Minden eddiginél korábban felkészülnek, a krízisidőszakra pedig további 1500 férőhelyet biztosít a kormányzat a hajléktalanok ellátására - mondta Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára tegnap budapesti sajtótájékoztatóján. Az önkormányzati választások közeledtével úgy tűnik, a kormányhatalom igyekszik magára ölteni az önzetlen jótevő szerepét, a szerencsétlen utcán élő emberek hatósági üldöztetése után százmilliókkal próbál enyhíteni a hajléktalanok sorsán.
Az államtitkár szerint még nem volt példa arra, hogy már szeptember közepére megszülettek volna a hajléktalanok téli ellátásához szükséges döntések, támogatásokat már két-három hét múlva folyósítják az ellátó szervezeteknek, "hogy a tél folyamán ne fordulhasson elő olyan helyzet, hogy valaki az utcán megfagy". Az országosan rendelkezésre álló 9600 férőhelyet növelték, így a krízisidőszakra 11 ezer férőhely áll majd a hajléktalanok rendelkezésére szerte az országban. Az államtitkár arról is beszélt, hogy az év során 9,2 milliárd forint állt rendelkezésre a hajléktalanok megsegítésére, ennek egy része - pontosan 372 millió forint - kifejezetten a téli felkészülést szolgálja - emlékezetes, hogy tavaly az utcán élők hatósági üldözésének költségei is majdnem ugyanennyibe, mintegy 280 millió forintba kerültek.
"Ebben benne vannak a megnövekedett élelmezési, egészségügyi igények. Ugyanakkor minden programban folyamatosan figyelünk arra, hogy ne csak egy folyamatos ellátást - élelmet és meleget - biztosítsunk, hanem például a hajléktalanok foglalkoztathatóságának javításán keresztül is tudjunk segíteni". Czibere szerint az elmúlt években több száz hajléktalan tudott "megkapaszkodni", visszatérni a munka világába.
Bár az elmúlt években a fővárosban valóban csökkent az utcán élők aránya, a Political Capital héten bemutatott tanulmánya szerint a vidéki városokban egyre növekszik a hajléktalanok száma. A hajléktalankérdés egyértelműen nem csak a főváros problémája: szakértők szerint jelenleg 35 ezer körül lehet a fedél nélküliek száma az országban, közülük nyolcezren élnek Budapesten. A tanulmány szerint 2013-ban összesen 37 377-en vették igénybe az ellátórendszert, valamint arra is rávilágít, hogy 2012 telén 225-en fagytak meg.
Míg a kormány lelkesen készül a krízisidőszakra, addig vidéken tovább folytatódik a fedél nélküli emberek üldözése: a pécsi közgyűlés tegnapi döntése szerint Pécs belvárosában, valamint több városrészében október közepétől nem lehet életvitelszerűen tartózkodni. A rendelet szerint aki nem "endeltetésszerűen" használja a köztereket, éjjel vagy napközben ott alszik, a belvárosban az utcán él hajléktalanként, felszólítható a távozásra, visszatérő "jelenség" esetén pénzbírsággal és elzárással is sújtható.