Margaret Chan;Egészségügyi Világszervezet;Nemzeti Biztonsági Laboratórium;Ebola-fertőzés;Kis Zoltán;Új Guinea;

2014-10-14 07:31:00

Vírusként terjed az Ebola-pánik

Bármilyen járvány gazdasági kárának 90 százalékát az okozza, hogy a lakosság a megfertőződés elkerülése érdekében ésszerűtlen és összehangolatlan erőfeszítéseket tesz - hangsúlyozta a Világbank adatait idézve Margaret Chan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója abban a közleményében, amelyet hétfőn Manilában egy regionális egészségügyi konferencián olvastak fel.

Eszerint az ebolajárvány "a modern kor legsúlyosabb és legégetőbb egészségügyi szükséghelyzetét teremtette", az ebből fakadó gazdasági károk azonban csökkenthetők, ha megfelelően tájékoztatják az embereket arról, hogyan kerülhetik el a "túlzott óvatosságot".

Chan hangsúlyozta, hogy a világszervezet alkalmazottjai "nagyon jól tudják, hogy a megfertőződéstől való félelem sokkal gyorsabban terjed a világon, mint maga a vírus. A szemünk láttára mennek tönkre nemzetgazdaságok és társadalmak, de az emberek megfelelő tájékoztatása jó védelmi eszköz lehet a kormányok kezében a gazdasági összeomlás elkerülésére".

A főigazgató nem hozott fel példákat arra, hogy a kormányok milyen konkrét intézkedésekkel élhetnének, de dicsérte a Fülöp-szigetek hatóságait: a múlt héten rendeztek ebolakonferenciát, amelyen részt vettek mind a kormányzat, mind a magánszektor egészségügyi vezetői.

Elhangzott az a figyelmeztetés, hogy a délkelet-ázsiai ország sok külföldön dolgozó állampolgára miatt fokozottan ki van téve a járvány veszélyének. A WHO szerint az év elején Nyugat-Afrikában kitört járványban már több mint 8300-an kapták el a kórt, s több mint 4 ezren haltak bele.

Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, Afrikából hazatért magyar kutató-orvosok szerint sem kell tartani attól, hogy az Ebola esetleg Magyarországon is megjelenik. Sőt, Kis Zoltán virológus, a Nemzeti Biztonsági Laboratórium vezetője szerint - aki három héten át segítette az Ebola elleni védekezést Új Guineában - egyenesen a nullával határos annak a valószínűsége, hogy hazánkban valaki ebolás beteggel találkozzon.

Hangsúlyozta, hogy hazánkban a közegészségügyi viszonyok is fényévekkel jobbak az Afrikában tapasztalt körülményeknél: ha előfordulna is ebolás megbetegedés, a vírus terjedésének végképp minimális a kockázata, hiszen itthon kidolgozott eljárásrend van, megfelelő mennyiségű és minőségű felszerelés, valamint megfelelő számú, jól képzett szakember áll rendelkezésre.