A hatalmas szélvihar először Okinavára csapott le. A reptereket lezárták, a repülő-járatokat törölték. Az első jelentések szerint a heves esőzésekben többen is életüket vesztették. A Vongfong ebben az évben a tizenkilencedik, és az eddigi legerősebb az idei tájfunszezonban, amely Okinava után vasárnap már az ország négy főszigete közül a legdélebbi Kjúsún is nehézségeket okozott.
A forgószél következtében legalább 35-en megsérültek Okinaván és Kjúsún. A hatóságok 150 ezer - más források szerint 210 ezer - embert szólítottak fel otthonuk elhagyására, mert a heves esőzésekkel járó vihar fákat csavar ki, utakat áraszt el. Okinaván, ahol szombat éjjel haladt keresztül a vihar, több mint 60 ezer háztartás maradt áram nélkül. Az amerikai légibázisokat riadókészültségbe helyezték.
A Vongfong vasárnapra veszített valamit az erejéből, szombaton még óránkénti 230 kilométeres széllökései másnapra 180 kilométeresre gyengültek, így már nem minősült szupertájfunnak. A forgószél hétfő reggel éri el teljesen Kjúsút. A fővárosra, Tokióra és környékére várhatóan kedden csap le, de már hétfőn érezni lehet majd a hatását - közölte a japán meteorológiai ügynökség.
A tájfun észak felé haladva tovább veszít erejéből, de minden ok megvan a fokozott védekezésre. A hatóságok a földcsuszamlások veszélyére figyelmeztették a lakosságot. Az erős szél miatt Kjúsún többórás fennakadások voltak a vasúti közlekedésben.
A Vongfong előtt a Fanfon nevű tájfun söpört végig a szigetországon a hét elején. Az óriási hullámok és özönvízszerű esőzés által kísért viharban akkor kilencen meghaltak, a tájfun - elsősorban Tokióban - súlyos fennakadásokat okozott a légi és vasúti közlekedésben.