Az illegális cigarettaforgalom a korábbi évek csökkenő tendenciája után 2013-tól kezdett el ismét növekedni Magyarországon - mutat rá a GfK hétfőn megjelent közleménye.
A forgalom két évvel ezelőtt még 5,8 százalék volt, ami a tavalyi év végén a piaci változások miatt 11,8 százalékra ugrott, idén azonban csak minimális erősödést mértek. A nem Magyarországon adózott cigaretták forgalma jelenleg 12,1 százalék, de a kutatás jelentős piaci átstrukturálódásra hívja fel a figyelmet.
A legszembetűnőbb változás a külföldön törvényesen működő gyárakban, általában az Európai Unión kívüli országokban előállított, a legális hazai kereskedelmi csatornákon nem elérhető cigaretták jelenlétének megerősödése. Ezek a "duty free" felirattal ellátott termékek az illegális csempészhálózatokon, a jövedéki adó megkerülésével jutnak el a fogyasztókhoz.
A piackutató intézet felhívta a figyelmet arra is, hogy nemcsak az illegális cigarettapiacon történt átrendeződés, hanem a teljes magyarországi dohánypiacon is, a finomra vágott fogyasztási dohány - töltődohány - átvette a vezetést.
A kutatás ugyan nem tér ki az ebben a szegmensben jelenlévő illegális termékek arányára, azonban a feketepiac térnyerését mutatja, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumból származó adatok alapján a NAV január és július között 22,3 tonna finomra vágott és egyéb fogyasztási dohányt foglalt le, a teljes tavalyi évben elkobzott 10,6 tonnával szemben.
A cigaretta magyarországi feketepiacának aránya nem változott érdemben a 2013 második félévében mérthez képest a GfK által közzétett adatok alapján - hangsúlyozta a NAV. Közleményükben azt írják, mivel a legális cigarettapiac egy év alatt több mint ötödével csökkent és az arányok gyakorlatilag nem változtak, jelenleg kisebb mennyiség alkotja a becsült illegális piacot.
Úgy vélik, a teljes fogyasztás csökkenéséről nem lehet beszélni, mert a másik jellemző tendencia a fogyasztási dohány térnyerése, ami főként a cigaretta áremelkedése miatt már évek óta hat a piacon. A fogyasztási dohány az utóbbi egy évben átvette a vezető dohánygyártmány szerepét a cigarettától.
A NAV továbbra is kiemelt feladataként tekint a dohánytermékekkel kapcsolatos illegális tevékenység visszaszorítása. Ennek érdekében a pénzügyőrök folyamatos ellenőrzéseket végeznek a határátkelőhelyeken, hogy az illegális termékek be se juthassanak az országba.