Norvég Alap;KEHI;Ökotárs Alapítvány;

2014-10-11 07:01:00

Megtorlás a civilek ellen

Nem az Ökotárs Alapítvány vegzálásával kezdődött a kormány civil szektor elleni hadjárata: két év alatt szisztematikusan, pontról pontra szűkítették a független társadalmi szervezetek mozgásterét, morzsolták föl befolyásukat. Ez derül ki az amerikai USAID civil szervezetek fenntarthatóságát vizsgáló 2013-as összegzésből. A civil szektorban sokan már 2013-ban úgy érezték, a szaporodó hivatali ellenőrzéseket "megtorlásként kapják".

"A civil-kormányzati egyeztetések felülről irányítottak, és csak a hivatalos álláspont igazolását szolgálják, (...) a közigazgatást nem a civilek véleménye és ötletei érdekli, hanem csak támogatást várnak politikájukhoz a kormánybarát szervezetektől" - egyebek között ezeket állapította meg a magyarországi civil szektor helyzetéről még 2013-ban az USAID, az amerikai kormány nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó szervezete. A civil szervezetek úgynevezett "fenntarthatósági mutatóját" 1997 óta évente monitorozó USAID jelentésének magyar fejezetét éppen a Norvég Civil Alap miatt mára kormányzati célponttá vált Ökotárs Alapítvány készítette. A jelentésben az áll, sokan már tavaly úgy érezték, hogy egyre többféle hivatali ellenőrzésnek kell megfelelniük - például rég lezárt állami támogatású projektek pénzügyi jelentéseit veszik elő -, amelyeket gyakorlatilag "megtorlásként kapják", válaszul "az állam által helytelenített tetteikre".

Beszállt az LMP a kormány oldalán?
Az LMP "ex-bocskais" parlamenti képviselője, Sallai Róbert Benedek elhatárolódást vár más civilektől, mert az Ökotárs melletti kiállás szerinte komoly kockázatot jelent.
Sallai azután írt nyílt levelet, hogy a Védegylet és a Levegő Munkacsoport szolidaritási nyilatkozathoz keresett támogatókat az Ökotársnak. Csakhogy míg a két kezdeményezőnek az elmúlt négy évben csökkennek a pályázati pénzeik - írta a 444.hu -, addig a Sallaihoz köthető Nimfea Egyesület támogatásai majdnem a hússzorosukra nőttek: míg 2010-ben 25 millió forint volt, tavaly már 421 millió.

A "hadjárat" a közhasznú státusz megszerzését előíró 2012-es civil törvény elfogadásával kezdődött, mely az USAID szerint eleve ellentmondásos és homályos rendelkezésekkel követelt megfelelést a civilektől. Volt olyan szervezet, amely öt hónapot is várt, hogy a bíróság elfogadja a státusz-módosítási kérelmét. Eközben a törvény, a Polgári Törvénykönyv gazdasági működésre, valamint a civil szervezetek állami felügyeletére vonatkozó jogszabályok sem voltak összhangban egymással. Ezzel párhuzamosan szaporodtak meg a hivatali ellenőrzések, noha az USAID elképzelhetőnek tartotta, hogy ezek hátterében az is állhatott, hogy a gyakori és elkapkodott átszervezések miatt az állami szervek egyszerűen nem találtak meg minden dokumentumot. Mást mutat azonban, hogy 2013-ra a civil szektor bevételi forrásai jelentősen apadni kezdtek, sőt, mára e szervezetek rövid távú fenntarthatósága is veszélybe került.

Bírósághoz fordul az Ökotárs
A Norvég Civil Támogatási Alap pénzeinek felhasználását vizsgáló Kehi a választásig már biztosan nem készül el.
Móra Veronika, az Ökotárs igazgatója szerint ugyanakkor, miután a négy pályázatokat kezelő alapítvány adószámát az adóhatóság felfüggesztette, az Ökotárs bírósághoz fordul jogorvoslatért.
Móra szerint egyébként tévesen érvel a Kehi az államháztartási törvénnyel, ugyanis az a vizsgálandó források közé sorolja a nemzetközi szerződések alapján juttatott támogatásokat, pedig a norvég pénzek nem állami költségvetési forrásból származnak.

Az emberi jogi szervezetek többnyire olyan külföldi támogatóktól függnek, mint a Nyílt Társadalom Intézet, amiért a kormánybarát média "külföldi ügynöknek" bélyegzi őket, mintha nem magyar érdekeket szolgálnának. Ha pedig nem külföldi segítséget kívánnának igénybe venni, akkor itthon az évi 3 és fél milliárd forintból gazdálkodó, ám "részrehajló" Nemzeti Együttműködési Alaphoz fordulhatnak. Az USAID külön kiemelte a békemeneteket szervező Civil Összefogás Fórumot, amely "látványosan előtérben van", miközben "legfőbb funkciója, hogy a Fidesz civil szócsöveként támogassa annak politikáját és lejárassa az ellenzéket". A jelentés szerint a civilek tudják, hogy más forrásokat kellene találniuk, ám pusztán magánadományokból nem tudnak megélni.