Répássy Róbert;strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága;életfogytiglani büntetés;

2014-09-24 07:06:00

Fejet hajt a kormány Strasbourg előtt

Meghátrálásra kényszerült a kormány az eddig következetesen védett, ám májusban Strasbourgban elmarasztalt tényleges életfogytiglani büntetés ügyében. Répássy Róbert, az igazságügyi tárca parlamenti államtitkára a közrádióban arról beszélt, a tényleges életfogytiglanra ítéltek esetében automatikus kegyelmi eljárást vezethet be a kormány, miután a minisztérium egy erről szóló javaslatot adott be. Eszerint egy bírókból álló kegyelmi bizottság 40 év után megvizsgálná az elítélt személy kegyelemre való alkalmasságát.

A lépés válasz a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága május 20-i ítéletére. Egy 2009-ben rablásért és emberölésért jogerősen elítélt ember ügyében kimondták, jogsértő a magyar szabályozás, amely kizárja a későbbi szabadlábra helyezés lehetőségét, illetve annak felülvizsgálatát. Ez ugyanis az emberi jogok európai egyezményébe, az embertelen, megalázó büntetés tilalmába ütközik.

Ezt nevezte akkor Orbán Viktor "felháborítónak", és elfogadhatatlan tartotta, hogy Magyarország "nem tarthatja fönn" a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés (tész) intézményét.

Pedig Strasbourg nem azt mondta ki, hogy a tész-eseket meghatározott idő múlva el kellene engedni, hanem azt, hogy a felülvizsgálat lehetőségét, a magyar állam által is vállalt emberi jogi egyezmény alapján kötelesek vagyunk biztosítani. Lapunk akkor utalt rá, hogy a kormányzati retorika ellenére előbb-utóbb változtatásra kényszerülnek, különben minden tész-es Strasbourghoz fordulhat kártérítésért.

Répássy szerint, miután "egyszerűen" törölnék a korlátozást, hivatalból megindulna minden tész-es ügyében a kegyelmi eljárás, csak azok ügyében nem, akik nem kérik (ez érthetetlen - a szerk.). A törvényt még idén elfogadhatják.