Nem csitulnak az újból fölborzolódott kedélyek a baloldalon. Tegnap reggel Lukács Zoltán, az MSZP alelnöke az ATV-ben hosszan fejtegette, hogy pártjának volt saját főpolgármester-jelöltje, akire "legrosszabb korszakában" is legalább 30 százalék szavazott volna, ám Horváth Csabát a partnerek nem fogadták el, hanem azt mondták, hoznak nála jobbat. Miután a szocialisták komolyan gondolták az összefogást, az MSZP budapesti listavezetője "felelősen, 12 évnyi munkáját feláldozva" visszalépett.
Falus Ferenc mögé azonban nem épített kampányt az Együtt-PM és a DK, végül két héttel az önkormányzati választás előtt lecserélték, így ők felelnek a kialakult helyzetért. Lukács szerint az MSZP semmiben nem hibázott, hiszen a párt átadta a jelölés jogát, ezt követően pedig nekik nem volt különösebb dolguk a kampánnyal, egyébként is vétlenek abban, hogy a közösen támogatott baloldali Falust az utolsó percben a magát jobboldali konzervatívnak valló Bokros Lajosra cserélték.
Lukács azt is közölte, hogy a párttanács csak "jobb híján" adta ki a jelszót: aki változást akar, szavazzon Bokrosra. Szerinte legitim vita folyt az MSZP elnöksége és a fővárosi párttanács között a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) főpolgármester-jelöltjének támogatásáról. Semmi kivetnivalót nem talált abban, hogy hétfőn az országos elnökség ezt elutasította, a budapesti szocialisták viszont megszavazták és a nyilvánosság előtt ütköztek egymással a vélemények.
Ráadásul a főpolgármester-jelölt kérdésnek nincs hatása a közgyűlés 9 kompenzációs helyéért folytatott küzdelemre. Hiába kell ugyanis a főpolgármester-jelölteknek szerepelniük az őket jelölő pártok fővárosi kompenzációs listáján, arra kizárólag a vesztes kerületi polgármester-jelöltek után kapnak szavazatokat. Magyarán a közgyűlésbe a megválasztott főpolgármester, a kerületi polgármesterek, valamint kizárólag utóbbiak vesztes kihívói kerülhetnek majd be, kivételt jelen állás szerint egyedül az LMP-s Csárdi Antal jelenthet, a zöldpárt ugyanis listát is tudott állítani, amelynek első helyén a főpolgármester-jelöltjük áll. Érdekes technikai jellegű kérdés, hogy az Együtt-PM kompenzációs listáján a már visszalépett Falus jogilag továbbra is az első, hiszen a pártok a lista nyilvántartásba vétele után már nem módosíthatnak annak sorrendjén. Tóth szerint így, ha az Együtt-PM kompenzációs mandátumot nyer, akkor jogilag csak annak kiosztása után mondhat le Falus az utána soron következő javára. A listáról egyébként, ha a soron következőt, azaz Karácsony Gergelyt zuglói polgármesterré választják, a harmadik jelölt juthat majd a kompenzációs mandátumhoz.
A szakértő szerint egyébként a baloldali pártok kerületi megállapodásait nem befolyásolja, hogy épp milyen színű főpolgármester-jelöltet támogatnak, Tóth szerint ugyanakkor a helyzet nyilvánvalóan szerencsétlen, a kaotikus viszonyokkal az esélyes kerületek közös polgármesterjelöltjei is veszíthetnek.
Más szocialista politikusok szerint azonban beláthatatlan következményei lehetnek ennek a vitának, de ezt a többi baloldali párt sem fogja sérülés nélkül megúszni. A MSZP elnöksége hétfőn arra kérte a fővárosi szervezetet, hogy a főpolgármester-jelölttel kapcsolatban "értékazonos döntést" hozzon, baloldali párthoz méltót. Lukács akkor Bokros utalva azt mondta, számára "ez a személy" a baloldali értékekkel nem párosítható. Bárándy Gergely, az országos etikai bizottságának elnöke pedig közölte, ha pártja elvi politizálást kíván folytatni, nem tud hitelesen támogatni egy magát jobboldalinak valló politikust. A fővárosi párttanács ennek ellenére döntött úgy: felsorakoznak a magát jobboldali konzervatívként hirdető MoMa-elnök mellé.
