Szerda délelőtt folytatódott volna újabb, az azbeszt miatt halálosan megbetegedett felperesekkel a magyar "Csernobil-per", ám a tárgyalást a múlthetihez hasonlóan - amikor a 38 éves, azbesztózis okozta tüdőrákban szenvedő György Zsoltot hallgatták volna meg - most is elnapolta a bíróság. Az ok ugyanaz: az ügyben nem a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), hanem a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. képviseli az államot - ám mivel a bíróságra a minisztériumot idézték, a tárgyalást nem lehetett megtartani.
A Blikk számolt be arról, hogy szerda reggel a Budai Központi Kerületi Bíróságon újabb két beteg pere kezdődik. A 38 éves Válóczi József és az 56 éves Pacziczki Lászlóné Katalin a selypi cementgyár közelében, Zagyvaszántón laknak. A gyárat korábban lerombolták, az azbeszt tartalmú törmeléket azonban otthagyták, azóta is szennyezi a környéket. Válóczi a napilapnak elmondta: vizsgálatok is igazolták, hogy halálos beteg. Három kamasz gyermeke van, a kártérítést is azért kéri, hogy legalább a gyerekeket elvihesse a gyár közeléből.
A tárgyalások halasztása azért is érthetetlen, mert korábban a betegek egészségi állapota miatt soron kívüliséget és gyorsított eljárást rendeltek el. Van olyan felperes is, aki már csak abban reménykedik, hogy legalább a per végéig életben marad. A folyamatos halasztások miatt azonban erre egyre kevesebb az esély.
Igyártó Gyöngyi, a mostani elnapolt tárgyalással kapcsolatban elmondta: a keresetet már három hónappal korábban benyújtották, így az NFM-nek bőven lett volna ideje arra, hogy tájékoztassák őt és a betegeket, hogy nem ők az illetékesek. Ezt azonban nem tették meg, csak az utolsó pillanatban: a múlt szerdai tárgyalás előtt egy nappal beadványban közölték, hogy az ügyben a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. az illetékes, őket kell keresni. A mostani tárgyalás előtt sem kaptak értesítést, így a két rákban szenvedő felperes hiába utazott Zagyvaszántóról Budapestre.
Az azbeszt-ügy a perek megkezdése előtt is kényes téma volt, a hosszúra nyúlt vizsgálatok, ígérgetések ellenére semmi sem történt, pedig a gondokról Pintér Sándor belügyminisztert és Orbán Viktor miniszterelnököt is tájékoztatták. A volt cementgyár mérgező romjai azonban most is ott hevernek, tovább mérgezve a környéken élőket. Az ügyvédnő és a betegek szerint is időhúzás zajlik, az állam az emberek életével játszik. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a kormányzatot nem érdekli sem a halálos beteg felperesek, sem a Selyp környékén lakó állampolgárok élete, egészsége.