LMP;bankok;

2014-09-24 16:24:00

Az LMP kockázatosnak tartja a bankok elszámoltatását

Az LMP megszavazza a bankok elszámoltatásáról szóló kormányzati törvényjavaslatot szerdán a parlamentben, de kockázatosnak tartják a kormány által választott megoldást - erről Schiffer András frakcióvezető beszélt egy Róna Péterrel, az Ökopolisz Alapítvány társelnökével közösen tartott budapesti sajtótájékoztatón.

A képviselő azt mondta: a fogyasztói kölcsönszerződésekre hirdetett kétéves kamatmoratórium azzal fenyeget, hogy befagy a hitelpiac. Hangsúlyozta, nem a bankokért aggódnak, hanem azért, hogy hitelek nélkül leáll a gazdaság, amelynek első számú kárvallottjai a hazai kis- és közepes vállalkozások lesznek.

Azt viszont elfogadhatatlannak nevezte, hogy a jogszabályt a jogalkotási törvény "durva megsértésével" terjesztették a Ház elé.

Róna Péter azt mondta, hogy a pénzintézetek várhatóan az Alkotmánybírósághoz illetve az Európai Bírósághoz fognak fordulni. Sajnálatosnak nevezte, hogy a kabinet "ad hoc, egyedi, testreszabott" megoldásokkal próbálkozik, amelyek miatt továbbra is kaotikus állapotok maradnak a hitelezés területén. Ezért viszont hosszú ideig nem lesz életképes, hitelezőképes a magyar bankrendszer - tette hozzá.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter keddi bejelentéséről amelyik szerint 45 százalékra szeretnék mérsékelni a GDP-arányos újraelosztási rátát Róna Péter úgy vélekedett, hogy "megszorító csomag" egyáltalán nem különbözik a 2011-ben bejelentett Széll Kálmán tervtől. Az 2015-re 40 százalékra akarta levinni az újraelosztási hányadot és csökkenteni szerette volna az államadósságot, az akkor a szükségesnek vélt kétezer milliárd forintos megszorítás megvalósult, de az újraelosztás nem csökkent, hanem 49,7 százalékról 50 százalék fölé nőtt - hívta fel a figyelmet.

Schiffer András az új alkotmánybírák szerdai parlamenti választására vonatkozó kérdésre azt mondta, hogy Czine Ágnesre igennel fognak szavazni, mert semmilyen olyan okot nem ismernek, amelyik megkérdőjelezné az alkalmasságát. Varga Zs. Andrásra viszont egészen biztosan nemmel voksolnak, mert az alkotmányozási folyamatban úgy nyilatkozott, hogy nyitva kellene hagyni az államforma kérdését, míg a bizottsági meghallgatásán "egy elég veretes támadást intézett" az 1990 utáni alkotmánybírósági gyakorlat ellen - közölte. Sulyok Tamásról pedig azt mondta, hogy az ő személyéről sokat nem tud, de nem tudnak olyat sem, ami megkérdőjelezné az alkalmasságát.