Magyarország;Skócia;munkavállalás;

2014-09-22 11:00:00

Magyar szemmel Skóciában

A skóciai függetlenségi népszavazást itthon is sokan figyelték érdeklődéssel, tekintettel arra, hogy sokan dolgoznak a legnagyobb brit sziget északi felén. Milyen magyar munkavállalónak lenni Skóciában? Erről kérdeztem O. Évát, aki készségesen elmesélt néhány tapasztalatát. Minden tekintetben tanulságos dolgokról beszélt.

„Első és legrosszabb észrevételem: közvetítői segítség nélkül itt, ahol én voltam, nagyon nehéz boldogulni!

Én Aberdeenben dolgoztam. Aberdeen  főleg "oil and gas" témájú állásokban bővelkedik. Egyébként  kedves, élhető város, sokféle nemzetiségű emberekkel, de az ottani magyaroktól mindenkit óva intek, főleg, aki szállást kínál, mert nagyon kihasználják azokat, akik még ismeretlenek a külföldi munkavállalás témájában, és mindenféle keresztbe tevés folyik az ember háta mögött, de persze nem mindenki, csak aki hasznot akar húzni a többi magyarból. Szerencsére nekem lettek kint nagyon kedves magyar barátaim is, akikkel azóta is tartom a kapcsolatot Magyarországról. Kedvesek, becsületesek, szorgalmasak, és NEM „segélyért mentek ki’.

Nagyon sok lengyel állampolgár él Skóciában is, akik lengyel boltokat is nyitottak. Jellemzően ott még magyar termékeket is lehet venni. (Nekem szívfájdalmam volt, hogy nem tudtam vegetával főzni, miután az otthonról hozott elfogyott, de a lengyel boltbanaz is van! Persze nem olyan olcsó.)

Akkori  párom, aki miatt én is kimentem,  saját kútfőből utazott ki, emiatt  először nem volt kint munkája, saját magának kellett találnia. Mind szaktudáshoz kötött, mind szaktudás nélküli munkát nehéz, és hosszadalmas így találni. Neki másfél hónapjába telt, mire állást kapott, körülbelül 400.000 forintja ment el így. Visszagondolva érdemesebb lett volna várnia közvetítői ajánlatra, mert úgy már rögtön munkába állhatott volna amint kiutazik pár nappal, és nincs "üres járat", meg sok kidobott pénz.

A legfontosabb: minél előbb felkeresni a helyi Job centert, ahol lehet igényelni NI numbert. Anélkül szóba se állnak az emberrel, ami persze természetes, mert szükséges a munkavállaláshoz, és kész. Ellenben amint elkezded intézni, kapsz egy papírt, hogy folyamatban van az igénylésed, és akkor máris minden munkaadó szeretni fog, meg egyébként is. Normálisan kell viselkedni, és akkor normálisan állnak hozzánk, nincs olyan, hogy „Te magyar vagy, ezért szóba sem állok veled!”. Ez szerintem amolyan urban legend dolog, mert aki szeretne az talál munkát. Nem szabad elfelejtenünk, hogy bevándorlók vagyunk, és nekünk kell alkalmazkodni hozzájuk – amit megjegyzem nem nehéz, mert nagyon kedvesek az angolok, és segítőkészek, vagy legalábbis a skótok azok, nekem velük kapcsolatban van élményem, mert ott éltem.

 A város maga gyönyörű!  Minden van, amit szeretnénk: rengeteg angol bolt, mozi, színház, szórakozóhelyek (ami fura, hogy maximum éjjel 1-ig vannak nyitva, utána minden halott, de ez csak nekünk furcsa, mert Magyarországon éjjel 1-kor indulunk bulizni).

Fotó: VisitScotland.com

Fotó: VisitScotland.com

Azt javaslom, hogy regisztráljatok különböző álláskereső oldalakra, ahova egy jól megszerkesztett angol önéletrajzot töltötök fel, fényképpel. Mindenképpen az első tennivalók között legyen egy angliai SIM kártya igénylése. Egyébként a legtöbb szolgáltatónál külföldi vezetékes számot potom pennykért lehet hívni – biztosan fel vannak készülve a sok külföldi munkavállalóra. Mindenképpen angol számot adjatok meg az önéletrajzban, mert azon szeretnek felkeresni, és egyeztetni veled interjú időpontot!

Hogy találhattok munkát?

Ha nem közvetítőn keresztül mentek ki, akkor én ezeket a módszereket javaslom:

1. Figyeljétek a kirakatokat, mert mindig kiragasztják, ha új pozíciójuk van - pl. én bolti eladó pozíciót kerestem, és így találtam - ha láttok ilyet, és felkerekedtek a városban (főleg a Union Square környékén) akkor legyen nálatok CV és adjátok le, hogy jelentkezni szeretnétek! Persze, van diplomám is, de rögtön azon a szakterületen elhelyezkedni, amilyen a végzettség, nagyon nehéz, vagy hosszadalmas. Igazság szerint először valamilyen egyszerűbb munkával kell kezdeni, aztán lehet szépen ide-oda mozogni. Természetesen lehet pályázni saját szakmán belül, de nagyon szupernek kell lenni, és olyan pozíciót kell megpályázni, ami úgymond generális tudást igényel, tehát nem ország-specifikus.

2. Gumtree.co.uk - itt be lehet állítani, hogy az állásajánlatok érdekelnek, olyan mint itthon az OLX.

3. Különböző álláskereső portálokon való regisztráció és keresés - pl.: monster.co.uk | jobsite.co.uk | vagy a hivatalos oldalukon regisztrálni, ott is vannak munkák!

4. JobCenterek - nagyon kedvesek, oda kell menni a recepcióhoz, és akkor segítenek nektek önéletrajzot írni, pályázni, vagy konkrét állásajánlatokkal is tudnak szolgálni!

5. Ismerősök - csak végső esetben, mert rengeteg bonyodalmat és kötelezettségek okozhat – tisztelet a kivételnek!

 Egyéb tudnivalók: az ételek nagyon jó minőségűek a boltokban és nem drágábbak, mint itthon, sőt. A választékon pedig ámul-bámul az ember. A lakhatás sajnos elég drága, de az élelmiszer nem, és jobban magasabbak a fizetések, mint itthon, tehát lehet félre tenni, ha az ember direkt amiatt megy ki külföldre, hogy spóroljon, és nem él nagy lábon.

Indulótőke és konkrét szállás nélkül ne menjetek ki! Közvetítő nélkül pedig az indulótőke minimum 500.000 forint legyen, mert sajnos gyorsan elmegy, ha nincs munkád! A szállásnál is csak azokat az ismerősöket javaslom, akikben tényleg megbíztok, mert magyar a magyarral elképesztő és meglepő, hogy hogyan tud viselkedni. Egyébként a különböző weboldalakon szállások is vannak, és nem fognak titeket elutasítani, persze sok helyen kell próbálkozni.