A „talált pénz” forrása a busás olajjövedelem, amelyből egy úgynevezett Állandó Alapot töltenek fel, ebből részesítve a helyi lakosokat. A számítás elég bonyolult, mindig az 1976-ban, az olajkincs kiaknázásának kezdete után létrehozott Alap előző öt esztendőben elért befektetési tevékenysége eredményességétől függ. Első ízben 1982-ben került sor ilyen pénzosztásra, de az is logikus, hogy egy-egy tőzsdei válság-év jócskán csökkentheti a kiosztható összeget.
Idén csaknem 1900 dollárra (körülbelül 463 ezer Forint) rúg a „jutalom-pénz”, melynek kiutalását október elején kezdik a hatóságok. 2014 ezzel szinte rekord-évnek minősül, hiszen tavaly például csak 900 dollárra rúgott a kvóta, igaz, némileg elmarad a csúcsnak számító 2008-tól, amikor 2069 dollár lett a „fejpénz”. Ráadásul ez a summa nem családoknak jár, hanem minden egyes férfinak, nőnek és gyermeknek, azaz idén 599 ezer alaszkai várhatja örömmel a csekket. Jó hír ez minden alaszkainak – büszkélkedett az idei bejelentéskor Sean Parnell kormányzó. A legidősebb alaszkai lakos 109 éves, de még épp belefér a juttatás kedvezményezettjei közé az a 26 csecsemő is, aki tavaly december 31-én látta meg a napvilágot.
Lelkes szakértők még azt is kiszámolták, hogy ha valaki kezdettől mindmáig részesült az alaszkai „pót-pénzből”, akkor az évtizedek során összesen 37 ezer dollárra (több mint 9 millió Forint) tett szert, a szövetségi állam pedig 21,9 milliárd dollárt osztott szét.