kabinet;Abe Sinzo;Obucsi Juko;Straits Times;japán kormány;

2014-10-06 07:35:00

Női kormányfő Tokióban?

Új sztárja van a japán kormánynak, méghozzá egyike az öt nőnek, akik Abe Sinzo kabinetjében a legutóbbi kormányátalakítás után tárcát kaptak. Obucsi Juko az egyik legbefolyásosabb - gazdasági, kereskedelmi és ipari miniszteri - posztot tölti be. Tokióban máris azt rebesgetik, hogy a néhai kormányfő, Obucsi Keizo lánya lehet Japán első női miniszterelnöke.

Apja már korán felismerte legkisebb gyermeke politikai tehetségét, s benne látta lehetséges utódát. Obucsi a brit Vaslady nagy tisztelője volt, s Margaret Thather (japán kiejtéssel Szatcsa) után Jutcsa becenéven hívta a lányát, s arról álmodozott, hogy Jukóból egyszer miniszterelnök lesz - írta az új miniszterről portréjában a Straits Times című szingapuri lap.

Juko közgazdászként végzett, egy tévétársaságnál kezdett dolgozni, de amikor apjából miniszterelnök lett, felmondta állását és Obucsi Keizo magántitkára lett. Apja két évvel később, 62 évesen szívrohamot kapott és meghalt. Japán szokás szerint Juko lépett az örökébe: 26 évesen megpályázta s el is nyerte apja választókerületét. Ötször választották újjá képviselőnek, közben a neves tokiói Waseda Egyetemen doktorált.

Japán legfiatalabb minisztere lett 34 évesen, Aszo Taro kabinetjében a nemek egyenjogúságával foglalkozó tárcát kapta. Már akkor kiválasztottként tekintettek rá a Liberális Demokrata Párt (LDP) nagy öregei. Abe Sinzo, a jelenlegi kormányfő 2012-ben miniszteri posztot kínált neki, de Juko úgy érezte, még sokat kell tanulnia a gazdaságpolitikáról, így inkább a pénzügyminiszter helyettese lett.

A most szeptember elejei kormányátalakításkor viszont az egyik legfajsúlyosabb tárca vezetését vállalta el, 40 évesen még mindig a kabinet legfiatalabb minisztereként. Obucsi Juko magas, csinos nő, aki pontosan fogalmaz, talpraesetten szerepel a nyilvánosság előtt.

Ráadásul az LDP egyik befolyásos frakciója áll mögötte, s megvan az a szerencsés adottsága, hogy senkit ne tegyen az ellenségévé - jellemezte őt a Reuters hírügynökség. Míg a japán kabinet tele van Abe héjáival, Obucsit mérsékelt politikusnak tartják.

Az ő támogató frakció a Kínával és Dél-Koreával való jó viszony hívének számít. Előző minisztersége idején személyesen nem járt a háborús hősök emlékét őrző, Japán ázsiai pertnerei, főleg Szöul és Peking szemében botránykőnek számító Jaszukuni szentélyben, de egy beosztottját rendszerint elküldte.

Egyelőre persze szó sincs arról, hogy Abe Sinzo lelépni készülne, a miniszterelnök támogatottsága 50 százalék feletti, de "abenomics" néven emlegetett gazdaságpolitikája körül sok a kétely, nem teljesítette be a hozzá fűzött várakozásokat. Nem kizárt hát, hogy a vártnál is gyorsabban eljöhet az idő, amikor az LDP női miniszterelnök kinevezésében látja a megoldást.

Abe maga is abban bizakodhat, hogy sztárkvalitásokkal rendelkező új minisztere javítja a kabinet megítélését. Nemrégiben például meglehetősen nehéz feladatot bízott Obucsira: Fukusima környéki asszonyokat próbált meggyőzni az atomenergia fontosságáról. Magáról is beszélt, elmondta, hogy politikai sikerei mellett családjára is büszke. Nincs fontosabb számára, mint hogy miniszterként is minden nap ő adja 4 és 7 éves kisfiának a reggelit.