A választási bizottságokba az önkormányzati választáson jelöltet, listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek küldhettek delegáltakat, a delegálási határidő múlt pénteken járt le, azóta folyamatosan rögzítik a jelöltek adatait a választási informatikai rendszerbe. Az NVI adatai szerint eddig 25 515 delegált adatait rögzítették a választási irodák. Négy évvel ezelőtt 30 ezer delegált vett részt a választási bizottságok munkájában. A jogszabály szerint a választási bizottságoknak - a választott tagokon felüli - további egy, illetve két tagját a választókerületben jelöltet, listát állító jelölőszervezet vagy a független jelölt bízza meg.
A szavazatszámláló bizottságba, az egy szavazókörös településen pedig a helyi választási bizottságba két-két tagot lehetett delegálni. A helyi választási bizottságba, a területi választási bizottságba egy-egy tagot delegálhattak a jelölőszervezetek. A Nemzeti Választási Bizottságba a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán nem lehetett tagot delegálni, a testületben csak a választott tagok és az Országgyűlésben frakcióval rendelkező pártok delegáltjai ülhetnek. A jelölőszervezeteknek, független jelölteknek érdekük, hogy valamennyi választási szervbe delegáljanak tagot, mivel így a saját megbízottjaikon keresztül győződhetnek meg a választás tisztaságáról, ellenőrizhetik azt, és részt vehetnek az esetleges jogviták eldöntésében.
A delegálás azért is fontos volt, mert a jelölőszervezetek a delegáltjaikon keresztül olcsóbbá is tehetik a választást. Előírás ugyanis, hogy a szavazatszámláló bizottságoknak legalább öttagúaknak kell lenniük, a választott tagokon felüli két tagot a választáson egyéni képviselőjelöltet, polgármesterjelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek delegálhatják. Ha azonban a jelölőszervezetek nem delegáltak a szükséges számban póttagot, akkor választott póttagokat kell bevonni, akik választásnapi munkájukért fejenként 20 ezer forintot kapnak.