hulladék;RMDSZ;Kelemen Hunor;autonómia-tervezet;

2014-09-19 07:36:00

Bemutatta az RMDSZ autonómiatervezetét

Kelemen Hunor RMDSZ elnök mutatta be tegnap a szövetség székelyföldi autonómia tervezetét Kolozsváron. Az autonómia évtizedek óta az egyik legforróbb és legelutasítottabb téma a román politikában. 

Kelemen leszögezte, a szövetség tervezete garanciákat kér a magyar kisebbség számára, és visszautasít minden összeesküvés-elméletet, amely ezzel kapcsolatos. A román társadalomban ugyanis olyan félelmek élnek, amelyekre a kelet-ukrajnai konfliktus, a skót és katalán függetlenedési szándék csak ráerősített, miszerint az autonómia törekvés nem egyéb nyilvánvaló szecessziós szándéknál.

Ezért Kelemen hangsúlyozta, az RMDSZ nem gondol kiválásra, az autonómiatervezet preambulumában a gyulafehérvári ígéretekre (1918. december elsején, a gyulafehérvári népgyűlés mondta ki Erdély és Románia egyesülését, ez alkalommal született az autonómia ígéret is), európai dokumentumokra hivatkoznak, a szöveg egy létező, működő megoldást, - a dél-tiroli modellt - javasolja a román államnak, a többség érdekeit is figyelembe véve.

"Ez nem egy tökéletes terv, viszont nyitott a párbeszédre, a kampány után pedig szükség lesz egy racionális vitára. A román-magyar viszony tele van előítéletekkel, de 25 év alatt sikerült enyhíteni ezeket a demokratikus párbeszédnek köszönhetően", fogalmazott Kelemen.

Az RMDSZ azért indítványozza most e vitát, mert a román társadalomban a jövőben kezdődnek a régiókat és az alkotmányt illető viták, amelyek közepette megoldást kell találni a magyar kisebbség gondjaira is. Hangsúlyozta, a tervezet bemutatásának időpontja semmilyen kapcsolatban nem áll a skótok függetlenségi népszavazásával.

A skót függetlenségi népszavazás miatt egyre inkább a román közfigyelem központjába kerülő székelyföldi autonómia igény megvitatását Victor Ponta kormányfő nem söpörte le az asztalról, hanem arra az álláspontra helyezkedett, hogy ha az autonómia decentralizációt jelent, lehet tárgyalni róla.

Ám ha az autonómia tervezet a román parlament elé kerül, az nagy előnyt jelent az RMDSZ-nek a romániai magyar pártok versengésében, hiszen a novemberi államfőválasztás nyitányaként meg is indult a látványos vetélkedés autonómia-ügyben. A választáson mind Kelemen Hunor, mind Szilágyi Zsolt, Tőkés László pártjának ügyvezetője indulni kíván.

A Székely Nemzeti Tanács elnöke, Izsák Balázs sokáig nem nyilatkozott, melyik magyar jelöltet támogatja, ám szerdán sajtótájékoztató keretében írta alá Szilágyi támogató ívét és szólította fel "az autonómia híveit" a néppárti jelölt támogatására. Az SZNT elnök egyenesen a román titkosszolgálatok "trójai falovának" minősítette az RMDSZ-t, amely szerinte "Bukarestből ellenőrzött és irányított" autonómiamozgalmával "a román titkosszolgálatoknál is profibb módon árt a székelyek ügyének".