Bár személy szerint valóban nem Hoffmann készítette és nyújtotta be a Klik megalakítását is elindító új köznevelési törvényt, de parlamenti képviselőként maga is megszavazta azt. Sőt, egészen az államtitkári posztjáról való 2014-es távozásáig vehemensen védte az államosított iskolarendszert, gyakran a fideszes Pokorni Zoltánnal szemben is, aki a parlament oktatási bizottságának akkori elnökeként többször is nyilvánosan kritizálta a Klik létrehozását, és nem szavazta meg a köznevelési törvényt. Vitájuk az előző kormányzati ciklusban odáig fajult, hogy Hoffmann bepanaszolta Pokornit a Fidesz etikai bizottságánál.
Sőt, a volt államtitkár még 2013 januárjában kijelentette, a Klik létrehozása "valódi sikertörténet". Pedig már a szervezet megalakulásakor, az előző év novemberében érződött a káosz. A tavalyi évtől ráadásul az intézményfenntartó lett 130 ezer pedagógus munkáltatója, valamint a 3000 fősnél kisebb települések iskoláinak működtetője is, azaz a szervezetnek kellett fizetnie egyebek közt a közműszámlákat és a karbantartást. Csakhogy a Klik képtelen volt megbírkózni a feladattal. Szabó Balázs volt miniszteri biztos tavalyi jelentése szerint az intézményfenntartó pazarlóan működött és óriási költségvetési hiányt halmozott fel, a vizsgálat idején pedig még azt sem tudták pontosan, hogy valójában hány tanár dolgozik az állami iskolákban. A következmények sem maradtak el, az idei országgyűlési választások után leváltották a Klik elnökét, Marekné Pintér Arankát, ami beismeréssel ért fel. Idén márciusban viszont, a választás előtt erről még szó sem lehetett. Hoffmann akkoriban úgy nyilatkozott, "a volt miniszteri biztos javarészt idejétmúlt kritikákat fogalmazott meg jelentésében", ráadásul "iskolák tucatjai, százai nyilatkoznak úgy, nagyon jó, hogy létrejött a Klik, azt érzik, hogy van gazdája az iskolának". Akkor kijelentette: elégedett az intézményfenntartó teljesítményével.
- Nincs elég jelentkező a Klik tankerületi igazgatói posztjaira
- Sok tankerületi irodába az iskolákból hordják át a bútorokat, számítógépeket
2013. január-február
- Késve érkezik a pedagógusok fizetése, ami ráadásul sokaknak kevesebb, mint ami jár
- Tankerületi igazgatók mondanak le pár hónappal kinevezésük után
2013. március-április
- A 6 éves kortól kötelező tankötelezettség miatt túljelentkezés és tömött sorok az általános iskolai beiratkozásnál
2013. május-július
- Kényszernyugdíjazzák a 62 éven felüli tanárokat, egyes tantárgyaknál szaktanárhiány alakul ki
- Kiderül, hogy fél éve szervezeti és működési szabályzat nélkül működik a Klik
2013. augusztus-szeptember
- Sorozatosan a tantestületek, s a szülők által nem támogatott iskolaigazgatókat neveznek ki
2013. október
- Az Emmi nyilvánosságra hozza, hogy 192 köznevelési intézménynek nincs igazgatója, mert sok iskolában a Klik nem támogatta az iskolaközösség jelöltjét