Századvég Alapítvány;Lánczi András;

2014-10-02 11:28:00

A "Simicska-jelenségről"

„Amitől el vagyunk szokva, hogy létezik vezető. A vezető, az ilyen. A politikai ellenfelek ezt autoriternek nevezik" – mondta Orbán Viktorról a Népszabadságnak adott interjúban Lánczi András, a Corvinus Egyetem Politikatudományi Intézetének és a Századvég Alapítványnak a vezetője .

Arról, hogy a miniszterelnök "miért szakított a politikai korrektséggel" Lánczi András annyit mondott, hogy az sosem volt kötelező a nyugati világban. Ez ugyanolyan kísérlet volt, mint a pozitív diszkrimináció. Szerinte egyik sem vált be, mert szembe megy az emberi természettel és a politika logikájával. Magyarországon pedig meg sem tudott gyökeresedni.

"– Orbán Viktort a tusnádfürdői beszéde után – amikor azt mondta, hogy „az új állam, amit Magyarországon építünk, illiberális állam" – mindenekelőtt az amerikai Washington Post és a The New York Times támadta, putyinizmust emlegetve.

– A II. világháború után kialakult nyugati politikai rendnek a lényegét egy amerikai norma biztosítja. Ebbe illeszkedik bele az Európai Unió is. És a liberalizmusnak az ő általuk elképzelt normáját kérik mindenkin számon. De ez a norma, ki tudja, hogy kinek mit jelent, demokráciát, szabad versenyt, jóléti államot, másodlagos elosztást, nyugati életstílust. A szabadságnak csak egyik értelmezése a mai liberalizmus."

Az orbáni rendszerváltás kísérlet, hiszen a politikában minden kísérlet - mondja Lánczi.  "Az orbáni egy sajátos elképzelés, melyet ő eddigi élete tapasztalatából, kudarcaiból épít és alakít ki. 

A munkaalapú társadalom megteremtése Orbáni értelmezésben azt jelenti, addig nincs se beleszólás, se vélemény, amíg nem teljesíti valaki azt, ami a feladata volt. "Számon kér. Vezető. Amitől el vagyunk szokva, hogy létezik vezető. A vezető, az ilyen. A politikai ellenfelek ezt autoriternek fogják nevezni. Egy jó vállalatnál, cégnél, amely sikeres, pontosan ugyanilyen erőskezű vezetők vannak."

Államosítás: hatalmi fékek, ellensúlyok kiiktatása

Lánczi szerint a miniszterelnök csak a parlamenti kétharmados felhatalmazással élt. "De az meg legitim." A kormányfői hatalom korlátlan érvényesítése a politika, a hatalom természete.

A politikában minden próba-szerencse. Orbán Viktor megpróbálta, és úgy néz ki, hogy működik. Hát akkor miért ne csinálná? - vélekedik a Századvég Alapítvány vezetője. 

G. Fodor Gábor, az alapítvány elemzője korábban arról írt, hogy a nagyon erős gazdasági befolyással bíró oligarchák veszélyesek a demokráciára, mert polipként hálózzák be. 

Lánczi szerint ez nem Simicska Lajosra íródott, ez általában érvényes megállapítás, és nem személyes. Arról van szó, hogy a jó és helyes politikai döntést lehetőleg távol kell tartani nemcsak a gazdasági nagyhatalmaktól, hanem minden más olyan informális lobbierővel bíró hálózatoktól, amelyek torzítják a racionális, jó és helyes politikai döntést - véli a Századvég vezetője.

Simicska Lajos eddig Orbán Viktor legközvetlenebb szövetségese volt. 

A dolgok változnak. Lánczi  András szerint "ami most zajlik, az értelmezhető úgy, hogy a politika autonómiájával szembeni informális – nem biztos, hogy szándék szerinti – kísérleteknek ellenáll a hatalom. Ha valaki százkilós volt, de egyszer csak kétszáz kilósra meghízik, biztos, hogy nem fér el egyetlen széken a repülőgépen, holott csak egy szék jár neki is. Azt kell megoldani, hogy ne terjeszkedjen túl. Ennyi történik." 

A teljes interjút itt olvashatja.