EU;EU-biztos;Navracsics Tibor;meghallgatás;

2014-10-06 07:07:00

Ma pótvizsgázik Navracsics

Ma délután az Európai Parlament (EP) oktatási és kulturális bizottsága zárt ülésen értékeli a Navracsics Tiborhoz intézett pótkérdésekre adott írásbeli válaszokat. Nemcsak a magyar biztosjelölt esélyes az elutasításra, Jean-Claude Juncker bizottsági elnök más jelöltjei miatt is aggódhat.

Kemény hétfőre számíthat Jean-Claude Juncker. Eldől ugyanis több olyan biztosjelölt - köztük Navracsics Tibor - sorsa, akikre nem adták áldásukat az illetékes bizottságok. Navracsics hat kiegészítő kérdést kapott, ezekre vasárnap este 9 óráig kellett megadnia a választ. A magyar biztosjelöltnél nagyon rezeghet a léc, mivel szerdai meghallgatása után csak az Európai Néppárt, valamint a konzervatívok és reformerek képviselői támogatták. Teljesen valószínűtlen, hogy a személyét elutasító liberálisok, kommunisták és zöldek, valamint az euroszkeptikusok megváltoztatnák véleményüket. A zöldek már múlt héten jelezték, hogy ismét ellene szavaznak, a liberálisok pedig olyan kemény utólagos kérdéseket tettek fel neki, amelyekre aligha ad számukra kielégítő választ, és ugyanez a helyzet az euroszkeptikusokkal is. Nem valószínű, hogy épp a kommunisták gondolnák meg magukat… A bizottság szocialista tagjai múlik majd Navracsics sorsa. Az EP oktatási és kulturális bizottsága fél 5-kor ül össze, hogy zárt ülésen vitassa meg és értékelje a Navracsicshoz intézett pótkérdésekre adott írásbeli válaszokat.

Juncker azonban más jelöltjei miatt is aggódhat. Kivált Jonathan Hill, a pénzügyi stabilitásért és szolgáltatásokért felelős uniós biztos helyzete aggasztó, akinél kedden ismétlik meg a meghallgatást, amely ezúttal három óra helyett másfél órán át tart majd. Elsősorban az eurókötvényekkel kapcsolatos álláspontjára kíváncsiak, amelyről nem ejtett szót első meghallgatásán. Ez a kérdés különösen Németország szempontjából kényes. Berlin úgy véli: a gyakorlatban azt jelentené az eurókötvények bevezetése, hogy Berlinnek kellene finanszíroznia a bajba jutott euróövezeti tagállamokat.

Ugyancsak kiegészítő kérdésekre kell válaszolnia a gazdasági és pénzügyi biztosjelöltnek, Pierre Moscovicinak, valamint Vera Jourová igazságügyi jelöltnek. A spanyol Miguel Arias Canete energiaügyi biztosjelölttel szemben szintén nagy az ellenállás. Nemcsak az olajiparhoz fűződő kapcsolatai miatt népszerűtlen, hanem szexista megjegyzéseivel is sokakat magára haragított. Az ő esetében megvárják a jogi szolgálat szakvéleményét, majd az illetékes szakbizottságok alakítják ki álláspontjukat. Juncker ugyan nem szívesen változtatna csapatán, amint ezt hangoztatta is, de ha a képviselők ragaszkodnak egy-egy jelölt kicseréléséhez, nem marad más lehetősége, hiszen máskülönben az október 22-re tervezett szavazáson a teljes Európai Bizottságot (EB) elutasíthatják.

A meghallgatások még nem értek véget, s Juncker újabb kellemetlen meglepetésekre is felkészülhet. Az alelnökének jelölt Alenka Bratusekkel kapcsolatban azt firtathatják, hogy ügyvezető kormányfőként saját magát jelölte biztosnak. De gondok merülhetnek fel a külügyi és biztonságpolitikai főképviselőnek, tehát az egyik legfontosabb posztra jelölt Federica Mogherinivel is. A volt olasz külügyminisztert elsősorban szakmai felkészültségéről kérdezhetik. Bírálói szerint Mogherini csekély külpolitikai tapasztalatokkal rendelkezik, így semmi garancia sincs arra, hogy válsághelyzetekben képes lesz kellőképpen fellépni. A főképviselő szintén alelnöke az EB-nek.

A Bizottság sorsa attól függhet, hogy az egyes frakciók mennyire képesek megállapodni a kényes jelöltekről. Ha például Navracsicsot a szocialisták ellenszavazataival elutasítanák, akkor szinte biztos, hogy a szocialista Pierre Moscovitól az Európai Néppárt vonná meg támogatását. A francia jelölt meghallgatásán a legtöbben azt firtatták, hogyan irányíthatja az európai pénzügyeket, ha hazájában sem volt képes egyenesbe hozni a költségvetést. Elutasítás lehet a sorsa Moscovicinak abban az esetben is, ha a néppárti Canete megválasztására mondanak nemet a szocialisták.

A meghallgatások előtt nyílt titok volt, hogy felső szinten megállapodás született a két nagy frakció, az Európai Néppárt és a szocialisták között a nagykoalícióról, így arról is, hogy támogatják egymás jelöltjeit. Csakhogy annyi jelölt akadt fenn a rostán, hogy - mint a zöldek frakcióvezetője, Rebecca Harms rámutatott -, ez az együttműködés már nem működőképes. Több vészforgatókönyv is elképzelhető, köztük az, hogy az egyes jelöltek más megbízatást kapnak. Ám Juncker szóvivője egy újságírói megkeresésre válaszolva úgy vélte, korai erről beszélni.

                                      Akinek bőrét nem égeti a bélyeg
Ujhelyi István szocialista EP-képviselő szerint "Orbán Viktor és a putyinokratikus magyar rezsim bélyege túl erős volt Navracsics Tiboron, ezért hiába erőltette magára a lojális európai álarcát: Európa nem hitt neki".  Hiába tolta el magától az EP kulturális bizottsága előtti meghallgatása során múltját és még magát Orbánt is, az európai közösség nem hitte el neki, hogy hitelesen és őszintén tudja képviselni közös, demokratikus értékeinket és törvényeinket. "Orbán Viktor miniszterelnök ezért jobban tenné, ha - nem kockáztatva a következő napok esetleges elutasító döntését - inkább visszavonná Navracsics Tibor jelölését és az oktatási és kulturális portfólió ismeretében olyan szaktekintélyt delegálna az Európai Bizottságba, aki megfelel az elvárásoknak és nem volt bűntársa a rezsimépítő kormánynak. Akinek bőrét nem égeti az orbáni bélyeg." Navracsics ugyanis helyettes kormányfőként és a jogalkotásért felelős miniszterként bűntárs volt mindabban, amit az Orbán-rezsim kormánya az elmúlt években tett Magyarországon és Magyarországgal - közölte Ujhelyi.