Mazsihisz;Miniszterelnökség;Zoltai Gusztáv;

2014-09-16 07:11:00

Inkább továbbsiettek Zoltai nevére

Jobbára kerülték Zoltai Gusztáv váratlan kinevezésének véleményezését a lapunk által megkérdezett fideszes politikusok. Miután áprilisban lemondott a Mazsihisz ügyvezető igazgatói posztjáról, Zoltai a Zsidó Közösségi Kerekasztal múlt keddi ülésén tűnt fel, de már a "másik" oldalon: a zsidó szervezetekkel tartandó egyeztetést összehívó Lázár János kancelláriaminiszter, és L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára között. A Magyar Hírlap épp aznap írta meg, hogy Zoltai a Miniszterelnökségen vállalt főtanácsadói megbízatást, miközben a Dohány utcai körzet elöljáróságának továbbra is elnöke maradt. A hét végén a két poszt összeegyeztethetetlensége miatt a templomkörzet maga döntött arról, hogy visszahívja Zolait a tisztségből.

Mindezt fideszes politikusok nem kívánták boncolgatni. Lapunknak Gulyás Gergely, a parlament fideszes alelnöke - lényegében megismételve azt, amit a Magyar Nemzetnek elmondott - úgy fogalmazott, elfogadhatatlannak tartja, hogy a kormány volt munkásőrt nevezzen ki miniszterei főtanácsadónak, és bár szerinte az még megengedhető lenne, hogy másik politikai oldalról hívjon valakit segítségül a kabinet, "de ilyen múlttal ez nem megengedhető", és ez a kormánypártok felfogásával, de az alkotmány értékrendjével is összeegyeztethetetlen.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke azonban nem akart nyilatkozni az ügyről. Lapunk kérdésére csak azt ismételgette: "nem hiszem, hogy nekem tisztem a kinevezést kommentálni". Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára még ennyit sem mondott. Csöndben vonult, miközben a büfétől a Ház kormánypárti folyosójáig többször megkérdeztük tőle, hogyan vélekedik Zoltai új megbízásáról. Más fideszes politikusok is továbbsiettek, amikor Zoltai nevét meghallották.

Szabó György, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány elnöke azonban az MTI-nek példátlannak nevezte, hogy egy közéleti szereplőt azért hívjanak vissza tisztségéből, mert Magyarország kormányával főtanácsosi szerződésben áll. Felelőtlenségnek nevezte, hogy valaki elutasítsa a kormány felajánlását, hiszen "ki akarja kérni a magyar zsidó közéletben jártas ember tanácsait". Mint mondta, igaz, hogy Zoltai múltja "sok vitára ad okot", de a magyarországi zsidósággal kapcsolatos tudása "jóformán páratlan".