EU;EU-biztos;Orbán Viktor;Frans Timmermans;

2014-10-07 18:27:00

Orbán miatt izzasztották a holland biztosjelöltet is

Az alapjogok terén semmilyen kompromisszumra nem hajlandó, azok megsértését semmilyen nemzeti hagyomány vagy kulturális körülmény nem indokolhatja - közölte Sophie in 't Veld liberális, holland képviselő kérdésére válaszolva a szintén holland, szociáldemokrata Frans Timmermans, az Európai Bizottság leendő első alelnöke kedden az Európai Parlamentben tartott meghallgatáson.

A francia, liberális Jean-Marie Cavada külön kitért Magyarországra, az igazságügyi reform és médiaszabályozás körüli vitákra, a civilszervezeteknél tartott hatósági ellenőrzésre és a reklámadóra, azt állítva, hogy Magyarország többször megsértette az uniós alapértékeket. Azt kérdezte: kész-e Timmermans ilyen esetekben akár az uniós szerződés hetes cikkében lefektetett eljárást is alkalmazni, amellyel végső soron az adott tagállam ki is zárható az uniós döntéshozatalból.

A holland politikus közölte: a párbeszéd szellemében, elkötelezetten fog azon dolgozni, hogy konkrét problémákra részletes megoldás szülessen, és minden rendelkezésére álló eszközt fel fog használni, hogy a tagállamok teljes mértékben és maradéktalanul betartsák az általuk aláírt uniós szerződést és egyéb kötelezettségeiket.
"Az állampolgároknak joguk van ahhoz, hogy jogaik minden tagállamban maradéktalanul érvényesüljenek" - közölte Frans Timmermans.

Liberális honfitársa kérdésére a holland külügyminiszter azt is kifejtette, hogy meg akarja erősíteni az alapjogok kérdésében illetékes nemzetközi intézmények hálózatát. Egy másik képviselő is feltett kérdést Magyarországgal kapcsolatban, amire válaszul Timmermans kifejtette, hogy egyetlen tagállam sem makulátlan, ha az alapjogokról van szó, az Európai Bizottságnak pedig két konkrét kérdésben sikerült bizonyítania az igazát.

Timmermanst azzal összefüggésben is kérdezték, hogy korábban kijelentette: nem kell szankcionálni Magyarországot. Egy képviselő arra volt kíváncsi, változott-e a véleménye, miután a magyar miniszterelnök kijelentette: nem liberális természetű államot kíván felépíteni Magyarországon, példaként pedig Oroszországot, Szingapúrt és Törökországot nevezte meg.
"Magyarország az Európai Unió tagállama, a kulcsszó pedig a párbeszéd kell legyen" - szögezte le a holland külügyminiszter. A politikus ugyanakkor egyértelművé tette, hogy ha egy tagállammal a jövőben a párbeszéd nem vezet eredményre, más intézkedések is sorra kerülhetnek, a kötelezettségszegési eljárásoktól kezdve egészen a hetedik cikk alkalmazásáig.

A holland külügyminisztert a hagyományoktól eltérően nem az EP bizottságai, hanem a rá ruházandó széles jogkörök miatt az uniós parlament házbizottságaként működő elnökök konferenciája hallgatta meg nyílt ülés keretében.