Duna TV;átszervezés;közmédia;MTVA;

2014-10-08 21:19:00

Újabb átszervezés az MTVA-nál?

Költségtakarékossági okokból hamarosan összevonná két cégét, a Duna Televízió Nonprofit Zrt.-t és a Magyar Televízió Zrt.-t a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) - értesült lapunk. Az átszervezéssel a távirati irodát erősítenék, és a lépés leépítésekkel is járhat. Információnkat az MTVA egyelőre nem kommentálta. Közmédiás forrásaink szerint, mivel a jövőjükről minden "felsőbb szinteken" dől el, nagy a bizonytalanság, a választások után számítanak komoly változásra.

Újabb jelentős átszervezésre készül a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA): információink szerint költségtakarékossági okokból összevonnák a köztelevíziókat működtető cégeket, a Duna Televízió Nonprofit (Duna TV) Zrt.-t és a Magyar Televízió (MTV) Zrt.-t. Így a jövőben lényegében egyetlen cég gyártaná, gyártatná, szerkesztené a műsort. A lépés leépítésekkel is járhat, amelynek mértékéről ellentmondó információkat kaptunk. Mivel a céginformációs adatbázis júniusi adatai szerint a korábban szinte teljesen kiüresített Duna TV Zrt.-nél és az MTV Zrt.-nél egyaránt 42-42 fő a teljes létszám, az esetleges elbocsátások után is meglehetősen szűk kapacitás állna az egységesített médium rendelkezésére.

Megkeresésünkre az MTVA lapzártánkig nem reagált, többek között az átszervezés pontos okát szerettük volna megtudni, és azt, valóban lehet-e számítani elbocsátásokra. Forrásaink szerint az MTVA vezetősége az új közmédiarendszerben is mindössze egymilliárd forint körüli költségvetésből gazdálkodó távirati irodát kívánja erősíteni, esetleg több pénzt adna a működésére, miközben az MTVA-nak évi 78 milliárd a kerete. Emlékezetes, 2011-ben a közmédia addigi struktúrájának lebontásakor a korábbi négy közszolgálati intézmény - az MTV, a Duna TV, a Magyar Rádió és az MTI - dolgozóit és vagyonát az MTVA-ba vonták össze, és komoly pozícióharc is folyt Böröcz István és Belénessy Csaba, az MTVA és az MTI akkori vezérigazgatója között.

Ugyanis az átszervezések után az MTI költségvetését 2012-re a felével csökkentette a vagyonkezelő alap: a 2011-es 2,5 milliárdról 1,3-ra. Az MTI létszámát akkor csökkentették 49 főre, miközben 110-120 további dolgozójuk átkerült az MTVA-hoz, amely a 900 embert érintő kirúgás-sorozat után is 2300 dolgozót tudott foglalkoztatni. Korábban a Népszabadság is írt arról, hogy az egyes intézmények csontvázintézményekké, ötven főnél kevesebbet foglalkoztató társaságokká zsugorodtak, amelyek lényegében a saját műsorstruktúrájukat állítják össze, "és ehhez megrendelik a produkciókat a médiaszolgáltatási alaptól". A költségvetésük is ennek függvénye volt.

"Gyakran csak akkor derül ki számunkra is, hogy mi lesz, amikor odafent valaki bead egy módosítót" - kommentálta értesüléseinket a közmédia és a távirati iroda működését ismerő forrásunk, kiemelve: "teljes a bizonytalanság, minden felsőbb szinteken dől el". Utalt arra, hogy az összevonás ugyanannyira igaz lehet, mint amennyire az ellenkezője, mivel a távirati iroda és az MTVA vezetőinek - Gazsó L. Ferencnek és Szabó László Zsoltnak - gyakorlatilag alig van ráhatása azokra a folyamatokra, amelyek az intézmények strukturális változásait érintik. Forrásunk szerint nyár óta egyébként is állandó a találgatás a dolgozók között, akik leginkább a választások után számítanak komoly változásokra.

Újabb információnk birtokában megkerestük az ügyben a Miniszterelnökséget is, vannak-e terveik az MTVA-val és az érintett társaságokkal, de telefonon annyit közöltek, "sajnálják", nem tudnak segíteni, majd az MTVA-hoz irányították lapunkat.