Katalónia;Mariano Rajoy;Artur Mas;függetlenségi népszavazás;tartományi kormányfő;

Több százan vonultak utcára tiltakozásul a referendum befagyasztása ellen FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DAVID RAMOS

- Katalónia még kitart

Hiába írta ki Artur Mas, a katalán tartományi kormányfő a függetlenségi népszavazást, a spanyol alkotmánybíróság máris felfüggesztette a folyamatot. Kisebb tüntetés volt hétfőn este a madridi bejelentést követően, tegnap estére újabb tiltakozó megmozdulást hirdetett az ANC elszakadáspárti szervezet Barcelonába, a tartományi kormányzat, a Generalitat elé.

A madridi kormány hétfői ülése után Mariano Rajoy kormányfő bejelentette, hogy a 12 tagú taláros testület közbeavatkozását kérik. A kabinet panaszát rendkívüli ülésen vizsgálta meg az alkotmánybíróság, s hétfőn késő este egyhangúlag meg is hozták döntésüket: mind a katalán helyi törvényhozás által szeptember 19-én megszavazott népszavazási törvényt, mind a referendum dátumának kihirdetéséről szóló rendeletet felfüggesztették.

A bírói testületnek alig egy órára volt szüksége, hogy meghozza a döntést, az ítéletben 20 napot adtak a feleknek, hogy terjesszék elő álláspontjukat. A felfüggesztés öt hónapos időtartamra vonatkozik. Ez alatt az idő alatt az alkotmánybíróságnak határoznia kell arról, hogy a felfüggesztést határozatlan időre fenntartja, vagy valamilyen indokkal mégis visszavonja.

Rajoy sajtóértekezletén világossá tette, nem szeretnék kenyértörésre vinni a dolgot. A kormányfő leszögezte, hogy nem lesz népszavazás, ugyanakkor kilátásba helyezte, hogy számos dologról kész tárgyalni a katalán tartományi kormányfővel, ha nem akarja az utcán kikényszeríteni a referendum megtartását.

Rajoy és Mas legutóbbi találkozóján, mint emlékeztetett, a madridi kormány 23 pontos ajánlatot terjesztett elő, a katalán tartományi jogosítványok kiterjesztésével kapcsolatosan. Ha a Generalitat vezetője tudomásul veszi az alkotmánybíróság döntését, s nem rendezi meg az alkotmány értelmében illegális referendumot, akkor folytatódhat a párbeszéd Madriddal.

Kérdésekre válaszolva a spanyol miniszterelnök nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy a madridi ajánlat magában foglalja-e az alkotmányos reformot. Rajoy azt közölte, hogy egyelőre a legfontosabb az alkotmány megvédése.

Pedro Sánchez, a legnagyobb ellenzéki erő, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) új vezetője úgy nyilatkozott, az alkotmány legjobban a megújításával lehet megvédeni. A PSOE a kormány pártjára helyezkedve ellenezte a Spanyolország egységét fenyegető katalán referendumot.

A katalán kormányzat bejelentette, hogy az alkotmánybírósági döntést betartva felfüggesztik a népszavazási kampányt, ám csupán "óvatosságból és átmeneti időre", amíg a testület nem hozza meg a végleges ítéletet a november 9-re tervbe vett népi konzultációról. Francesc Holms, a Generalitat szóvivője ugyanakkor hangsúlyozta, "semmi nincs még veszve", még "nem vonták be a vitorlákat".

Mint bejelentette, a katalán kormányzat is beterjeszti érveit az alkotmánybíróságon, s remélik, hogy a végső döntést is olyan szuperszonikus sebességgel hozzák meg, mint ahogyan a referendum befagyasztásáról döntöttek. A Generalitat visszavonta a tartományi vezetés által megrendelt, népszavazásra buzdító hirdetéseket.

Előzőleg a referendumot ellenző katalán Néppárt (PP) elnöke, Alicia Sánchez-Camacho a madridi El País szerint közölte, ha nem teszik meg, közpénzekkel való visszaélés miatt panaszt tesznek. Artur Mas az elkövetkező napokban egyeztet a függetlenségpárti katalán politikai erőkkel, hogyan válaszoljanak az alkotmánybíróság döntésére. Több szervezet is polgári engedetlenségi kampány indítását sürgeti.

A kormányközeli, konzervatív ABC című lap szerint a katalán kormányfő ellen legalább ötrendbeli vádat emelhetnek, ha a felfüggesztés ellenére is megrendezi a referendumot, egyebek mellett engedetlenséggel, hazugsággal, a közvélemény félrevezetésével, csalással, sikkasztással vádolhatják, némelyik ezek közül 5-10 év börtönnel, közügyektől való több éves eltiltással, pénzbírsággal büntethető.

Hongkongban hatalmas tömegtüntetéssé terebélyesedett a fiatalok múlt hét elején kezdeményezett, a fennálló rendszerre eleinte teljesen ártalmatlannak tűnő megmozdulása. Tízezrek vonulnak naponta az utcákra, s foglalnak el mind nagyobb területeket, hogy így tiltakozzanak Pekingnek a demokráciát korlátozó intézkedései ellen. A tüntetők ultimátumot intéztek a helyi kormányzóhoz, a végrehajtó bizottság elnökéhez: ha szerdáig nem mond le, s nem vonják vissza a demokráciaellenes intézkedéseiket, még jobban kiterjesztik megmozdulásukat.