Gyurcsány;DK;Falus;

- Megrepeszteni az önkény szilárdnak hitt burkát

Másodszorra tartotta meg az Ellenállás napját szombaton a Demokratikus Koalíció. A rendezvényen, amelyre megtelt az Egyetem tér, felszólalt a szocialista Horváth Csaba, a baloldal főpolgármester-jelöltje, Falus Ferenc, és a DK elnöke, Gyurcsány Ferenc is.

Lógott az eső lába, a 3-as metró sem közlekedett, a szombat délutáni ellenállásnapi tüntetésen mégis legalább ezer elszánt DK-s megjelent. Megtelt az Egyetem tér, pedig nem is olyan messze konkurenciaként kitűnő programokkal kínálta magát a Pozsonyi Piknik. A volt miniszterelnök egyik rajongója füstölgött is, mondván, a Piknik szervezőinek buszokkal kellett volna a tüntetésre szállítaniuk a tömeget.

Szombaton másodszor tartott ellenállásnapot a DK. Az első alkalommal, még júliusban, igazán elszánt hívek megverték a Pásztor Albert miskolci polgármesteri jelölése ellen tiltakozó krétakörös Gulyás Mártont, most viszont senki nem bántott senkit, amit néhány tudósító rossz néven is vett. Azt gondolták, nem lesz miről írni, hiszen a szocialista Horváth Csaba aligha mond majd gyújtóhangú beszédet, a szelíd Falus Ferenc sem fogja felpezsdíteni a hallgatóságot. Mindenki Gyurcsányban bízott és végül nem is kellett csalódniuk.

A budapestiek nem kérnek újra a Gyurcsány-korszakból
A Fidesz-frakció a következő közleményt adta ki vasárnap: A mai napon nyilvánvalóvá vált, hogy Falus Ferenc Gyurcsány Ferenc jelöltje. Vele a Gyurcsány-korszak akar visszatérni Budapestre. A Gyurcsány-korszak Budapestnek Hagyó Miklóst, és a BKV-ból Nokiás dobozokban ellopott milliókat jelenti. A budapestiek nem kérnek újra a Gyurcsány-korszakból.

De mielőtt a szónokok az ellenállásra buzdító felirattal ékesített színpadra léptek, Gréczy Zsolt, a DK szóvivője igyekezett megalapozni a hangulatot. Elmondta, hogy - így vagy úgy - de minden repülő lejön egyszer. Egy héttel a bukása előtt a libiai Kadhafi is nyugodtan ült székében és Ceausescu sem sejtette, hogy vége van, de Gréczy azt is közölte, hogy a politika világán kívül semmit rosszat nem kíván Orbán Viktornak. Amíg a szóvivő lelkesített, a tévéstáboknak, fotósoknak felállított emelvény mögött az egyik tüntető a Hír TV riporterét nevelte. Kérdőre vonta, amiért a csatorna nem beszél a tankbotrányról, mert nem objektív és nem független. Amikor azonban a riporter kedves mosollyal megköszönte a figyelmeztetést és közölte, hogy kollégáinak továbbadja a kérést, a felhevült tüntető tovább ódalgott.

Hamisítatlan majális hangulat volt a téren, már ami a zászlóosztogatást, agitáló szórólapokat, plakátokkal díszített pultokat illette. A Kecskeméti utcai kávézók azonban nem teltek meg, a kezdéskor még a színpad mögötti teraszon is volt üres asztal. A pultoknál reménybeli polgármestereket, önkormányzati képviselőket lehetett ajánlani és a XIII. kerületi aktivisták kiáltványából kiderült, hogy a DK, az Együtt-PM, a Bokros Lajos nevével fémjelzett MoMa becsüli a szocialista polgármestert, ezért nem indít ellene senkit október 12-én, de mert szerintük a helyi testület számára fontos a sokszínűség, a körzetekben közösen állítanak jelölteket az MSZP hosszú éveken át összeszokott csapatával szemben. Az MSZP-t kiszorítani akaró baloldaliak nyilván nem tudták, hogy ezen a szeles, borús szombat délutánon Gyurcsány ismét a közös pártot sürgeti majd.

Mielőtt ez kiderült volna, a színpadon Horváth Csaba támogatásáról biztosította a baloldali pártok közös főpolgármester-jelöltjét, Falus pedig egyebek mellett elmondta, hogy ő orvos és gyógyítani akar. Fákat fog ültetni, futóköröket létesít, és mindenkit arra biztat, hogy vigyázzunk egymásra. Falus orbánozott is, amivel kivívta a szimpátiát, a jelenlévők hosszú tapssal jutalmazták a jelöltet, de leginkább azt, hogy egyáltalán létezik ilyen. Szemerkélni kezdett az eső, amikor Gréczy színpadra szólította a délután várva várt szónokát azzal, hogy ő volt az utolsó, aki legyőzte Orbánt, és remélhetőleg újra le fogja.

