Fidesz;Szijjártó;ingatlanok;Rogán;

2014-09-27 07:03:00

Rejtélyes ingatlanügyek a Fidesznél

Kérdéseket vet fel a 2010-es kormányváltás óta jelentősen gyarapodó fideszes politikusok és háttéremberek ingatlanvagyona. Van, aki nem tudja helyesen kitölteni a vagyonnyilatkozatát, van, aki papíron szinte csak szülei támogatásából és befektetésekkel gazdagodott, van, aki olyan önkormányzati lakásban élhet, amelybe be sincs jelentve. Volt azonban példájuk, Orbán Viktor vagyonosodását már 2005-ben vizsgálta a parlament. 

Máris módosítania kellett Szijjártó Péternek a feleségével közösen, Dunakeszin vásárolt, 167 millió forintba került luxusvilla vételárának forrásairól tett nyilatkozatát. Az új külügyminiszter szerdán még azt mondta, a pénzt több forrásból teremtették elő: 80 millió forint volt saját, 10 millió a felesége megtakarítása, 33 milliót pedig a Szijjártó, 10 milliót a felesége szülei adtak ajándékként. További 34 millió forintot pedig Szijjártó a szüleitől kapott kölcsönként. Csütörtök este viszont a miniszter sajtófőnöke már azt közölte az MTI-vel, hogy a híradásokban a ház vételárának forrásai között "egy 12 millió forintos tétel hibásan szerepelt", azaz Szijjártó házvásárlásra fordított megtakarítása csak 68 millió forint volt, és a miniszter valójában 45 millió forintot kapott kölcsönként, 34 milliót pedig ajándékként a szüleitől.

A tőzsdeguru
Szijjártó módos szülei nem először voltak ilyen "gálánsak" gyermekükkel. A miniszter édesapja vállalkozó, cége mérnöki munkákat végez, korábban egy vasútépítő cég ügyvezető igazgatója is volt. A fideszes politikus első, 2002-es képviselői vagyonnyilatkozatában már 4,8 millió forint megtakarítást tüntetett fel, amelynek forrását szülői támogatásban és addigi önkormányzati képviselői fizetésében jelölte meg. Ezt megelőzően, 1997-ben egy budapest lakást, 2003-ban már egy házat vásároltak a szülők fiuknak Dunakeszin, utóbbit 27,5 millió forintért. Szijjártó később is hivatkozott megtakarításai bővülése kapcsán a szülői támogatásra, sikeres pénzügyi befektetései mellett.

Utóbbiak tavaly annyira sikeresek voltak, hogy a politikus vagyonbevallása szerint bruttó 14 millió, vagyis csaknem nettó 10 millió forint bevétele volt 2013-ban, miközben vagyona 16 millió forinttal nőtt. Szijjártó akkori magyarázata szerint az év közben realizált hozamokat és havi fizetéseiből megtakarított összegeket folyamatosan újra befektette, így napi árfolyamon a vagyona 2013 december 31-én mintegy 78 millió forint volt. Vagyis akár "igaz is lehetett volna" a politikus szerdai nyilatkozata, amelyben 80 milliós saját forrást jelölt meg a dunakeszi ház vételárának egyik fedezeteként. Anyagi gyarapodása körüli kérdések miatt az Együtt-PM vagyonosodási vizsgálatot kezdeményezett Szijjártó ellen, mert a tárcavezető évek óta lényegesen több pénzt tesz félre, mint amennyi fizetést kap.

Pasák parkja
Egy másik fideszes nagyágyú vagyonosodása is a magyar sajtó kedvenc témája volt az országgyűlési választás előtt, mivel Rogán Antal - Szijjártóhoz hasonlóan - pályafutása kezdete óta szintén csak politikusi fizetéséből gyarapodott. Mint ismert, március 21. és 31. között Rogán Antal kétszer is kijavította 2013-as vagyonnyilatkozatát. A megelőző öt évben ugyanis 50 százalékos tulajdonrészt jelölt meg bevallásában egy 2009-ben vásárolt, II. kerületi Pasa Lakóparkban lévő, 149 négyzetméteres luxuslakásban, amelynek másik fele a bevallás szerint felesége, Rogán Gaál Cecília tulajdonában van. A kézírással kijavított első változat szerint viszont már a teljes ingatlan Rogáné lett.

A Pasa Lakóparkban több fi deszes politikus is lakik, mind elfeledkeztek egy-két apróságról

A Pasa Lakóparkban több fi deszes politikus is lakik, mind elfeledkeztek egy-két apróságról

A Fidesz frakcióvezetője akkor így indokolt: "Az ingatlant házastársi közös vagyonnak tekintem, így valójában 50 százaléka a feleségem tulajdona. Az ingatlannyilvántartásban azonban 100 százalékban sajátként szerepel". A nyilatkozat második javításában Rogán már feltüntetett egy, a lakáshoz épített télikertet és a lépcsőház egy darabját, amelyekkel együtt az általa birtokolt ingatlan 185 négyzetméterre nőtt. A módosítás napján a hvg.hu-nak azt nyilatkozta, hogy a lakást "jelentős mennyiségű hitelből", illetve felesége állatorvos és ügyvéd szüleinek segítségéből vásárolta. Vagyis ismét előkerült a "szülői kártya". A lakás értékét egyébként különböző médiumok és az ellenzéki politikusok 80-100 millió forint körülire becsülték.

