Budapest;Erzsébetváros;önkormányzati választások;VII. kerület;Vattamány Zsolt;

2014-10-06 07:07:00

Vattamány nem a helyiekért dolgozott

Iskolabezárás, a szociális juttatások megvágása, a fideszes haveroknak juttatott tanácsadói szerződések, ízléstelen haknik a kampányban - lényegében így foglalható össze Vattamány Zsolt erzsébetvárosi fideszes polgármester elmúlt négyéves teljesítménye.

Talán országos hírnevét is a legnagyobb bűnének köszönheti Vattamány Zsolt, aki könyörtelenül, a helyiek, a szakma és a közvélemény nyomásának sem engedve vezényelte le - a csökkenő gyermeklétszámra hivatkozva - a Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium 2011-es bezáratását. Emlékezetes: a VII. kerület egyik legfelkapottabb iskolájában minden évben túljelentkezéssel kellett számolni, így már a fideszes polgármester döntésekor világos volt, hogy az önkormányzat a korábbi szocialista-liberális erzsébetvárosi vezetés által 700 millió forintért felújított ingatlan "újrahasznosítása" miatt űzte ki a gyerekeket és tanáraikat az épületből. Noha az önkormányzat akkor azt állította, továbbra is oktatási funkciót szán az épületnek, azt tagadták, hogy a Fasori Református Kollégium kapná meg az ingatlant. Ám 2013 szeptemberében mégis a református kollégiumé lett húsz évre, csökkentett bérleti díjjal. A történet kísértetiesen beleillik Erzsébetváros elmúlt négy évébe. Nemcsak a Janikovszky ügyében terheli ugyanis hasonló felelősség a fideszes polgármestert, az általa vezetett VII. kerület számolatlanul szórta a közpénzeket a baráti cégekkel, fideszes pártfunkcionáriusokkal kötött szerződéskötésekkel, háttéralkukkal.

Azon kívül, hogy gitározik, nem sokat tudni Vattamány Zsoltról, aki saját honlapján található önéletrajzából nemcsak eredeti, bútorasztalos szakmáját felejtette ki, hanem azt is, hogy a Fideszbe már 1989-ben belépett, s rögtön ezután, 19 évesen a mai kormánypárt önkormányzati képviselője is lett Nyíregyházán. Ottani tevékenységéről, valamint az első helyhatósági ciklust követő tízéves "üresjáratról" sincs információ, Vattamány maga mindössze arról tesz említést honlapján: miután diplomát szerzett az ELTE-n, politológusként "az önkormányzatiság intézményrendszerének irányítási és szervezési problémáival, illetve választáskutatással" foglalkozott. Ám a polgármester valamiért hallgat a Fideszhez fűződő, '89-re nyúló kapcsolatáról, saját életrajzában ugyanis mindössze arról számol be: 2004 óta vesz részt a Fidesz erzsébetvárosi alapszervezetének munkájában.
De nemcsak ez az érdekesség a kormánypárt és Vattamány kapcsolatában: a Fidesz idén egyszer már lényegében kihátrált mögüle, mondván: nyerési esélyei bizonytalanok, mivel a VII. kerületet folyamatosan belharcok bénítják. Végül azonban a kormánypárt a jelenlegi polgármester újraindítása mellett döntött, bár a győzelmét a Fidesz berkein belül is megkérdőjelezik, sőt, sokan felrótták neki azt is, az elmúlt négy évben szinte semmilyen eredményt nem tudott felmutatni Erzsébetvárosban.
Vattamány mellett Deutsch Tamás volt kerületi Fidesz-elnök korteskedett, ami nem is csoda annak fényében, hogy 2012-ben kétmillió forintot szavazott meg Erzsébetváros kormánypárti többsége a Deutsch által elnökölt Hét Határ Egyesületnek, amely cserébe olyan "szolgáltatásokat" nyújtott a kerületnek, amely közhasznú céljai közt amúgy is szerepel. Ám Vattamány korántsem csak a Deutsch-féle egyesületre fordított közpénzeket.

Luxustanácsadók: vitatható kerületvezetés

Szinte nem telt el úgy hónap az elmúlt négy évben, hogy ne kerüljön nyilvánosságra a fideszes kerületvezetéséhez köthető, megkérdőjelezhető pénzügyi-gazdálkodási intézkedés, vagy különféle, jobbára fideszes pártfunkcionáriusokat "jutalmazó" vitatható szerződés. Már a Vattamány hatalomra kerülését követő hónapokban kiderült: hivatalba lépése után jelentősen megemelték a tanácsadói létszámkeretet, a gárdába pedig sok esetben volt fideszes önkormányzati képviselők is bekerültek.

