Törökország;zavargások;Iszlám Állam;Kurd Munkáspárt;Kobani;iraki konfliktus;

2014-10-09 07:32:00

Kiszélesedő konfliktus

Egyre inkább valósággá válik sok szakértő azon félelme, mely szerint a szíriai és iraki konfliktus más országokra is átterjedhet. Törökországban legalább 14 személy vesztette életét a zavargásokban: a kurdok egy sor városban vonultak az utcákra, hogy Törökország beavatkozását követeljék.

Bár tegnap a rendkívül intenzívvé vált légicsapások miatt lelassult az Iszlám Állam (IS) fegyvereseinek előretörése az észak-szíriai Kobani városában, Törökországban egyre feszültebb a helyzet amiatt, mert a kurdok szerint az ankarai kormány tétlenül szemlélik a szíriai kurdokkal szembeni népirtást.

A megmozdulásokban 14 személy vesztette életét, s sokan megsérültek. Hat török tartományban kijárási tilalmat rendeltek el.  A Hürriyet Daily News beszámolója szerint tíz személy akkor halt meg, amikor a szíriai helyzetet eltérő módon megítélő csoportok között törtek ki összecsapások.

A radikális iszlamistákat támogató Hezbollah-hívek a Törökországban betiltott Kurd Munkáspárt (PKK) tagjainak estek. A legtöbben Diyarbakirban haltak meg, amikor feltételezett Hezbollah-támogatók állítólag a tömegbe lőttek. A városban nyolcan haltak meg, köztük a radikális iszlamista szervezet öt tagja. A városban tegnap bezárták az iskolákat, s lezárták a helyi repülőteret.

Recep Tayyip Erdogan ugyan korábban segítséget ígért a kurdoknak, kedden csak annyit állapított meg, hogy Kobani "eleshet". Hitet tett egy "nemzetközi" szárazföldi művelet mellett, de arról nem beszélt, hogy hazája ebben milyen szerepet játszana. Az ENSZ Szíria-megbízottja, Staffan de Mistura is nemzetközi beavatkozást sürgetett.  Yalcin Akdgan török kormányfőhelyettes szerint a légitámadásoknak "hatékonyabbnak" kell lenniük.

Kobani nyugati részén elkeseredett harcok folynak. A Szíria-megfigyelő központ szerint az IS fegyveresei lassan, de folyamatosan, házról-házra haladnak előre. Ugyanakkor az AFP egy riportere szerint a légicsapások ezúttal nem maradtak eredmény nélkül. A város keleti részéről ugyanis visszavonultak az IS fegyveresei.

Délnyugaton viszont bevettek néhány újabb épületet. Helyi illetékesek szerint a térségben ilyen mértékű visszavonulásra még nem sikerült kényszeríteni a dzsihadistákat. A régió egyik illetékese, Idrisz Nasszan reményét fejezte ki, hogy az IS megkezdi a kivonulást a teljes térségből.

A kurd híroldal, a Welati is arról számolt be, hogy a nemzetközi légicsapások és a kurd ellenállás segítségével "megfutamodásra" késztették az IS-t a város keleti részén. Washington már nem ennyire derűlátó, egy amerikai illetékes szerint nem történne tragédia, ha Kobani elesne.

A Kurd Nemzetvédelmi Egység (YPG) a dpa hírügynökségnek elmondta, a kurdok "ellentámadást" indítottak. A fegyveres csoport szerint a terrorellenes koalíció gépei bombázták az IS stratégiailag fontos állásait a Mistanur-dombságon.  Közben a szíriai kurdok nehézfegyvereket kértek a nemzetközi közösségektől, hogy megvédhessék Kobanit.

A PYD szíriai kurd párt a Hürriyetben elmondta: miközben mindenki azt mondja, "mellettetek állunk", a gyakorlatban ebből nem sokat tapasztalnak. "Páncéltörő fegyvereket akarunk" - hangoztatta. Felszólította Törökországot arra, hozzon létre folyosót, ahol a kurd harcosok szabadon áramolhatnának Szíriába, s segédkeznének Kobani védelmében.

A kanadai parlament megszavazta, hogy az ország is részt vesz az IS elleni légicsapásokban. Az előterjesztés kimondja azt is, szárazföldi csapatokat nem vethetnek be. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár ma Ankarában a török vezetőkkel tárgyal a kialakult helyzetről.