Wesolowski 2013 augusztusáig apostoli nunciusként szolgált a közép-amerikai Dominikai Köztársaságban. Ferenc pápa 2013 augusztusában váltotta le a nunciusi posztról, miután napvilágra kerültek a vele szembeni vádak. A Hittani Kongregáció nyáron bíróságot állított fel, s bűnösnek találta, 2014 júniusának végén kizárták a papi rendből. Ezután újabb eljárás indul ellene.
Wesolowskit a vatikáni csendőrség fogta el kedden. A vatikáni jog szerint a Szentszék falain belül kell sort keríteni a vele szembeni peres eljárásra.
Egy dominikai adó állítólag lencsevégre kapta a "lelkipásztort", amint belépett egy Santo Domingo-i gyermekbordélyba. A fiatalok csak "Olaszként" ismerték. Egy 17 éves fiatal, aki 2010-ben ismerte meg Wesolowskit, azt mondta, 1,50 dollárt fizetett neki cipőtisztításért, a "szexuális játékért" pedig 150 euró ütötte a markát. A közép-amerikai ország azzal vádolta a Vatikánt, túl hamar "menekítette ki" az országból a volt főpapot. Kiadatása teljesen reménytelen, mivel Wesolowski vatikáni állampolgárként immunitást élvez, ráadásul a Szentszéknél is eljárás folyik vele szemben. Wesolowskit még honfitársa, az áprilisban szentté avatott II. János Pál hívta a nunciatúrához. Dél-Afrikában, majd Európában szolgált, 2008-ban tette át székhelyét Közép-Amerikába.
Ferenc pápa már nem sokkal megválasztása után zéró toleranciát hirdetett a szexuális bűncselekményeket elkövetett papokkal szemben. Négy hónappal trónra lépése után "saját kezdeményezéséből" írott motu proprio intézkedésében bűncselekménynek nevezte a kiskorúak ellen elkövetett szexuális erőszakot, és - a Vatikán történetében első ízben - rendkívül szigorú szankciókat, még börtönbüntetést is kilátásba helyezett. A törvény értelmében a szexuális erőszakot, a gyermekprostitúcióra való kényszerítést 12 éves börtönbüntetéssel sújthatják.
2014 márciusában a pápa pedofilellenes bizottságot hozott létre, amelynek Marie Collins is tagja lett. Az ír nőt kiskorában bántalmazta egy pap. A nyolcfős testületnek rajta kívül tagja lett Catherine Bonnet francia pszichológus, Sheila Hollins brit pszichiáter, Hanna Suchocka volt lengyel miniszterelnök és volt szentszéki nagykövet, Claudio Papale olasz jogász, Humberto Miguel Yánez argentínai jezsuita teológus, Hans Zollner német jezsuita akadémikus és Patrick O'Malley amerikai bíboros, aki a bíborosi tanácsnak is tagja.
2013 februárjában az ENSZ gyermekjogi bizottsága súlyos vádakat fogalmazott meg a Vatikánnal szemben a katolikus egyházon belüli, gyerekekkel szembeni szexuális erőszakot illetően. A testület azt állította, a Szentszék rendre a katolikus egyház hírnevének megőrzését helyezte a gyermekek védelme fölé, és az utóbbi években olyan eljárásokat alkalmazott, amelyek lehetővé tették, hogy papok több tízezer gyereket molesztáljanak vagy erőszakoljanak meg. Ferenc pápa nagyon nem értett egyet a jelentéssel. 2014. március 5-én a Corriere della Serának adott interjúban azt közölte: "a katolikus egyház talán az egyetlen közintézmény, amely átláthatósággal és felelősséggel járt el. Senki sem tett többet. Mégis egyedül az egyházat támadják".