választás;önkormányzati választások;választási bizottság;szavazólapok;

2014-09-15 07:13:00

Döntenek, milyen lesz a szavazólapok „képe”

Ma dől el, hogy egy egy településen milyen lesz az október 12-i önkormányzati választások szavazólapjainak a "képe". A helyi választási bizottságok a jelölőszervezetekkel együtt készítik el a végleges formájú íveket, amelyeken a törvény értelmében a pártok, civil szervezetek logóját egy 20 milliméter magas, 40 milliméter széles területen kell feltüntetni. Miután néhány településen sokan versengenek polgármesteri vagy helyi képviselői posztért, lesz, ahol hosszú listán kell majd megtalálni a választóknak a számukra szimpatikus jelöltet. 

Az már a hét végén kiderült, hogy a főpolgármesteri székért heten versengenek majd október 12-én és az országban több mint nyolcezer polgármesterjelölt indul, négyötödük függetlenként. Az is hivatalossá vált, hogy érdeklődés hiányában két településen, a Tolna megyei Aparhanton és a Vas megyei Tanakajdon, elmarad a polgármester-választás, ezeken a helyeken ugyanis egy jelöltet sem vettek nyilvántartásba. A Baranya megyei Kishajmáson ésTanakajdon helyi képviselőket nem választanak most, mert nincs annyi jelölt, ahány tagból a testület állna. Bár péntek éjfélig a választási bizottságoknak ki kellett mondaniuk, kit vesznek nyilvántartásba és melyik jelöltet utasítják el, tegnap Bács-Kiskun megyében, Kéleshalom községben hét egyéni listás jelölt neve mellett szerepelt még, hogy a választási bizottság döntésére vár, a Nógrád megyei Jobbágyiban eddig háromról, a Veszprém megyei Papkesziben pedig nyolc egyéni listás jelöltről nem derült ki, hogy indulhatnak-e október 12-én.

Budapesten a 23 kerületben 138 polgármesterjelölt indul, a legtöbb - átlagosan több mint három - polgármesterjelölt Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Pest megye településein verseng majd. A Nemzeti Választási Iroda nyilvántartása szerint eddig 35 907 egyéni listás jelöltet vettek nyilvántartásba a helyi bizottságok, de ebben még nem szerepel az említett három település "döntésre váró" 18 képviselőjelöltje. A 35 907 képviselőjelölt közül 31 126 indul függetlenként, 1981 képviselőjelöltet egy jelölőszervezet állított, 2800-an pedig több jelölőszervezet közös jelöltjeként versengenek majd. Jász-Nagykun-Szolnok megyében 78 képviselői helyért 1261-en indulnak, azaz egy posztért több mint tizenhatan. A legkevesebb versengő jelölt Vas megyében van: a 216 helyért 1491-en versenyeznek, ráadásul ebből 1431-en függetlenként.

Október 12-én, a rendszerváltás óta először öt évre választják meg a települési önkormányzatok vezetőit és képviselőit. A tízezer lakosnál kisebb településeken egyéni listán választják meg a helyi testületek tagjait, a 169, tízezernél több lakosú településen vegyes választási rendszerben, egyéni választókerületben és kompenzációs listán juthatnak a jelöltek mandátumhoz, akiknek múlt hétfőn kellett az induláshoz szükséges ajánlásokat leadni. Arról, hogy elég érvényes aláírást gyűjtöttek-e legkésőbb múlt péntekig kellett a választási bizottságoknak dönteni, a határozatok ellen pedig legkésőbb ma fellebbezhetnek azok, akiket nem vettek nyilvántartásba. Ezeket a jogorvoslati kérelmeket már a bíróság vizsgálja felül és csütörtökig mindenhol megszületik a végleges döntés.

Az önkormányzati választás előtt egyébként furcsa dolgokra panaszkodnak Erzsébetvárosban. Oláh Lajos, a kerület DK-s országgyűlési képviselője és pártja szerint a függetlenként induló Fazekas László úgy gyűjtötte össze az induláshoz szükséges ajánlásokat, hogy a jelöltet senki nem látta. Fazekas "vagy zseni, vagy nem véletlen az, hogy a Fidesz törvényileg tette átláthatatlanná az aláírásgyűjtés ellenőrzését" - fogalmazott Oláh, aki "kisstílű" próbálkozásnak tarja, hogy "bizonyos körök" így próbálják a baloldal győzelmi esélyeit.