Budapest elázott: az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) tájékoztatása szerint az elmúlt napok folyamatos esőzései sok gondot okoztak magánházaknál és több közterületen is. A XIII. kerületi Béke téren fél méteres víz állt, több vendéglátóhelyre is betört a víz.
A VII. kerületben, a Munkás utcában az útburkolat is beszakadt, itt egy víznyomó cső tört el. A Gellért hegyről valóságos hegyi patakként zúdult le a sáros esővíz a járókelők számára kialakított lépcsőkön. A Péterfy Sándor utcai kórház pincéjét is elöntötte víz, ennek okán több műtétet is el kellett halasztani. Előfordult, hogy az utakon kialakult nagyobb tócsák miatt autók is elakadtak.
Az esőzések a Kodály köröndön leégett palotát sem kímélték. Az épület immáron két hónapja áll tető nélkül, a tűz pusztítása után most a víz keseríti a kétségbeesett lakók életét, tető hiányában ugyanis félő, hogy az esőzések következtében az egész épület teljesen használhatatlanná válik. A ház harmadik emelete már szétmállott a tűz oltása közben használt víztől és az esőtől.
Egy hete a lakók még abban reménykedtek, hogy legalább az első emeletet és a földszintet sikerülhet megvédeni, ám reményeik gyorsan szertefoszlottak: a folyamatos esőzések következtében már a földszinti lakások is beáztak, a falakat penész borítja, a bútorok szétáztak, a padló is felpúposodott. A lakók most csak abban reménykednek, hogy az önkormányzat legalább a hidegebb idő beállta előtt tesz valamit - addig is nejlonfóliákkal próbálják védeni, ami még menthető.
A 4-es metró sem bírta a hatalmas víztömeget, ismét beázott. A Kálvin téri állomáson a peron egy részét le is zárták, a feltartóztathatatlanul csöpögő vizet - ami egyenesen a metrószerelvényből kilépő utasok fejére hullott - jobb megoldás híján műanyag vödrökkel próbálták kordában tartani, mindemellett a metró Kelenföldi végállomásánál is egy kisebb tó alakult ki.
Nem ez volt az első eset, a csodametró július közepén is engedett a víz akaratának, ám ekkor nem az eső okozott galibát, hanem egy csatornavíz-átemelő szivattyú ment tönkre. Július végén a Keleti pályaudvarnál is ázott a metró aluljáró, szeptember elején pedig szintén a Kálvin tér kezdett csöpögni. A BKK szakemberei keresik a hibát.
Vidéken sem jobb - sőt, még rosszabb - a helyzet. Hétfő hajnalig 91 településen kellett védekezni, és több mint 200 embert kellett kitelepíteni - tájékoztatott az OKF. A Dunántúlon tegnap délután öt település még mindig megközelíthetetlen volt, Nagykanizsa és Gyékényes között megcsúszott egy töltés, ezért ott a vasúti forgalmat is le kellett állítani.
A maróci víztározónál pedig a gát csúszott meg hétfőre virradó hajnalban. Tegnap még 287 kilométeren volt árvízvédelmi készültség az egész ország területén. Átmenetileg lezárják az M0-s autóút és az M6-os autópálya csomópontját ma reggel, mert az esőzések miatt megcsúszott rézsűt állítják helyre.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) tájékoztatása szerint a csapadékos időjárás az őszi munkákban is problémákat okoz, a sok eső kárt tehet a vetésekben, több helyen a belvíz is megjelent a földeken, a felázott területeket munkagépekkel sem lehet megközelíteni, ráadásul a sok csapadék különféle gombabetegségek kialakulásának is kedvez.
Közveszély okozása miatt eljárás indult egy Vas és egy Komárom-Esztergom megyei gazda ellen, akik lakóterületeket veszélyeztettek azzal, hogy a földjükről elterelték az oda zúduló vizet Bár a hét elején mérséklődött az intenzív esőzés, az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzései szerint még nem szabadulunk az esős időtől, a héten is sok helyen várható zápor, zivatar.