A főpolgármester-jelölt szombati sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a fővárosi lakhatási problémák három okra vezethetőek vissza: a bérlakások hiányára, a felújítások elmaradására és a rossz energetikai jellemzőkre.
Programjukban ezt a három pontot orvosolnák egyebek mellett kiterjedt bérlakásszektor és egy lakásügynökség létrehozásával. A tervek szerint a bérlakáshiányt úgy oldanák meg, hogy hasznosítanák az üresen álló önkormányzati, állami és magántulajdonú ingatlanokat is.
Falus Ferenc elmondta azt is, hogy a lakhatatlan ingatlanok felújításába bevonnák a civileket, a lakásbérlés szabályait egységesen átalakítanák, és uniós források felhasználásával visszaállítanák a fővárosi társasház-felújítási alapot. A lakásszigetelési programot kiterjesztenék, így az nemcsak a nyílászárók cseréjére, hanem hőszigetelésre és épületgépészeti felújításra is kiterjedne. Mindemellett visszaállítanák a közüzemidíj-tartozást felhalmozók átmeneti támogatását a Hálózat Alapítvány újraélesztésével.
Szabó Tímea, az Együtt-PM társelnöke, országgyűlési képviselő a sajtótájékoztatón a Habitat for Humanity nevű nonprofit szervezet felmérésének adatait idézve azt mondta: 2012 óta 1,2 millióról 1,5 millióra nőtt a lakhatási szegénységben élők száma Magyarországon, és elfogadhatatlan, hogy míg Nyugat-Európa stagnál vagy fejlődik, addig itthon folyamatosan nő a szegénység. Évente 5 ezren veszítik el a lakásukat, a rezsicsökkentés pedig csaknem 3 millió embert el sem ért, Lázár János miniszter viszont "olcsóbban tudja fűteni a medencét".
Az Együtt-PM követeli, hogy legyen a kormánynak és Budapestnek elfogadható lakáspolitikája, és azt, hogy a rászorulóknak segítsenek - mondta az ellenzéki politikus. Hozzátette, az országban 400 ezer, Budapesten 100 ezer lakás áll üresen, s pártja támogatja a szociális bérlakásprogramot.
Közben a Város Mindenkié csoport szervezésében ma, 4. alkalommal ismét megtartották Budapesten az Üres Lakások Menetét.
Üres Lakások Menete Forrás: Facebook