon érintőképernyőjét használva mozgathatjuk karakterünket, illetve egy gyors ujjmozdulattal támadást intézhetünk az ellenségek irányába is. A

háromdimenziós hanghatás érdekében mindenképpen egy jobb minőségű fej- vagy fülhallgatóra is szükség lesz: csak így érvényesülhetnek ugyanis a játékvilág úgynevezett binaurális hangtechnológiával felvett hanghatásai, amelyek a szoftver lelkét képezik.

A technika a szinte tökéletes hangtér-reprodukcióval lehetővé teszi, hogy a fejlesztők pusztán hangok segítségével egy összetett, háromdimenziós környezetet építsenek fel. Jelenleg ez a technika áll legközelebb a "valódi halláshoz", mivel biztosítja, hogy a felhasználó dobhártyáit a mindennapi életben is érzékelhető zajokhoz nagyon hasonló hangnyomások érjék.

A tervezők szerint a projekt egyik legfőbb célja, hogy egy olyan, gazdag történettel és élvezhető játékmenettel rendelkező szoftvert készítsenek a nem látó emberek számára, amely képes felvenni a versenyt olyan látványos audiovizuális játékprogramokkal, amelyeket csak a látó játékosok élvezhetnek.

Ám abban is bíznak, hogy az Egy vak legenda újfajta játékélményt és kihívást kínálva nemcsak a látássérültek, de a látók között is népszerűvé válhat. A játék legkorábban 2015 elején lesz elérhető, teljesen ingyenesen lehet majd beszerezni angol és francia nyelven az App Store és a Google Play Store-on keresztül.

Az Egy vak legenda jelenlegi állapotában már több mint 40 ezer eurójába (12 millió forint) került a francia fejlesztőknek. A szükséges pénzt egy "tömegfinanszírozási kampány" keretein belül sikerült összegyűjteni. A készítők motivációja nem a profitszerzés, hanem az, hogy a játékot a lehető legtöbb látássérült mobilhasználó számára elérhetővé tegyék.

A vakok és gyengén látók ugyanolyan teljes értékű polgárai a társadalmaknak, mint bárki más. Ennek ellenére a digitális korszak újabb kihívásokat is jelent számukra: a lapos LCD képernyők, a "hétköznapi" érintőképernyős telefonok, sőt, a háztartási eszközök - mint a villanysütő, mosógép, mikrohullámú sütők - digitális kezelőfelületei a vakok számára teljesen használhatatlannak bizonyultak.

A technológiai fejlődés azonban - úgy tűnik - az elmúlt években számukra is kedvezőbb fordulatot vett: a különböző "beszélő eszközök" mellett kifejezetten vakok számára készült okostelefonokat fejlesztenek - egy indiai tervező épp a világ első Braille okostelefonján dolgozik - az ingyenes, Simpleye nevű mobil applikációt pedig a napokban dobták piacra.

Ha a felhasználó a Braille-írás szimbólumait "rajzolja" a telefon képernyőjére, az alkalmazás felismeri, a jeleket pedig szöveggé alakítja, amit aztán hangosan felolvas. Mindemellett a vak emberek mindennapjait jelentősen megkönnyítheti egy új infravörös szenzor, ami segít érzékelni a közeli tárgyakat. Az eszközt jelenleg tesztelik, ha átmegy a próbán, használatával akár a fehér botokat is szögre lehet majd akasztani.

Dugig megtelt szombaton az újlipótvárosi Pozsonyi út, a hömpölygő tömegben csak hangyalépésben lehetett haladni. Nem véletlenül, volt is mit látni az idén hatodik alkalommal megrendezett Pozsonyi Pikniken. A Népszava standjánál dedikálta legutóbb megjelent kötetét lapunk karikaturistája Pápai Gábor, valamint Bolgár Györgyöt is, de sátrunkban feltűnt Falus Ferenc ellenzéki főpolgármester-jelölt is.