rektor;ELTE;nemi erőszak;gólyatábor;Rónay Zoltán;

2014-09-18 07:19:00

Gólyatábori erőszak: öt hallgatót rúghatnak ki

Az ELTE rektora kari szinten fegyelmi eljárásokat indít az intézmény gólyatáboraiban történtek miatt: több esetben a legsúlyosabb büntetés, azaz a hallgatói jogviszony megszüntetése sem kizárt. Az egyetem vizsgálata bebizonyította, hogy az intézmény tanító- és óvóképző karának HÖK-elnöke tudott a nemi erőszak bűncselekményével gyanúsított férfi előéletéről, mégis engedélyezte részvételét.

Súlyosan hibázott a tanító- és óvóképző kar hallgatói önkormányzatának vezetője, aki annak ellenére is engedte, hogy a bűncselekmény elkövetésével gyanúsított férfi fotósként dolgozhasson a fonyódligeti táborban, hogy tudomása volt a férfi előéletéről - mondta szerdai sajtótájékoztatóján Rónay Zoltán, az ELTE főtitkára a fonyódligeti és a jogász gólyatáborban történtekre kiterjedő tényfeltáró vizsgálat eredményeit ismertetve.

A HÖK-vezető ellen fegyelmi eljárás indul a legsúlyosabb büntetés terhe mellett - vagyis akár ki is rúghatják az egyetemről. A két gólyatáborban közreműködő hallgatók közül összesen nyolc ellen indul fegyelmi, közülük öt egyetemistát bocsáthatnak el az eljárás lezárását követően.

A főtitkár a jogász gólyatáborban történtekkel kapcsolatban - ahol a szervezők obszcén dalokat énekeltettek a gólyákkal - elmondta: a vizsgálatba bevont szervezők, a rendező cég és az érintett elsőévesek visszajelzései egyöntetűen cáfolták, hogy a gólyatábor területén széles körben megtörtént volna az obszcén dalok "énekeltetése".

Ugyanakkor a sajtóban is megjelent, a korábbi években született dal az egyik szervezői csoport honlapján volt elérhető, annak szövegét három szervező a pályaudvari induláskor kiosztotta, és ott - "szűkebb körben" - elénekelték. A három instruktor ellen az egyetemi hallgatói jogállással összeegyezhetetlen magatartás miatt indul fegyelmi eljárás.

A vizsgálat arra is rávilágított, hogy a karon működő instruktori kör státusza szabályozási szempontból nem megfelelő, a hallgatók adatait illetően jogosulatlan hozzáféréssel rendelkezett, felelősségi és felügyeleti viszonyai elégtelenek. Ebben az ügyben kezdeményezik a kari felelősségek feltárását és a helyzet rendezését.

Fegyelmi indul továbbá az ELTE jogi kar hallgatói önkormányzati vezetője, egyik vezetőségi tagja és az instruktori kör vezetőjével szemben gondatlanság miatt, valamint a legsúlyosabb büntetés terhe mellett vizsgálják a bűncselekmény elkövetésével gyanúsított férfi ügyét, amelyet azonban a rendőrségi eljárás időtartamára felfüggesztenek.

Fábri György, az ELTE kommunikációs igazgatója a rektori intézkedésekről azt mondta: a jövőben csak úgy rendezhető gólyatábor, ha annak programját a legrészletesebb leírás mellett engedélyezi a rektori vezetés. A közreműködő felsőéveseknek a legszigorúbb szakmai és morális elvárásoknak kell megfelelniük, részvételüket személy szerint az adott kar vezetőinek kell jóváhagyniuk.

A vizsgálat ugyanakkor azt is megállapította, hogy az ELTE gólyatáborainak technikai előkészítése, amelyet közbeszerzési eljárás eredményeként egyetemtől független cég végzett, átlátható, rendezett és jogszerű volt. A gólyatáborokban a biztonsági előírásokat betartották, a biztonsági szolgálat megfelelő volt.

Ugyanakkor az egyetem javasolni fogja a kormánynak a hallgatói önkormányzatok kötelezettségeinek, azok felügyeletének behatóbb szabályozását, valamint megtiltanák, hogy a diákönkormányzatok gazdasági tevékenységet végezzenek. Fábri kérdésre válaszolva elmondta: a fonyódligeti táborban nemi erőszak áldozatává vált lány beiratkozott az intézménybe.