évforduló;határnyitás;

2014-09-11 17:14:00

Német plakátkiállítás a határnyitás évfordulóján

Köszönjük Magyarország címmel nyílt plakátkiállítás csütörtökön a budapesti német nagykövetségen. A rendezvénnyel Lieselore Cyrus nagykövet szavai szerint a nagykövetség és a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara közösen kívánta háláját kifejezni azért, hogy Magyarország 25 évvel ezelőtt megnyitotta határait az NDK-s menekültek előtt.

Az Úri utcai nagykövetség falán, továbbá ezzel egy időben Budapest több más pontján, valamint különböző városokban, egyebek között Sopronban, Szombathelyen, Kecskeméten, Veszprémben, Pécsett, Hatvanban és Miskolcon kezdődött, több héten át tartó, egyedülálló plakátakció célja a hála kinyilvánítása mellett az emlékezés. A nagykövet szavai szerint a világban és itt Európában is történő erőszakos cselekmények láttán különösen fontos, hogy a fiatalabb generációk számára megőrizzék a negyedszázaddal ezelőtti békés történelmi események emlékét. Az egykori keletnémet menekültek magyarországi befogadását, ellátását és végül a kiengedésüket bemutató plakátok ezt az emlékezést segítik - mutatott rá a nagykövet, aki 1989-et a "csodák évének" nevezte.

A diplomata emlékeztetett arra, hogy a berlini fal leomlásához, a német egység megvalósulásához és Európa megosztottságának felszámolásához vezető úton"sok mérföldkő" volt. Ezzel kapcsolatban utalt a vasfüggöny lebontására, a páneurópai piknikre és végül a magyar kormány döntésére, amely lehetővé tette az NDK-polgároknak, hogy kiutazzanak Ausztriába.

"A magyarok ezeknél ez eseményeknél nagy bátorságról és nagy szívről tettek tanúbizonyságot. Erről ismertek ők, és így is cselekedtek" - hangsúlyozta Lieselore Cyrus.

Az évfordulós plakátakciót támogató Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) és egyben a Siemens Magyarország elnök-vezérigazgatója, Dale A. Martin hangsúlyozta: 1989 szeptember 11. mindenekelőtt a magyarok és a keletnémetek szabadságszeretetének győzelme volt. Szavai szerint ezen a napon kezdődtek azok a hatalmas társadalmi átalakulások is, amelyek az azóta eltelt 25 évben megvalósultak az egykori keleti tömb országaiban.

A DUIHK tagjai számára nem valamiféle formális kötelezettség, hanem szívből jövő késztetés volt, hogy köszönetet mondjanak a magyaroknak a 25 évvel ezelőtt tanúsított bátorságukért - jelentette ki a kamarai elnök. Elmondta: a DUIHK egyes tagvállalatai - köztük a Siemens, a Mercedes és az Audi - nem csupán a budapesti rendezvényhez járultak hozzá, hanem lehetővé tették, hogy más városokban is kihelyezzenek közterületen vagy a saját gyárépületeken plakátokat. "Ezek a legékesebb bizonyítékát jelentik annak is, hogy ma milyen szorosan kötődnek ezek a vállalatok Magyarországhoz" - jelentette ki Dale A. Martin, egyben meggyőződését fejezte ki, hogy a magyarok és a németek közötti rokonszenv a jövőben is fennmarad.

A Budapesten és a többi városban szervezett plakátkampány alapmotívuma az egyik legelső fénykép, amelyen 1989. szeptember 11-én Sopronnál keletnémet állampolgárok átlépik a határt. A fénykép - és a többi plakát sarkában - jól látható a kommunista rendszer ellen küzdő NDK-s polgárok hármas követelése: "Egység, szabadság, demokrácia".