Merkapt Sportközpont;Budaörsi Tamburello SC;tamburello;Budapesti Nagy Sportágválasztó;

2014-09-22 07:54:00

Válassz magadnak mozgásformát!

Bárki megtalálhatta a kedvére való sportágat pénteken és szombaton, a jubileumi, XV. Budapesti Nagy Sportágválasztón. A klasszikusok mellett, mint a tenisz vagy a lovaglás, olyan különlegességekkel is találkozhatott a nagyérdemű mint a subbuteo, a tamburello vagy a diabolo. A rendezvényhez jótékonysági akció is kapcsolódott: a szervezők felhívására a látogatók számukra nélkülözhető sporteszközöket, sportruházatot ajánlottak fel a rászorulóknak.

Amerre a szem ellátott, szinte csak óvódás- és iskoláskorú gyerekeket és szüleiket láthatta a Nagy Sportágválasztón. Úgy tűnik, mindegyik sport felkeltette a kicsik figyelmét - a Maglódi úti Merkapt Sportközpont egész területén nagy volt a nyüzsgés.

A sportos eseményt azzal a céllal rendezték meg, hogy a látogatók ne csak nézzék, hanem próbálják ki és válasszanak maguknak sportágakat. Ami valóban hasznos, hiszen itt egy helyen volt kipróbálható a legkülönfélébb sportolási lehetőség: így be lehetett állni tollasozni, lovagolni, tekézni vagy kerékpározni. De olyan sportot is kipróbálhatott, amiről szinte alig hallani.

Egy helyszínen több sportágba is bele lehetett kóstolni élsportolók segítségével, s ez az, ami a jelek szerint még azoknak a gyerekeknek a fantáziáját is megmozgatja, akiket a szemétlevitelre vagy kutyasétáltatásra sem lehet egykönnyen rávenni. A példaképek, olimpiai bajnokok, Európa és a világ legjobbjai szívesen vállalják a szerepléseket, hiszen ők pontosan tudják, mivel lehet segíteni, lökést adni a gyerekeknek a sporthoz.

A gyerekek boldogan ismerkednek meg közelebbről a televízióban látott bajnokokkal, és ha csak néhány percre is, utánozni akarják őket. Jó példa volt erre Erdei „Madár” Zsolt játékos bokszedzése gyerekekkel az idei rendezvény megnyitója után a nagyszínpadon.

Például a tamburello névű olasz labdajátékot, mely olyan mint a tenisz, csak kicsit más. Ehhez is kell egy ütő, annyi különbséggel, hogy ennek nincs nyele, valamint egy labda, mely ugyanakkora mint egy teniszlabda, de a súlya a sport válfajai szerint változik.

A szervezőktől megtudjuk, a tamburello körülbelül kétszáz éves sport, és már vagy tíz éve űzik Magyarországon. Nem is akárhogyan, a nemzetközi versenyeken rendre jó eredményeket érünk el. A legutóbbi Barcelónában megrendezett kupán a Budaörsi Tamburello SC lánycsapata például második helyezést ért el.

Újabb meglepetés volt a subbuteo nevű játék, mely a leginkább a hazánkban is közkedvelt gombfocira emlékeztettet. A játék Angliából ered, akár csak az igazi futball. A mini terepasztalon a műanyag, focista alakú figurák helyezkednek el egy köralakú, műanyag talapzaton, melyben egy fém található.

Ezeket kell aztán finoman pöckölni a játéklabda felé, hogy betaláljunk a hálóba. – A subbuteo a foci, a biliárd keveréke, de kicsit a sakkhoz is hasonlítható, van benne technikai és taktikai elem egyaránt – mondja a Budapesti Subbuteo klub egyik tagja.

Az egyik sportpályán meglepődve tapasztaljuk, hogy a zsonglőrködés is sportnak számít. Volt aki tányért egyensúlyozott egy pálcán, más pedig diabolóval ügyeskedett. A műanyag, homokóra alakú eszközt egy zsineg segítségével kell az égbe röpíteni – majd ügyesen a zsineggel elkapni. Nem éppen egyszerű gyakorlat.

Persze, az eseményen sokan voltak kíváncsiak a hagyományos sportokra is. A tekepályánál is nagy volt a sor, ahol - mint máshol is - a gyerekek uralták a helyszínt. Volt, akinek vagy fél percig gurult végig a tekéje a pályán, egyetlen bábut se súrolva a kilencből, míg más elsőre hetet eltalált.

A golfozást is ki lehetett próbálni, de csak egy pár négyzetméteres területen, vagyis két egymással szembe helyezett hálóba lehetett belőni a golflabdát.  Míg egyesek a testüket mozgatták át, addig mások agyra gyúrtak. Sakk, dámajáték, és memóriajátékok foglaltak le sokakat. Mások célba lőttek, hol légpuskával, hol nyíllal, hol darts-szal.

Az igazi érdekességek azonban a sportközpont végében voltak. Lehetett kajakozni, kenuzni de még síelni is, természetesen mesterséges pályákon. Az egyik részt a küzdősportok uralták: többek között a kung fu, a judo és a taekwon-do fogásait próbálhatták ki az ifjú „harcosok”.

Az amerikai foci is sikeresnek bizonyult, több iskoláskorú is sisakot kapott a fejére, hogy aztán nekiszaladva eldöntsön egy-egy szivacsot. A lányokat inkább a zumba nevű sportos tánc érdekelte, de voltak, akik cheerleader-nek álltak, vagyis olyan táncosoknak, akik a sportcsapatokat szokták lelkesíteni a pálya szélén.

Az egyik szervezőtől megtudjuk, hogy az amerikai filmekből ismert cheerleaderség (amit mi leginkább a pom-pom lányokkal azonosítunk) már önálló sportág lett. A magyarok ebben is értek már el sikereket.

A MOB sátrában lehetett jelentkezni az "Eddz együtt a bajnokokkal!" programra, mely révén néhány szerencsés gyerek megnézhet egy tréninget, sőt be is szállhat majd ősszel például a vízilabda-válogatott, vagy a felnőtt úszók, jégkorongozók, vívók edzésébe.

A rendezvényhez jótékonysági akció is kapcsolódott: a szervezők felhívására a látogatók számukra nélkülözhető sporteszközöket, sportruházatot ajánlottak fel a rászorulóknak.

A nagy sportolás után könnyen megéhezik az ember, így mi is körülnéztünk hátha bekaphatunk valami egészséges eledelt. Az egyik standnál fortyogó zsírban sütötték a ropogós krumpliszirmokat, máshol kürtös kalácsot és langallót árultak, vagy éppen fagyit vagy cukrozott gyümölcslevet. Mindezt az egészséget hirdető sportnapon.