2011-ben az önkormányzati testületből előző évben távozott Kovács Becskei Barbara cégével, a Bimage Kft.-vel például havi nettó 224 ezer forintra szerződött a fideszes önkormányzat; a feladat "kapcsolattartás a nem önkormányzati tulajdonú társasházakkal" volt. 2012-ben éppen a közbeszerzési értékhatár alatt, nettó 7,9 millió forintért bízott meg versenyeztetés nélkül a VII. kerületi önkormányzat egy, a szakmában ismeretlen debreceni céget a városrész szociális térképének elkészítésével. Az Independent Research Group Kft. vezetője és egyben tulajdonosa az a Beke Sándor, aki a VIII. kerületet vezető fideszes Kocsis Máté kampányfőnöke volt, illetve a Fidesz - végül vesztes - polgármesterjelöltjét is segítette 2010-ben Gödöllőn.
Az ilyen, s ehhez hasonló szerződéskötések általában teljes titokban zajlottak, az erzsébetvárosi gazdálkodásra rálátni kívánó ellenzéki képviselők közérdekű adatigényléseit pedig rendre, fals indokkal utasította el a kerületvezetés. De Vattamány és emberei más módon is korlátozta az erzsébetvárosi döntések átláthatóságát, ahogy a helyiek tájékoztatását is. Rendre akadályozta például az ellenzéki képviselők munkáját, szűkítette lehetőségeiket - legtöbbször az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatának módosításával a testületi ülésekre vonatkozóan. Ez a folyamat már a Fidesz 2010-es önkormányzati választási győzelme után elkezdődött azzal, hogy a helyi tévében megszűnt az élő adás, a testületi üléseket sem közvetítik, az ellenzékiek pedig nem szólalhatnak meg.

A kerület eközben havi 14,8 millió forint közpénzt költ a helyi médiára, sőt, miközben Erzsébetváros 16 milliárd forintos éves költségvetéséből a fideszes vezetés nem kívánt az itt élő rászorulók számára rezsitámogatást nyújtani, s más szociális juttatásokat is megvágott, az önkormányzati újságért és televízióért felelős Erzsébetvárosi Média Nonprofit Kft. 151,2 milliós büdzséjét tavaly év közben 177,6 millióra növelte. De bőkezűen támogatta közpénzből Erzsébetváros a jobboldali médiabirodalmat is: a kerület 2011-ben például csaknem tízmillió forintot juttatott az Orbán Viktorral baráti-rokoni kapcsolatban álló milliárdos Vitézy Tamás érdekeltségébe tartozó Helyi Témának, majd megszavazott ötmilliót a Heti Válasznak is. Sőt, a Borókai Gábor főszerkesztette hetilap összesen 3,63 millió forinthoz jutott Vattamányéktól 2013-ban, míg a Vitézy-érdekeltség Helyi Téma 6,96 milliót kasszírozott tavaly.

