alkotmánybírák;

2014-10-02 08:03:00

Civilek és a félelem

Varga Zs. András újdonsült alkotmánybíró nem hagyott kétségeket azt illetően, kit tekint kenyéradó gazdájának. Bizottsági meghallgatásán előadta: az aktivista alkotmánybíráskodás korszaka az alaptörvény elfogadásával véget ért, az alkotmánybírák pedig az alaptörvényre esküsznek fel, nem a saját szakmai meggyőződésükre. Szavaiból ítélve a taláros testület tagjainak többsége határtalan szervilizmusról tesz majd tanúságot, az autonómiának még az igényéről is lemondanak. Hol vannak már azok az idők, amikor az Alkotmánybíróság zöld utat adott a költségvetési kérdéseket érintő úgynevezett "szociális népszavazásnak", ezzel közvetve egy miniszterelnököt is megbuktatva?

De ha az "aktivista" alkotmánybíráskodásnak vége is szakadt hazánkban, ugyanakkor a nyugati, mindenekelőtt az amerikai külpolitika aktivizálódott az emberi jogok érvényesítését illetően. Most nem az Iszlám Állam elleni katonai fellépésre gondolok, bár a dzsihád hívei nyíltan sárba tiporják ezeket a jogokat. Barack Obama a Clinton Globális Kezdeményezés elnevezésű szervezet New York - i éves tanácskozásán olyan államok társaságában említette Magyarországot, amelyekben "véget nem érő szabályozások és nyílt megfélemlítések veszik célba a civil társadalmat." Nem tévedés: az Európai Unió és a NATO egyik tagállama is az autoriter rezsimek között kapott helyet!

Az amerikai elnök nem részletezte, mely ügyek miatt került az Orbán - kormány szégyenpadra. Szavai azonban paradigmaváltásról tanúskodnak. Számíthatunk arra, hogy a fékek és ellensúlyok hiányzó rendszerét már a közeljövőben a rezsimre nehezedő nyugati presszió fogja pótolni. Mert akad itt még egy párhuzam az IS és a jelenlegi magyar kabinet között. Az ENSZ 69. Közgyűlésén Obama úgy fogalmazott, a "kalifátus" támogatói csak az erőszak nyelvét értik. Nyilván nem helyezhetjük Orbán Viktort egy platformra Abu Bakr al - Bagdadival. De néhány éve a magyar kormányfő az uniós nyomásgyakorlásra utalva mintha úgy nyilatkozott volna, hogy csupán az erő előtt hajol meg.

Tanulságos az államfő által keddi hatállyal kinevezett külügyminiszter, Szijjártó Péter debütálása is. A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleményben reagált az USA elnökének kritikájára, eszerint "az Amerikai Egyesült Államok elnökének magyar civil társadalom kormányzati korlátozására vonatkozó megjegyzéseinek nincsen ténybeli alapja". A magyar diplomácia vezetője a "szabadságharcos" retorikát alkalmazva még odaszúrt Obamának: "A magyar nép egy szabadságszerető nép, ezért nem viselné el szabadságának semmilyen korlátozását."

Mintha Szijjártó szavait akarnák igazolni a miskolci Kazinczy Ferenc Két Tannyelvű Iskola pedagógusai és az érintett szülők, akik példát mutattak civil kurázsiból az egész országnak. Ismeretes, hogy a Klebelsberg Iskolafenntartó Központ az oktatási intézmény élére nem az iskolaszék 98,6 százalékos támogatottságát élvező korábbi igazgatóját nevezte ki, hanem egy olyan személyt, akinek pályázatára nulla pontot adtak. Utóbbi a tiltakozások hatására kénytelen volt a napokban lemondani tisztségéről. Remélem, a példa ragadós lesz, és egyre többen legyőzik idehaza a civileket bénító félelmet.