Hosszúra nyúlt beszédében Gyurcsány mindenkihez szólni akart. A fiatalokhoz, a még meg sem születettekhez, a bírákhoz, Orbánhoz, Kövérhez, az övéihez, a többi baloldali párthoz. Gyurcsány egy olyan megálmodott világról beszélt, amely arról szól, hogy magyar polgárok, államalkotók, szabadon, függetlenként dönthetnek saját sorsukról. "Csalódva és némi önváddal látom, hogy álomból álom maradt" - mondta, majd arra hívott fel mindenkit, hogy "az álom mellé tegyen mást is: a küzdelmet a szabadságért, a küzdelmet Magyarországért, a küzdelmet egy jobb világért". Szerinte, ha Magyarországot valaki támadja, az a saját kormánya, s ha valakitől a magyar embereknek félniük kell, akkor azok nem Berlinben, Washingtonban, Londonban vagy Párizsban laknak, hanem "a nemzet elrabolt főterén fölcicomázott Parlamentben". Az ellenállás mibenlétéről szólva azt mondta: az a demokraták számára nemcsak jog és lehetőség, hanem kötelesség.

Az ellenállás elsőszámú feltétele, hogy nem engedünk a kísértésének, annak, hogy megalkuszunk és feladjuk - szögezte le. A 17-18 éveseknek az üzente: "merjetek ne hinni a sátánnak", okosnak lenni, "merjetek ne masírozni, ne gyűlölni, ne utálni". Gyurcsány Ferenc a szülőkhöz szólva azt mondta, tanítsák meg a gyerekeket szabadnak lenni és annak maradni. A tanárokat arra kérte, ha rájuk is akarják kényszeríteni a "hazugság iskolai tananyagát, merjenek legalább kikacsintani". Az igazságszolgáltatás vezetőinek pedig az üzente, hogy nem érhet annyit egy kinevezés, hogy eladják lelküket "a sátánnak". Szólt arról is, akinek fontos, hogy mi történik a magyarokkal a határon túl, az nem akarhat Magyarországon vérségi nemzetállamot. Közölte: Orbán Viktor miniszterelnök "hazudik, a legmélyebb veszélybe sodorja a határon túli magyarokat akkor, amikor etnicista államot akar létre hozni Közép-Európában". Gyurcsány Ferenc felszólította a kormányt, hogy álljon ki a béke, Ukrajna területi egysége mellett. "Ha ezt nem tesszük, akkor az agresszorok oldalára fogunk keveredni" - fogalmazott. Kijelentette: az önkormányzati választás tétje megrepeszteni "az önkény szilárdnak hitt burkát, hogy aztán széttörhessük".

Beszélt arról is, szerinte a lényeg nem az, mi történik egyik vagy másik párttal, hanem az: a demokraták erős, nagy politikai tábort alkotva a siker reményében vehessék fel a küzdelmet az önkénnyel. "Merjük megkeresni és megtalálni egymást. Kit érdekelnek a pártok? A pártembereket. Mi nem pártemberek vagyunk, hanem hazafiak és demokraták. A demokrácia minden, a párt semmi. Aki ebben nem hisz, illegeti, billegeti magát, vereséget szenved." A demokratákat arra szólította, hogy senki ne akarjon alámerülni, kibekkelni, mert abból nem lesz győzelem. "Veletek vagy nélkületek. Egyesülni fogunk, ha prüszköltök is tőle" - hangzott a végső üzenet.

Miközben a volt miniszterelnök beszélt, idős hallgatói ülőhelyeket kerestek, néhány fiatal pedig szelfizett. Mi tagadás, a beszéd végére láthatóan mindenki elfáradt. Volt aki a mellette állónak azt mondogatta, nem kellene Gyurcsánynak ilyen hangerővel, szenvedéllyel ordítozni, mert még baja esik.

Tarlós: Egyre élhetőbb Budapest

A főváros az élhető nagyvárosok sorrendjében egyre előkelőbb helyen szerepel a nemzetközi listákon az utóbbi években - mondta Tarlós István főpolgármester szombaton a Népligetben, a Múltidéző Piactér és a SzeptEmber Feszt ünnepélyes megnyitóján. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK), illetve a SzeptEmber Feszt ötletgazdái által szervezett rendezvény megnyitóján a kormánypártok főpolgármester-jelöltje hangsúlyozta: ez az eredmény a fővárosnak és a kamarának egyaránt köszönhető.Tarlós István felhívta a figyelmet arra, hogy a fővárosban folyamatosan javul a közterek és az épületek állapota, így nem véletlen, hogy 2014 első félévében több mint négy százalékkal nőtt a Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma. A főpolgármester még szombaton finanszírozhatatlannak nevezte Falus Ferencnek, a baloldal főpolgármester-jelöltjének választási programját. Közleményében azt írta, a baloldali jelölt programja olyan elemeket is tartalmaz, amelyeket a jelenlegi városvezetés folyamatban levő munkáiból emeltek át. "Nekem az tűnt fel, hogy amire épül, az az emberek félrevezetésére irányul, kifejezetten érzelmi alapon".

Fellázadt jó néhány francia könyvesbolt az ellen, hogy árusítsa Francois Hollande francia elnök volt élettársa, az egykori first lady, Valerie Trierweiler könyvét.