Ez utóbbi ülésén történtekről később Horváth Csaba, a szocialisták volt főpolgármester-jelöltje azt mondta: "tudomásul vesszük az Együtt és a DK közös döntését, Falus visszalépését Bokros javára, ha jól értettük a bejelentést, de a választókra bízzuk ennek a döntésnek az elbírálását". Horváth a Budai Liberális Klubban az index.hu szerint azt is mondta, miután a MoMa elnöke jobboldali konzervatív demokrata politikus, csak a demokrata jelzőnél van közös pont az MSZP és közte, így "ugyanazzal a vehemenciával, lelkesedéssel nem tudjuk támogatni, mint Falus Ferencet". A szocialisták fővárosi listavezetője tegnap lapunknak azt is elmondta, a DK és az Együtt vezetője kényszerpályára állította a szocialistákat és még nem lehet tudni, hogy mekkora kárt okoztak ezzel. Hozzátette, október 12-e után majd le kell vonni a tanulságokat. A politikus elismerte, nem volt szerencsés, hogy Bokros támogatásáról ellentmondó nyilatkozatokat tettek, az ügyről azonban nem akart többet mondani.
Az MSZP elnöke, aki már hétfőn sem szerette volna, hogy a budapesti szocialisták felsorakozzanak a MoMa főpolgármester-jelöltje mellé, tegnap közölte: sem ok, sem szándék nincs arra, hogy az országos elnökség véleményét megváltoztassák. Baloldali főpolgármester-jelölt nem indul a választáson, jobboldali politikust pedig nem akarnak támogatni. Lapunknak Tóbiás József is arról beszélt, az Együtt-PM és a DK kényszerhelyzetbe hozta a szocialista pártot, pedig a hónapokig tartó főpolgármester-jelölésből sokkal többet ki lehetett volna hozni. Az elnökség nagyon sajnálja, hogy a budapestiek nem szavazhatnak az MSZP főpolgármester-jelöltjére - fogalmazott hozzátéve: a kerületek döntő többségében van esély a győzelemre, ezért mindenki arra kért, a kerületekben a baloldali jelöltekre voksoljanak.
A párttanács döntésére utalva kijelentette, helyi ügyekben náluk a helyi politikusok szava a mérvadó, ezt tiszteletben tartják. Tóbiás egy tegnapi sajtótájékoztatón azt is kijelentette, sokszor tárgyalt Szigetvári Viktorral, az Együtt ügyvezető társelnökével, de nem volt olyan beszélgetésük, amelyen szóba került volna Bokros neve, vagy az, hogy felhatalmazást adott volna a tárgyalásokra a főpolgármester-jelölt cseréjéről. Ez azért sem lehetséges - folytatta - , mert az MSZP-ben testületek és nem személyek döntenek. Ezzel szemben maga Bokros azt nyilatkozta, Szigetvári úgy tárgyalt vele a hétvégén, hogy azt állította, a többi baloldali párt támogatását is bírja. Csakhogy a MoMa főpolgármester-jelöltje mögé az Együtt szövetségese, a Párbeszéd Magyarországért (PM) sem állt be. Sőt, a baloldal által támogatott főpolgármester-jelölt cseréjéről Karácsony Gergely, a PM társelnöke, zuglói polgármester-jelölt azt mondta: nagyon gyorsan történtek a dolgok, és lehet, hogy voltak félreértések. Amikor ezek a tárgyalások elkezdődtek, a PM még nem hozott testületi döntést arról, hogy támogatna-e bárki más jelöltet a visszalépő Falus helyett.
Eközben Mesterházy Attila, a szocialisták volt elnöke a Facebook-oldalán azt írta: "Bokrost támogatni nem kell félnetek jó lesz ha mindenki egyetért én nem ellenzem!" A politikus egy kacsintó smiley-t is odabiggyesztett a bejegyzés mellé, így kevésbé érthető mire gondolt. Mesterházy ugyanis februárban még pártelnökként és a baloldali pártok közös miniszterelnök-jelöltjeként megállapodott Bokrossal abban, hogy a MoMa kívülről támogatja az ellenzéki szövetséget. A jobboldali politikus sem pozíciót, sem listás helyet nem kért cserébe. Amikor Mesterházyt az újságírók megkérdezték, miért gondolják, hogy a Horn-kormány megszorító intézkedésekről elhíresült pénzügyminiszterének támogatása jól jön a kampányban úgy válaszolt: szakmai konszenzus van arról, hogy a Bokros-csomag egy nélkülözhetetlen országmentő csomag volt, amely fejlődési pályára állította Magyarországot.