Úgy vélte ugyanis, az orvosok nem vállalnak felelősséget az ottani körülményekért. Zwanzigerhez hasonlóan kételyeit fogalmazta meg Franz Beckenbauer is, aki a Kickernek adott interjújában kifejtette, nyilvánvaló, hogy nyáron nem lehet világbajnokságot rendezni az országban.
Mint a Hamburger Abendblatt megjegyezte, Zwanziger és Beckenbauer megnyilatkozása azért adhat új lendületet az egész vitának, mert 2010-ben, amikor 14-8 arányban szavaztak a katari helyszín mellett, mindkét német képviselő a közel-keleti országban való rendezésre voksolt.
A FIFA végrehajtó bizottsága csütörtökön és pénteken tárgyalja meg a FIFA főtitkára, Jerome Valcke jelentését, amelyben a katari előkészületeket taglalja. A szervezőbizottságot vezető Hasszan al-Tavadi nem tart attól, hogy elvennék hazájától a rendezés jogát. A Die Weltnek elmondta, semmi sem indokolna egy ilyen lépést. Ugyanakkor elfogadhatónak tartaná, ha nyár helyett télen rendeznék meg a vb-t.
Az Eurosport honlapján szereplő elemzés is valószínűtlennek tartaná ezt a forgatókönyvet. Zwanziger véleménye ugyanis nem sokat nyom a latban, már csak azért sem, mert jövő nyáron leköszön a FIFA-nál betöltött tisztségéről. A szövetségnél amúgy sem veszik komolyan megnyilatkozását.
Az Öböl-beli országot ugyan számos bírálat éri a demokrácia semmibe vétele, Izrael el nem ismerése, a homoszexualitás, az alkoholfogyasztás betiltása (és még hosszasan lehetne folytatni a sort) miatt, a FIFA azonban azzal érvel, hogy ezeken a területeken kedvező változások történhetnek a következő nyolc évben. A FIFA számára nyilván nem mellékes, hogy Katarban igen kedvezőek az adóügyi rendelkezések.
Miközben Brazília tiltakozott amiatt, hogy a nemzetközi szövetség nem volt hajlandó fizetni a vb-n szerzett nyeresége után, a közel-keleti országban nem kell ilyen hangoktól tartania. Bizonyos tekintetben a kelet-ukrajnai helyzet is az ország malmára hajthatja a vizet, hiszen a vb nagy nemzetközi szponzorait, a Coca Colát, az Adidast, vaagy a Sonyt jobban aggasztja az orosz katonai akció, mint az emberi jogok helyzete Katarban.
Katarnak nem is a FIFA-val, hanem a térség országaival lehet gondja. Sok állam azzal vádolja, hogy a nemzetközi terrorizmust szponzorálja. Ezt ugyan Doha visszautasítja, de nehezen tagadhatja, hogy a dzsihadista Iszlám Állam (IS) terrorszervezetet valóban segítette.
Katar szembekerült már a liberálisnak mondható Szaúd-Arábiával, továbbá Izraellel és Egyiptommal is, így a legnagyobb kérdés az, hogyan változik majd geopolitikai helyzete 2022-ig. És ebbe a FIFA-nak sem lehet beleszólása…