Kossuth Rádió;Orbán;egység íze;

- Az ország ráérzett az "egység ízére"

Az ország ráérzett az összefogás és az egység ízére, ez dagasztja a mi vitorlánkat valójában - ezt Orbán Viktor miniszterelnök mondta a Kossut Rádió reggeli műsorában. A kormányfő szerint e kettő meghozta az eredményét az elmúlt négy évben, és az emberek tekintélyes része folytatni akarja ezt a politikát.

A vasárnapi önkormányzati választás esélyeit latolgatva Orbán Viktor jelezte:  nem akarja azt színlelni, mintha a kormányoldal és az ellenzék esélyei ebben a pillanatban egyenlők lennének, ám lefutott választás nincs. Közölte azt is, hogy már a választás másnapján, hétfő este, majd kedden egész nap ülésezik a kormány Budapesten. Elmondta továbbá: az elkövetkező időszakban azt várja a kormányzattól, hogy gyorsítsa fel a működését. Lesznek nemzeti konzultációk is, "szeretném az egyetértés politikáját folytatni".

Orbán Viktor azzal kapcsolatban, hogy az EP szakbizottsága szerint Navracsics Tibor alkalmas EU-biztosnak, de azt nem támogatták, hogy a kultúra, az oktatásügy, az ifjúságpolitika és az uniós polgárság portfólióját kapja meg, közölte: az uniós tisztújítási folyamatban másodlagos kérdésnek tartja a portfóliókat.

Amikor jelöltem a biztost, akkor nem valamilyen portfólióra jelöltem, mert ehhez nincs jogom - magyarázta a miniszterelnök - Magyarország csak azt tudta mondani, Navracsics Tibor kiváló európai ember. Orbán Viktor jelezte: büszke arra, hogy semmilyen kérdés nem merült fel azzal kapcsolatban, a magyar jelölt alkalmas-e arra, hogy "az Európai Unió kormányának" tagja legyen. 

Arra a kérdésre, hogy a választásig hátralévő időben lesz-e budapesti kampányeseménye, Orbán Viktor azt válaszolta, mindennap találkozik budapestiekkel, ráadásul a fővárosban Tarlós István főpolgármester vezeti a kampányt, a kormányfő pedig úgy érzi, hogy ő ahhoz már nem tudna sokat hozzátenni. Jelezte ugyanakkor, hogy még vasárnap is találkozni fog a kormánypártok aktivistáival az úgynevezett mozgósítási központokban.

A jövő évi költségvetésről a kormányfő elmondta, pénteken is lesz egy megbeszélése erről Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel, de azt ismét nyomatékosította: semmi értelmét nem látja annak, hogy visszatérjenek egy olyan gazdaságpolitikai ösvényre, amelyen a szocialisták idején járt az ország, és amely "a megszorítás, pénzosztás" logikáját követte.

Orbán Viktor oktatási ügyeket is említett a műsorban, közölve egyebek mellett, hogy a szakképzési rendszer duálissá alakításával kapcsolatos döntéseket még idén meg kell hozni, ami azt jelenti, hogy az általános iskola után a fiatalokat egyszerre kell képezni a tantermekben és a munkahelyeken. Szerinte eljárt az idő a fölött a gondolkodás fölött, hogy a sikeres élethez csak a gimnáziumi, majd főiskolai, egyetemi tanulmányok vezetnek. "A sikeres élethez az út a szakmán keresztül vezet" - jelentette ki.

Felsőoktatási kérdésekkel kapcsolatban jelezte, október végére nevezi ki a kancellárokat. Ők az intézmények gazdasági ügyeiért felelnek majd. Az ő jelentéseiken is múlik, hogy hány felsőoktatási intézmény lesz egy év múlva ilyenkor az országban - közölte.

A kormányfő szólt az Angela Merkel német kancellárral Milánóban folytatott szerdai megbeszéléséről is, amellyel kapcsolatban azt mondta: a mostani világban a német felfogás adja a legsikeresebb gazdaságpolitikát, "a németek spórolósak, ami gazdasági válság idején mindig jól jön". "Itt sokkal inkább a német mentalitás és munkakultúra sikeréről beszélhetünk, semmint politikai ügyességről". Azt is mondta ugyanakkor, hogy Magyarország számára ma Angliában történnek a legizgalmasabb dolgok, ennek kapcsán Orbán Viktor idézte  David Cameron brit miniszterelnök néhány nappal ezelőtti beszédét, illetve azt a kijelentést, amely szerint Anglia megfontolja, hogy bizonyos európai dokumentumokat magára nézve nem tekint majd kötelezőnek.

Ma 16 órakor lejár az átjelentkezési kérelmek benyújtásának határideje, aki eddig az időpontig nem teszi ezt meg a lakóhelye szerinti jegyzőnél, nem szavazhat a vasárnapi önkormányzati választáson. Eddig több mint 15 ezren jelezték, hogy nem a lakóhelyükön, hanem a tartózkodási helyükön kívánnak szavazni.