Rogán akkor azt nyilatkozta, hogy vagyonosodási vizsgálatot kezdeményezett maga ellen a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV), a vizsgálat elindulásáról és eredményéről azonban a mai napig sem Rogán, sem a NAV nem közölt információkat. Az Országgyűlés kormánypárti vezetésű mentelmi bizottsága az ellenzék kezdeményezésére sem indított vagyonnyilatkozati eljárást a Fidesz frakcióvezetője ellen, ahogy februárban Szijjártó ellen sem, amikor fény derült rá, hogy politikusi jövedelme alacsonyabb az évi bevételénél.

A nagy család
A Rogán-ügy kipattanása után a szintén a Pasa Lakóparkban élő a fideszes Varga Mihály is módosította vagyonnyilatkozatát. A nemzetgazdasági miniszter egy osztatlan közös tulajdonban lévő teremgarázs rá eső tulajdonrészét "felejtette el" beleírni a bevallásába. Kiderült az is, hogy Rogán szomszédja Puskás András, a Belváros nyáron lemondott alpolgármestere - akit Rogán lehetséges utódjaként emlegettek -, akinek élettársa közösen birtokol egy másik, Rogánékkal szomszédos lakást Rogán feleségével. Puskás "saját lakását" az élettársával közösen birtokolja a lakóparkban.

A Fidesz-közeli ingatlanügyek szempontjából a Belváros különösen érdekes hely. Miután Puskás a Külügyminisztériumtól külgazdasági megbízást kapott, a kormánypárt Szentgyörgyvölgyi Péter alpolgármestert indította a kerület vezetéséért, aki az Együtt-PM társelnökének feljelentése szerint töredékáron vásárolhatott meg egy önkormányzati lakást a Szerb utcában. Juhász Péter nemrég úgy fogalmazott, piaci szakértők szerint akár 60 millió forintot érő lakást a Rogán Antal vezette önkormányzat alig 33,6 millióra értékelte, majd ezt az értéket egyoldalúan 25 millióra csökkentette, és ezen összeg háromnegyedéért adta el. Az érintett Szerb utcai ház arról is "híres", hogy a Magyar Narancs korábbi cikke szerint Habony Árpád, a miniszterelnök főtanácsadója mindennap feltűnt egy ottani lakásnál, bár a tulajdoni lap szerint nem volt köze az ingatlanhoz.

Régi barát
A Magyar Narancs a napokban újabb ingatlanost talált; rétként és gazdasági épületként szerepel Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester, Orbán személyes barátja vagyonnyilatkozatában egy tavaly vásárolt, becslések szerint 120 millió forint értékű tihanyi villa - írta a lap. Tulajdonostársa a felesége, a villa küzel van a kompkikötőhöz, Tihany külterületén fekszik és gyönyörű kilátás nyílik belőle a Balatonra. Az ingatlant az az Eurovéd Zrt. őrzi, amely a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia területét is felügyeli. Áprilisban arra is fény derült, hogy a 2010 óta milliárdossá vált Mészáros egy legalább százmillió forintot érő luxusvillát vásárolt Felcsúton.

A jó példa
2002 májusában, Orbán Viktor még miniszterelnökként vásárolt meg feleségével a XII. kerületi Cinege úton egy kétlakásos villát, amelyet másfél évig építettek át, a család azóta is ott lakik. A telkek közé ékelt, utcáról láthatatlan ingatlanhoz tartozó 1544 négyzetméteres kertből több mint 1200 négyzetméter Orbánéké. Minderre 2005 nyarán derült fény, amikor egy parlamenti vizsgálóbizottság előtt kellett számot adni Orbánnak vagyonának gyarapodásáról. A vizsgálat apropóját az Élet és Irodalom korábbi cikke jelentette, amelyből az derült ki, hogy Orbán kormányfőként a részben a felesége tulajdonában álló tokaj-hegyaljai cég ügyeit intézte. A Fidesz elnöke 2005-ben a bizottság előtt elmondta: családja 122 millió forintos vagyonnal rendelkezik, ebből 25 millió forint hitelfelvételből származik, 63 millió forint egy Haris közi lakás eladásából folyt be, tehát összesen 36 millió forintot takarítottak meg házasságuk 19 éve alatt, évente átlagosan 1,9 millió forintot, amelyből vagyontárgyaikat vásárolták.

Orbán Cinege utcai lakása – csak felülről látni

Orbán Cinege utcai lakása – csak felülről látni

Ám a kormányfő által közölt adatok és a valóság között ellentmondás volt. Épp a Népszava derítette ki, hogy a Haris közi lakást Kékessy Dezső - korábbi párizsi nagykövet, egyben Orbán feleségének hegyaljai üzlettársa - veje vásárolta meg, jóval a piaci ár fölött. Arra sem derült fény, hogy a Felcsúton vett, szintén átalakított házat pontosan miből fizették. E mellé épült már 2010 után a Pancho Aréna. Fél évvel későbbi vagyonnyilatkozatában - 2005-re vonatkoztatva - Orbán ráadásul más adatokat adott meg. Bevallásában azt írta: a Cinege utcai „ingatlan felújítása és bővítése 2007 júliusában fejeződik be az építési engedély szerint. Jelenleg ideiglenes használatbavételi engedély alapján lakunk; 211 négyzetméter lakótér + 21 négyzetméter pince + 61 négyzetméter padlástér."

2005 júliusában annyit mondott: a ház megvásárlására 75 millió forintot, a felújításra, a 35 négyzetméteresnek mondott bővítésére - mozgósítva a család minden tartalékát és bankkölcsönt is igénybe véve - összesen mintegy 20 milliót költött. Ráadásul egy 8 és fél millió újabb kölcsön segítségével egy alápincézett, tetőtér-beépítéses, mintegy 200 négyzetméter hasznos alapterületű vadonatúj házat is felépítettek Felcsúton úgy, hogy Orbán egész évi jövedelme adózás után nem tett ki 10 millió forintot.