A stílus maga a Fidesz
Ilyen tevékenységgel nem is csoda, ha a helyi Fidesz, élén Vattamánnyal pénzt és energiát nem kímélve, a jó erkölcs és a józan ész mellőzésével kampányol a kerületben. Miután erzsébetvárosi fejlesztésekről, megújult közterekről és beruházásokról nem tudnak beszámolni, a helyiek "lekenyerezésével" próbálkoznak. Pénteken került például nyilvánosságra az a kerületi kampányfilm, amely hozzájárulás nélkül használja fel mit sem sejtő emberek arcmását. A járókelőket a Madách téren kamerázta le a kormánypárt, amikor egy nem túl eredeti produkciót adott elő egy szimfonikus zenekar. A járókelők arcmását nagyvonalúan - és törvénysértő módon engedély nélkül - felhasználó videóban egy valamit azért csak kitakartak: a demokratikus ellenzék jelöltjének Madách téri plakátját.
A múlt héten is több helyen 7 forintért árultak tejet Erzsébetvárosban. A tejeskocsi "véletlenül" két fideszes kampánypult és Vattamány plakátjai közé parkolt le, a flakonokon pedig "szeretettel Fidesz" matrica volt. Az árus állította, ez nem a kampány része, csak szeretnék a fővárosiakkal megismertetni a friss vidéki tejet, aminek árát a kormány támogatta.
Szeptember elején botrányos címlappal jelentkezett a VII. kerületi önkormányzat lapja, az Erzsébetváros. A nem éppen tűéles felvételen maga Vattamány pózolt: a polgármester ajándék tankönyvcsomaggal köszöntötte az új tanévet, s egy copfos kislányt. A hónap közepén álláskereső nőket segítő szociális szalon nyílt a kerületben, az avatáson pedig Vattamány elárulta azt is, a jól időzített nőbarát irodára 6 millió forintot költött az önkormányzat. De néhány hete a kerületben haknizott a Fásy Mulató is, az ingyenes koncertet pedig gitárjátékával Vattamány is "megtisztelte". Az Almássy téren narancs színű lufikat osztottak, többen a polgármester nevével ellátott, narancsszín dzsekiben sétálgattak, a kerítésen kívül Fidesz-pultok mellett állók igyekeztek az érkezőkkel beszélgetni. Fásy Ádám, a produkció gazdája maga is elismerte, ő a Fidesznek segít a kampányban. Ám Vattamány közölte, hogy őt csak gitárosként hívták meg és Fásy saját elhatározásából érkezett a VII. kerületbe.
Berki, Csomor: a szuper csapat
A legtöbbször indoklás nélkül hagyott, vitatható szerződéskötések és pénzszórások sora szinte végeláthatatlan, ám a tanácsadói listából mindenképp kiemelkedik Berki Béla neve. A volt fideszes helyi képviselővel 2013 februárjában határozatlan időre szóló, havi bruttó 180 ezer forintos szerződést kötött az önkormányzat vagyonkezelő cége, az ERVA Zrt., "panaszreferensi" feladatok ellátására. Berkinek ráadásul nem is ez volt az első megbízatása a Vattamány vezette kerületben: 2011-ben egy ideig havi 400 ezer forintért "romaügyekben" ötleteket, tanácsokat adott a polgármesternek úgy, hogy akkoriban a VII. kerület roma kisebbségi önkormányzatának egész éves költségvetése alig volt több - félmillió forint - egyhavi tanács "áránál". Ráadásul Berki nem a jó hírnevével vívta ki a posztokat: állítólag önkormányzati lakáshoz jutást ígért két személynek, akik az "intézésért" cserébe több millió forintot adtak át neki, melyet kölcsönadási szerződéssel tettek hivatalossá, ám az érintettek mégsem jutottak lakáshoz, és a pénzüket sem kapták vissza.
Őt alkalmazta panaszreferensnek Csomor Sándor, az Erzsébetvárosi Vagyonkezelő (ERVA) Nonprofit Zrt. vezérigazgatója, aki szintén nem az Erzsébetváros iránti elkötelezettségéről híres. Egy, a Népszava birtokába került hangfelvételen ugyanis arról beszél, ha valaki neki azt mondja, hogy a szíve csücske a VII. kerület, ő azt válaszolja: "hülye vagy te, szar a levegő, asztmás vagyok, nekem nem a szívem csücske én a II. kerületben lakom, ha valaki Budán lakik, utál átjönni a hídon". Az önkormányzati lakás- és helyiséggazdálkodásért is felelős cég vezetője a felvételen arról panaszkodik, hogy az V. kerülethez képest nagyon "színes" az erzsébetvárosi önkormányzat, a Belvárosban ugyanis a VII. kerülethez képest már minden kialakult.
A négy fideszes év

- Közmunka: a rendszer átalakítása miatt kevesebb ember, rövidebb ideig, kevesebb fizetést kap, ami 300 családtól vette el az életben maradási esélyt

- Szociális szabályozás: szigorított jogosultsági feltételek vannak, kisebb mértékű támogatásra

- Bérlakások: megszüntették a szociális bérlakás pályázatot, drasztikusan emelték a lakbéreket (150-200 százalékkal)

- Közbiztonság: felszámolták a terek 24 órás őrzését adó kerületőrséget

- Intézmények: felszámolták a kerület egyik legjobb iskoláját, a Janikovszkyt

- Kisvállalkozások: a helyi politika is "besegített" a kerületi kisvállalkozások tönkremenésébe

- Hatósági ügyek: felszámolták a Mosoly Hivatalt, lecserélték a szakemberek nagy részét

- Oktatási ügyek: az iskolák működtetése drágább és bonyolultabb, miközben a pedagógusok terhelése nőtt, jövedelmük csökkent

- Közrend: a zárt helyekre érvényes dohányzási tilalom kiszorítja a vendégeket az utcára, így a zaj és füst zavarja a lakókat

- Civilek: egyeztetés, tájékoztatás nélkül döntöttek a Közösségi Házban lévő civil szervezetek kihelyezéséről

- Klauzál téri csarnok: a felújításáról szóló döntés után közel egy évvel csak a piaci árusok elküldése, a csarnok bezárása történt meg. Márciusban kiírtak kivitelezési pályázatot, de még el sem kezdték a munkát

- Városliget: semmit nem tett a kerület a Liget megvédéséért, ahol a kormány múzeumi negyedet épít

- Média: a kerületi újság és tévé pártirányítása dupla áron