Újabb levelet kapott tegnap az Ökotárs Alapítvány a Kormányzati Ellenőrzési Hivataltól (KEHI), amelyben csütörtöki határidővel újabb dokumentumokat kértek. A KEHI már nem csak a Norvég Civil Alap ügyeire kíváncsi, hanem Svájci-Magyar Civil és Ösztöndíj Alapokkal, és az egyszázalékos adófelajánlásokkal kapcsolatos iratokat is kéri. Az Ökotárs Facebook-oldalán azt írták: csak a svájci dokumentumok több szekrényt foglalnak el, az egynapos határidő tarthatatlan. A levél szerint a KEHI nem csak a támogatott projektek pénzügyi adatait és bizonylatait szeretné látni, de például a végrehajtásban közreműködők munkaszerződését is. Az úgynevezett Svájci Hozzájárulás keretében összességében 130,7 millió svájci frankkal támogatják Magyarországot. Ebből a Civil Alap és az Ösztöndíj Alap 5,4 millió frankra rúg. A civil alap érdekessége, hogy csak az észak-magyarországi és az észak-alföldi régiókban működő szervezetek igényelhetnek támogatást szociális, illetve környezetvédelmi projektekre.
- K-Monitor Közhasznú Egyesület
- Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület
- Demokratikus Ifjúságért Alapítvány
- Transparency International Magyarországért Alapítvány
- Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség
- Társaság a Szabadságjogokért
- Asimov Alapítvány
- Roma Sajtóközpont
- Labrisz Leszbikus Egyesület
- Patriarchátust Ellenzők Társasága
- Liberális Fiatalok Egyesülete
- Szivárvány Misszió Alapítvány
A KEHI levele két nappal az után érkezett az Ökotárshoz, hogy a hűtlen kezelés és jogosulatlan pénzügyi tevékenység gyanúja miatt nyomozó rendőrség házkutatást tartott az alapítvány irodájában. A rendőrség olyan nagy erőkkel vonult ki a helyszínre, hogy azt még az Ökotársat korábban "szélhámos gittegyletnek" minősítő Csepreghy Nándor is túlzónak nevezte. A fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár lapunknak azt mondta, látni kell, hogy a rendőrségi feljelentés milyen viszonyban van az eredeti üggyel. A kormány által aggályosnak tartott pályázati rendszer ügyében a KEHI indított vizsgálatot. "Ennek a szervezetnek kötelessége, hogy ha bűncselekmény gyanúját észleli, feljelentést tegyen. Az pedig már a rendőrség illetékes szerveinek feladata, hogy megítéljék, milyen módon járnak el" - mondta a helyettes államtitkár, hozzátéve: "sem a KEHI, sem a kormány nem kommentál semmiféle rendőrségi eljárást, én pedig csak a személyes álláspontomat közöltem."
Csepreghy szerint "nagyon úgy néz ki, hogy nem tudjuk egymást meggyőzni, ezért jelentette be Lázár János miniszter úr, hogy az Európai Unióhoz fordulunk mediációért a konfliktus rendezése érdekében". A helyettes államtitkár szerint a magyar és a norvég fél szemmel láthatóan másként értelmezi az államközi szerződést, így végül az EU-nak kell igazságot tennie: ki érti jól a megállapodást. "Ez a vita nem arról szól, ami a médiában az utóbbi napokban terítéken van, a mostani híradások az Ökotárs Alapítvány érdekeit szolgálják, magam is ezt a hangulatot igyekezném erősíteni, ha én lennék a kommunikációs tanácsadójuk" - fogalmazott. Ugyanakkor nem tart attól, hogy az EU a két ország közötti "politikai kommunikációs adok-kapok", vagy a rendőrségi eljárás okozta botrány nyomán ítélné meg a konfliktust. "Ha valóban a tények ütköztetéséről van szó, akkor sokkal jobb helyzetből indulunk, mint ami most a magyar és nemzetközi sajtóból látszik".
