Elégedetten álltak fel a zsidó szervezetek és a kormány képviselői a Zsidó Közösségi Kerekasztal több mint négy órás ülése után - ennyi idő azonban "kevésnek" bizonyult a szervezetek és a kormány viszonya szempontjából kényes kérdések, és a korábbi konfliktusok megvitatására, ezért inkább nem is említették őket. "A legfontosabb, hogy egy háromnegyed éve megszakadt párbeszédet tudtunk folytatni" - mondta lapunknak a tárgyalásról a Mazsihisz elnöke. Heisler András szerint a kerekasztalt összehívó Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter több területen is együttműködést és anyagi támogatást ígért olyan ügyek rendezésére - így a miskolci és szegedi zsinagóga renoválására, vagy a használaton kívüli, a Mazsihisz tulajdonában lévő országszerte csaknem kétezer zsidó temető rendbetételére -, amelyekre a Mazsihisznek nincs elég pénze. Azt is elmondta, hogy sok kérdésben a kormánynak és a zsidó szervezeteknek is "dolgozniuk kell azon, hogy eljussunk a megoldásig".
Fontosnak tartotta az együttműködés "újrakezdését" Lázár János is, aki szerint a megbeszélésen "minden konfliktuspont" szóba került, amiket amúgy is nyitott kérdéseknek nevezett - ugyanakkor a Szabadság téri megszállási emlékmű vitája épp, hogy elmaradt. Feldmájer Péter, a Mazsihisz korábbi elnöke ezt az Origónak azzal indokolta, hogy a kérdést már lezártnak tekintik, és megerősítette, az igazán vitás kérdéseket igyekeztek kerülni. A Parlament Vadásztermében tartott tárgyaláson az is kiderült, hogy a kormány nem tágít a józsefvárosi pályaudvar területére tervezett Sorsok Háza létrehozásától, ám Lázár most konszenzust ígért az ügyben.
A Schmidt Mária vezette Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány által felügyelt projekttel a zsidó szervezetek korábban több ponton nem értettek egyet, hiányolták a hiteles történelmi koncepciót, nehezményezték, hogy nem ismerik a kiállítás részletes forgatókönyvét, és egy olyan kuratórium működését, amely ellenőrizni tudná az intézmény függetlenségét. Lázár szerint azonban a kormánynak szüksége van a magyarországi zsidó szervezetek támogatására és a nemzetközi zsidó közösség segítségére a hiteles szakmai koncepcióhoz, és hajlott rá, hogy a gyermekáldozatoknak emléket állító tárlat a Páva utcai Holokauszt Dokumentációs és Kutatóközpont kiállításának általánosan elfogadott történelemszemléletét veszi majd alapul. Heisler mindezt "nagyon biztatónak" nevezte, szerinte lehetséges, hogy a kiállítás "csak konszenzussal" nyílik majd meg, vagyis azután, hogy az intézmény szakmaiságát a hazai és nemzetközi zsidó szervezetek is igazolták. Valódi fejleménynek tekinthető egyébként az is, hogy a kormány ígéretet tett a mintegy hétezer magyarországi holokauszt-túlélő nyugdíj-kiegészítésének felülvizsgálatára.
A kormány képviseletében egyébként nem csak Lázár tárgyalt, hanem Balog Zoltán erőforrás-miniszter és a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, L. Simon László is. Lázár és L. Simon között pedig helyet foglalt Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz áprilisban lemondott ügyvezető-igazgatója. Mint a Magyar Hírlap tegnap megírta, szeptembertől ugyanis miniszterelnökségi főtanácsadóként dolgozik, Lázár közvetlen munkatársaként. A miniszter az erről szóló hírt az ülés után meg is erősítette, de közölte: "ez korántsem jelenti, hogy mindenben egyetértenénk, vagy hogy ő elvtelen támogatója lenne a mi politikánknak". Lázár még hozzáfűzte, "a mi munkánkban szükség van jó néhány olyan ember véleményére is, aki egyáltalán nem tartozik a szekértolóink közé". Zoltai kinevezése Heisler szerint is mindenkit meglepetésként ért, de nem kívánta minősíteni azt.
Azt, hogy a következő, decemberre tervezett - és a zsidó szervezetek által kezdeményezett - kerekasztalon is számítani lehet-e Zoltai megjelenésére, nem tudni, de a program máris kezd összeállni: meghívnák az igazságszolgáltatás vezetőit és a szakminisztereket is - így vélhetően Balogot is -, "hogy áttekintsék az antiszemita jelenségekkel szembeni zéró tolerancia elvének érvényesülését".
Az elégedettség hangjai
Heisler András, a Mazsihisz elnöke: "Egy háromnegyed éve megszakadt párbeszédet tudtunk folytatni. Lázár János több területen is együttműködést ígért, és anyagi támogatást olyan ügyek rendezésére, amelyekre a Mazsihisznek nincs elegendő fedezete. Számos kérdésben azonban a kormánynak és a zsidó szervezeteknek is dolgozniuk kell azon, hogy eljussunk a megoldásig. Zoltai Gusztáv kinevezéséről megvan a véleményem, de azt nem kívánom megosztani a nyilvánossággal. A tanácsadói kinevezés mindenkit meglepetésként ért."
Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter:
A szakmai program és a belső tartalom tekintetében a magyar kormány konszenzusos megoldást hoz létre a Sorsok Háza ügyében. A kifejezetten együttműködő hangulatú megbeszélésen minden konfliktuspont szóba került, de mindegyikük nyitott kérdés, és a cél az, hogy legközelebb minél többet le is zárhassunk. Valóban felkértem Zoltai Gusztávot, hogy több évtizedes közösségszervező tapasztalatait felhasználva adjon tanácsokat, személy szerint nekem, adott esetben vitás kérdésekben. Ez korántsem jelenti, hogy mindenben egyetértenénk, vagy hogy ő elvtelen támogatója lenne a mi politikánknak.