Az emlékezés virágait és koszorúit mások mellett a Magyar Tudományos Akadémia (MTA), az Országos Széchényi Könyvtár, a Professzorok Batthyány Köre, a Széchenyi nevét viselő oktatási intézmények és a Széchenyi Társaság képviselői helyezték el a budapesti Széchenyi István téren.
A "legnagyobb magyar" nevét viselő társaság 1988 óta rendez emlékünnepséget Széchenyi István születésnapjához, 1791. szeptember 21-éhez kapcsolódóan. A társaság 1991-ben, a 200. évfordulón adományozott először elismeréseket.
A Széchenyi-díjjal azokat jutalmazzák, akik a kultúra, a gazdaság és az oktatás terén a hétköznapokban teljesítményükkel hozzájárultak az összmagyarság értékeinek megóvásához szerte a Kárpát-medencében - mondta el a pénteki ünnepségen Tóth József, a szervezet elnöke.
A Széchenyi Társaság díjait idén Csorba László történésznek, Horváth Attila jogtörténésznek, a Magyar Emlékekért a Világban Egyesületnek és elnökének, Messik Miklósnak, valamint posztumusz Dobos László felvidéki írónak ítélték oda.
A Széchenyi Társaság 1987-ben alakult meg azzal a céllal, hogy névadójának örökségét alapul véve munkálkodjék Magyarország, a nemzet felemelkedéséért, szellemi, erkölcsi és anyagi gyarapodásáért, mindenkor szem előtt tartva az egyetemes magyarság érdekeit. Ennek megvalósítása érdekében többek között előadásokat szerveznek, kiadványokat jelentetnek meg, művészi alkotások létrejöttét segítik, tudományos és irodalmi pályázatokat hirdetnek - olvasható a szervezet honlapján.
A Társaság eddig 29 helyen állított Széchenyi-emléktáblát, -domborművet vagy -mellszobrot a Kárpát-medence különböző városaiban.