Közel-Kelet;nagykövet;Fehér Ház;washingtoni szenátus;Obama-kormányzat;Colleen Bradley Bell;

2014-09-09 07:38:00

Nagykövetjelölt parkolópályán

A nyári vakáció után újra összeült tegnap a washingtoni szenátus. Az egyik legfontosabb feladata az lenne, hogy jóváhagyjon több tucat hónapok óta halogatott nagyköveti kinevezést. Az Obama kormányzat 65 jelöltje került emiatt parkolópályára, a budapesti amerikai nagyköveti poszt is több mint egy éve betöltetlen.

A Washington Postban David Ignatius álszentséggel vádolta a republikánusokat, mondván, Obama elnököt tehetetlenséggel vádolják a külpolitikában, miközben a szenátusban nem hajlandók megerősíteni egy sor nagykövet kinevezését.

A Fehér Ház és a szenátus konfrontációjában a lap szerint megoldást hozhatna, ha az Obama-kormányzat visszavonná a Norvégiába, Argentínába és Magyarországra szánt nagykövetjelöljeit, mivel mindhárman elbuktak a szenátusi meghallgatáson.

Amerika hanyatló nemzetközi szerepének nincs is árulkodóbb jele, mint hogy megannyi válság közepette képtelen betölteni ennyi diplomáciai posztot – jegyezte meg a Post publicistája. A külügyminisztérium adatai szerint 65 amerikai nagykövet kinevezése vár jóváhagyásra.

Üresen áll 11 nagykövetség Afrikában, ahol a terrorizmus veszélye és járványok egyaránt sürgős lépéseket tennének szükségessé. Kelet-Európában kilenc nagyköveti poszt betöltetlen, miközben az orosz elnök expanzív politikát folytat. Kelet-Ázsiában hat amerikai nagykövet hiányzik, a Közel-Keleten az Emírségekben és Bahreinben sincs amerikai misszióvezető. Törökországban sincs az Egyesült Államoknak nagykövete.

Kétségtelen, írta a publicista, hogy Obama néhány jelöltjét nem készítették fel rendesen, s bukdácsoltak meghallgatásukon a szenátus külügyi bizottságában, ezeket a jelöléseket vissza kellene vonni. Legalább 40 karrierdiplomata is hiába várakozik ugyanis, csupán azért, mert hadakozik egymással a Fehér Ház és a Capitólium.

Az Obama-kormányzat sürgeti a szenátust, azt kérték, hogy a negyven hivatásos diplomata kinevezését a szenátus „csomagban” hagyja jóvá, ez azonban eddig nem történt meg. A Washington Post szerint könnyebb lenne az alku, ha az adminisztráció elismerné, hogy hibát vétett néhány nagykövet jelölésével.

Bár a cikk neveket nem említett, az Oslóba delegált George Tsunis, illetve a Buenos Aires-be készülő Noah Bryson mellett azt javasolják, az Obama-kormányzat vonja vissza a budapesti amerikai nagyköveti posztra szánt Colleen Bradley Bell jelölését is.

Az amerikai diplomaták egyesülete, az AFSA korábban már kifogásolta a három jelölt alkalmasságát, s bírálta azt a gyakorlatot, hogy Washington nagy kampányadományozókat küld politikai kinevezettként nagyköveti posztokra.

Colleen Bellnek, a "Gazdagok és szépek" szappanopera producerének jelölését 2013 novemberében jelentette be a Fehér Ház, meghallgatását 2014 januárjában tartották a szenátus külügy bizottságában. A 47 éves, négygyermekes, Los Angelesben élő Bell ugyan jól megtanulta a leckét, s kiderült, a két másik nagykövettel ellentétben járt már Magyarországon, a meghallgatás mégis kínosra sikeredett.

Bell csak általánosságokat tudott válaszolni John McCain arizonai szenátor, volt republikánus elnökjelölt kérdésére, hogy milyen stratégiai érdekei vannak az Egyesült Államoknak Magyarországon. Washington a rendszerváltás óta egy kivétellel politikai kinevezett nagyköveteket delegált Budapestre.

Az előző nagykövet, Eleni Tsakopoulos Kounalakis július végén távozott Magyarországról, azóta M. André Goodfriend ideiglenes ügyvivő vezeti az amerikai követséget.