Ez a vita ugyanis szerinte nem arról szól, hogy a magyar kormány vegzálja a civileket, amiért azok politikai tevékenységet végeznek. "Ha engem kérdez, a civil szervezetek is politizálhatnak, függetlenül attól, hogy melyik politikai oldalon, vagy milyen politikai ideológia mentén teszik ezt. De ha a kormány azt észleli, hogy egy közpénzekből működő pályázati alapnál rendszeresen és módszeresen csak egyetlen politikai oldalon tevékenykedő szervezeteket részesítenek előnyben, akkor fel kell lépnie és ki kell vizsgáltatnia a helyzetet". Ebben a vitában a KEHI-vizsgálat "egy jelentős érvanyagként szolgál majd a kormány kezében", bár Csepreghy nem állítja, hogy előre tudja, mit fog tartalmazni a jelentés.
Megírtuk: a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) hűtlen kezelés, valamint jogosulatlan pénzügyi tevékenység elkövetésének gyanúja miatt indított eljárás keretében hétfőn házkutatást tartott a Norvég Civil Támogatási Alap forrásait koordináló Ökotárs Alapítvány budapesti irodájában, és munkatársai iratokat, számítástechnikai adatokat foglaltak le. Az Ökotárs igazgatóját, Móra Veronikát az ötórás razzia után lakásához kísérték, majd lefoglalták a számítógépét. Aznap nyomozók jelentek meg a pályázati programot lebonyolító konzorcium egy másik tagjának, a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítványnak (DemNet) az irodájánál is. Pedig az Ökotárs pénzügyeit évente független könyvvizsgálatnak vetik alá, melyek eddig semmiféle szabálytalanságot nem tártak fel.
Ráadásul a rendőrség az Ökotárs teljes mértékű együttműködése ellenére rendelte el a házkutatásokat. A jogosulatlan pénzügyi tevékenység abban merült ki, hogy az alapítvány saját tőkéjéből eseti jelleggel kölcsönöket adott olyan civil szervezeteknek, amelyek utófinanszírozásos támogatáshoz jutottak, vagyis nem volt saját tőkéjük a pályázathoz.
Az index.hu szerint az Ökotárs már tíz éve kikérte a PSZÁF véleményét arról, hogy szabályos-e a civil szervezeteknek áthidaló hitelt nyújtani. A történtek miatt kilépett az Emberi Jogi Kerekasztalból a Magyar Helsinki Bizottság - erről levélben tájékoztatták Répássy Róbert államtitkárt. Az eljárás miatt tiltakozott az Amnesty International Magyarország is. Felszólították a magyar kormányt, hogy tartsa tiszteletben az egyesülés szabadságát és a szólásszabadságot.
Az Átlátszó eközben megszerezte a házkutatás hivatalos jegyzőkönyvét, amely szerint a rendőrtisztek az akció során a kormány által korábban "ellenzékinek" bélyegzett 13 szervezethez (lásd listánkat) kapcsolódó dokumentumokat foglaltak le, éppen nem azokét, amelyeknek kölcsönt adtak.
A Norvég Civil Alapból szervezetek egész sora nyert támogatást, a rendőrség azonban csak azt a 13-at vizsgálta, amelyek rajta voltak Lázár János listáján. A kormányellenesnek tartott szervezetek feketelistáját tavaly már megszellőztették a Heti Válaszban, majd nyáron a kormány hivatalosan is kiadta a neveket a 444.hu-nak.
Martin Schulz is aggódik
"Érdekesnek tartom, hogy Schulz elnök úr így reagált a magyarországi eseményekre, nem tudom, ő mit szólna ahhoz, ha én a magyar kormány képviselőjeként német rendőrségi eljárásokat értékelnék" - reagált Csepreghy Nándor az Európai Parlament elnöke Twitter-üzenetére. Martin Schulz mélységes aggodalmának adott hangot a norvég pénzeket kezelő magyar civil szervezeteknél tartott rendőri akció miatt, szerinte épp a másként vélekedő hangok tesznek egy társadalmat vibrálóvá. "Ez a fellépés az ellenkező irányba mutat" - írta az EP-elnök.