Tegnap került a parlament elé a részleteket taglaló törvényjavaslat. E szerint azok a magánszemélyek, akiknek jövedelmét 98 százalékos adóval sújtották, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) intézett kérelemmel kezdeményezhetik - elévülési időn belül -, hogy az adóhatóság a korábban megállapított kötelezettséget törölje. Abban az esetben is megteheti ezt az érintett, ha kérelem ellenőrzéssel lezárt időszakot érint. Nem igényelheti vissza az elvont különadót viszont az, aki hazai vagy nemzetközi jogorvoslati fórum döntése alapján kártérítésre jogosulttá vált. Akinek folyamatban van ilyen ügye, és részesülni akar a kormányzati "kegyből", annak nyilatkoznia kell, hogy visszavonja panaszát.
A javaslat szerint az adóhatóság az "túladóztatott" jövedelem után, a kötelezettség megállapításának idejét figyelembe véve átalányközterhet ró ki. Ha a 98 százalékos adómértékkel a különadót a 2010. adóévre kellett megállapítani, akkor az átalány 40 százalék, ha 2011-ben kényszerült távozásra a közszolga, akkor 15 százalék, a 2012-es végkielégítések után 20 százalék, a 2013-ra pedig 25 százalék az átalányközteher mértéke. Az átalányadó mértéke összefüggésben van az adott évben érvényes adókulcsokkal.
A javaslat alapján az időközben elhunyt, ám magas végkielégítésük okán érintett közszolgák bármely örököse kezdeményezheti a 98 százalékos adómértékkel megállapított kötelezettség törlését. Az adóhatóság ebben az esetben a soron kívüli adómegállapítás szabályai szerint jár el, az örökösnek visszajáró összeg megállapításakor azonban szintén érvényesíti az átalányközteher-kötelezettséget.
Ha a magánszemély a 98 százalékos adómértékkel megállapított adókötelezettségét az adóbevallásban az új szabályok hatálybalépését megelőzően már csökkentette, illetve a különbözetet visszaigényelte, az adóhatóság hivatalból állapítja meg az átalányközteher-kötelezettséget.
Az adóhatóságnak a kérelem benyújtását követően 120 napon belül kell döntenie, hogy a törli-e a különadó kötelezettséget és határoz az átalányadó mértékéről is.