6.oldal;szabadkereskedelem;

- Veszélyben a TTIP

Fennáll annak veszélye annak, hogy ha Berlin vagy Washington nem mutat kellő politikai akaratot, akkor minden idők legjelentősebb gazdasági megállapodása, az Európai Unió és az Egyesült Államok között körvonalazódó szabadkereskedelmi és befektetési egyezmény meghiúsul - figyelmeztet a Financial Times brit gazdasági, politikai napilap legutóbbi számának adott interjúban Karel De Gucht, az Európai Bizottság kereskedelmi ügyekért felelős tagja.

A belga politikus úgy véli, az idő múlásával egyre nagyobb az esélye annak, hogy jövőre ne lehessen lezárni a tárgyalásokat, mert a beinduló amerikai elnökválasztási kampány miatt az egyeztetések határozatlan időre leállhatnak. Az uniós zsargonban TTIP-nek nevezett egyezményt, amely a transzatlanti kereskedelmi és befektetési partnerség angol betűszóval, a lehallgatási, hírszerzési botrány is veszélybe sorolta, mert megrendítette a közbizalmat, és emiatt ismét felerősödtek olyan kérdések, amelyek az egyezményt is érintik, mint például, hogy az óceán két oldalán homlokegyenest ellentétes nézetek uralkodnak egészségügyi és biztonsági szabványokkal kapcsolatban.

"Az amerikaiak nem is tudják, ez milyen sokat árt. Sárba tiporta a megbecsülésüket, és észre sem veszik" - közölte a Financial Timesszal Karel De Gucht.

Mintegy 200 intézmény, 1200-nál is több munkatárs, sok ezer önkéntes - ezek az adatok bizonyos értelemben jellemzik  a 25. születésnapját ünneplő Magyar Máltai Szeretetszolgálatot, ugyanakkor még csak nem is sejtetik a számok mögött megbújó sokféle tevékenységet. Vezetésükkel valósul meg az a nyolc ország részvételével folytatott uniós projekt, amely feltérképezi és összegyűjti a cigánytelepek felszámolásának tapasztalatait. A szervezet alelnöke Vecsei Miklós szerint a leszakadó emberek felemelése nem lehet a karitatív szervezetek magánügye, az egész társadalom ügye kell, hogy legyen. "Mert nem a szociális munkás rehabilitál, hanem a társadalom" - teszi hozzá.