gyerekek;iskola;kirekesztés;iskolai erőszak;Élet Katedrális;

2014-10-13 15:03:00

Nincsenek biztonságban a gyerekek

Állítsuk meg az iskolai erőszak körforgását! címmel szervezett workshopot az Élet Katedrális karöltve a Felelős Szülők Iskolájával október 9-én a Falk 1 Rendezvényközpontban, ahol Tapolyai Emőke pszichológus tartott előadást iskolai erőszak témában.

"Nincsenek biztonságban a gyerekek az iskola falai között, az iskolai zaklatás gyakoribb, mint gondolnánk" - hangsúlyozta a pszichológus beszédében. Az előadást annak apropóján rendezték, hogy nemrégiben jelent meg Barbara Coloroso Zaklatók, áldozatok, szemlélők: az iskolai erőszak című könyvének magyar fordítása.

Tapolyai Emőke felhívta a figyelmet: az iskolai erőszak nagyon fontos téma, foglalkozni kell vele, hiszen ilyen közegben tölti a legtöbb időt a gyermek, napokat, heteket, sőt éveket is.

„Ha a gyerek már harmadik hete panaszkodik a pedagógusnak, szülőknek, akkor zaklatásról beszélünk. Ilyenkor lépni kell” – hívta fel a figyelmet a pszichológus.

A zaklatásnak több fajtája van, a leggyakoribb a verbális zaklatás, amely cikizésben, gúnynevek használatában, fenyegetésben, szexuális megjegyzésekben nyilvánul meg. A szociális zaklatás olyan esetben valósul meg, ha a gyermeket tudatosan kizárják a közösségből, nem választják be a csapatba, nincsenek barátai. „A gyerek így előbb-utóbb megtanulja, hogy selejt, és ez felnőttként is megmarad” – mutatott rá az előadó.

„A gyerekek egyáltalán nincsenek biztonságban az iskola falai között. A zaklatás testi és pszichológiai sérüléssel jár, az áldozatokból pedig gyakran lesznek zaklatók” – hangsúlyozta Tapolyai Emőke.

„Ha az otthonainkban nincsen helyes önértékelés, akkor áldozatokat nevelünk. A gyerekek a mi példánkból tanulnak, ha mi nem vagyunk biztonságosak számukra, akkor kik?” – tette fel a kérdést a pszichológus.

A felnőttek sokszor rossz tanácsot adnak, azt mondják a gyereknek, keressen más barátokat, változzon meg ő. Megoldásnak látják, ha kiveszik a gyereket az osztályból és átteszik a másikba – ettől azonban a probléma még nem szűnik meg. A felnőttek gyakran alábecsülik a helyzet fontosságát, és az áldozatokat teszik felelőssé.

Meg kell tanítani az áldozatnak, hogy nincs egyedül – ezt azonban nem szavakkal, hanem valós jelenléttel kell és lehet megtenni. „A szégyen helyett megtanítjuk, hogy nem az ő hibája, ki kell alakítani benne egy egészséges értékrendet, erősíteni kell az egészséges identitást. Meg kell tanítani neki, hogy nem tehetetlen, hanem tud ellene tenni” – mutatott rá Tapolyai Emőke.

Az „Állítsuk meg az iskolai erőszakot!" összefogás első állomása közel száz résztvevő egyetértő támogatásával sikeresen megvalósult, melyek révén több intézménybe, közösségbe is meghívták a fórumot. A rendezők szándéka, hogy civil, szakmai és állami szereplőkkel karöltve edukációs roadshowt valósítsanak meg e témában szülői fórumokon és pedagógusok körében egyaránt.

További információt az Élet Katedrális internetes oldalán talál.