Barack Obama;Iszlám Állam;amerikai titkosszolgálatok;

2014-09-30 07:31:00

Hibázhatott a CIA

Barack Obama amerikai elnök a CBS-nek adott, helyi idő szerint vasárnap este sugárzott interjújában elismerte,  hogy az amerikai titkosszolgálatok alulbecsülték az Iszlám Államot (IS), ezzel együtt túlbecsülték az iraki haderő ütőképességét. Mind több jel utal arra, hogy Ankara is aktív részese lesz az IS-szel szembeni katonai fellépésnek.

A szélsőségesek a vártnál jobban tudtak hasznot húzni az iraki káoszból - közölte Barack Obama, aki a CBS-nek adott interjújában James Clapper szavaira is utalt: az amerikai hírszerzési igazgató a Washington Postban úgy foglalt állást, hogy az Egyesült Államok nem számolt az IS ilyen mértékű harci sikereivel. A CBS értékelése szerint Obama még nem beszélt ennyire nyíltan az Iszlám Állam térnyeréséről.

Bár a Fehér Ház továbbra is azt hangoztatja, nem kíván szárazföldi csapatokat bevetni az Iszlám állammal szemben, John Boehner, az amerikai képviselőház republikánus elnöke úgy vélte, enélkül vélhetően nem kényszeríthetik térdre az IS-t. "Ha nem semmisítjük meg őket, meg kell fizetnünk annak árát" - fogalmazott egy televíziós interjúban.

Tony Blinken, helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó visszautasította az állítást. Obama pedig az interjúban ezzel kapcsolatban úgy foglalt állást, hogy a tartós béke csak politikai megállapodás révén képzelhető el.

Martin Dempsey tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának főnöke annak a véleményének adott hangot, 12000-15000 katonára lenne szükség ahhoz, hogy visszaszerezhessék az IS által elfoglalt területeket. Szerinte ehhez egy "ütőképes lázadócsoport" is elegendő lenne.

Fordulatot jelenthet a válságban Törökország, amely kezd "magára találni" a dzsihadisták elleni beavatkozás kapcsán azt követően, hogy másfél hete az IS elengedte török túszait. Ahmet Davutoglu miniszterelnök hétvégén barbároknak nevezte az IS fegyvereseit. Recep Tayyip Erdogan kormányfő pedig nem zárta ki szárazföldi csapatok bevetését az iszlamistákkal szemben.

Az isztambuli Világgazdasági Fórumon hangoztatta, hazája nem maradhat ki a konfliktusból. Davutoglu ezzel kapcsolatban azt közölte, a parlament elé kerül az a javaslat, amely a török hadsereg IS-szel szembeni fellépéséről szól. A tervezetről csütörtökön tart vitát a törvényhozás.

Gáztározót támadtak az amerikaiak és szövetségesei gépei Szíriában. Az Iszlám Állam által ellenőrzött Coneco-komplexumot bombázták. Ez az egyik legjelentősebb gázkomplexum az országban - vélekedett a szíriai emberi jogokat megfigyelő központot vezető Rami Abdel Rahman. Több dzsihadista megsérült. Hétvégén négy kisebb gáztározót támadtak.

Így akarják elapasztani az IS pénzforrásait. Amerikai lapértesülések szerint a nyersanyag eladásából a terrorszervezet napi 1,5 millió dolláros bevételre tesz szert. Meg nem erősített értesülések szerint az al-rakkai és az aleppói szíriai tartományokban végrehajtott légicsapások során polgári személyek is életüket vesztették.

Aleppóban a szíriai megfigyelő központ értesülései szerint az IS parancsnoki központját támadták Manbidzsban és Darabuluszban. Al-Rakkában pedig az azonos nevű városban az iszlamisták főhadiszállását bombázták.  Közben az IS fegyveresei egyre közelebb kerülnek a török határszakaszhoz közel fekvő Ain al-Arab (kurd nyelven Kobane) városához.

Az IS egyik regionális vezetője a Reutersnek elmondta, már csak 4-6 kilométerre vannak a várostól. A dzsihadisták napok óta próbálják bevenni a stratégiailag fontos várost. Redur Chelil arab újságírónő szerint az egykor 50 ezres lakosú városból a lakosság nyolcvan százaléka menekült el. Az üzletek bezártak, a helyi kórházban az alapvető ellátáshoz szükséges anyagok is hiányoznak.