A díjazott Tirole - aki a toulouse-i Ipargazdasági Intézet (IDEI) Jean-Jacques Laffont Alapítványának elnöke is - "rávilágított, hogyan kell értelmezni és szabályozni olyan iparágakat, amelyekben csak néhány erős cég tevékenykedik" - olvasható a Svéd Királyi Akadémia hétfői döntésének indoklásában, amely szerint Tirole munkássága olyan központi politikai kérdések megoldását segíti, mint például hogyan kezeljék a kormányok a vállalategyesüléseket, a kartelleket, és hogyan szabályozzák a monopóliumokat.
A díj összege az idén nyolcmillió svéd korona (268 millió forint). Eltérően a többi - orvosi, fizikai, kémiai, irodalmi és béke - Nobel-díjtól, amelyeket Alfred Nobel (1833-1896) vegyész és üzletember, a dinamit feltalálójának végakarata alapján hoztak létre, és először 1901-ben osztottak ki, a közgazdasági Nobel-díjat - egészen pontosan: a Svéd Királyi Bank Alfred Nobel Közgazdaságtudományi Emlékdíját - a svéd központi bank alapította fennállásának 300. évfordulója alkalmából, 1968-ban.
A közgazdasági díjazottat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia választja ki. A lemaradt jelöltek és jelölőik nevét ötven évig titokban kell tartani.
A piaci szabályozást az egyes ágazatok sajátosságaihoz kellene igazítani, nem pedig általános szabályokat kellene bevezetni - mint például árplafont megállapítani -, ami többet árt, mint használ - emelte ki Tirole eredményeiből a svéd akadémia.
Több iparágnál is látni, hogy vállalatok egy kisebb csoportja uralja a piacot, ez pedig monopolhelyzetet teremt, ami - megfelelő szabályozás híján - társadalmilag nem kívánatos eredményekkel is járhat: indokolatlanul magas árképzést használhatnak a fogyasztók ellen vagy kiszoríthatják az új belépőket a piacról.
Éppen ezért "az idei közgazdaságtudományi díj a nagy cégek
megszelídítéséről szól" - mondta a hétfői sajtótájékoztatón a svéd akadémia állandó titkára, Staffan Normark. Tirole kutatásaiban rámutatott, hogy a szabályozó szervek valójában asszimetrikus információval állnak szemben a különböző iparágakban.
A domináns vállalatok jobban tudják, mik történnek a piacukon, mint maguk a szabályozók, ez pedig jelentősen megnehezíti az ilyen helyzetek kezelését - írja a portfolio.hu gazdasági hírportál. Tirole azonban az ilyen körülmények fennállásának esetére állt elő egy új szabályozási megoldással, ami a telekommunikációs szektortól a bankrendszerig jól alkalmazható.
Az akadémia indoklása szerint ha a kormányok figyelembe veszik és hasznosítják Tirole eredményeit, a különböző nagyvállalatok sokkal termelékenyebbé válhatnak, ugyanakkor megakadályozhatják, hogy ártsanak a versenytársaknak és a fogyasztóknak.
Bod Péter Ákos, a Budapesti Corvinus egyetem professzora a díjazással kapcsolatban elmondta: ismét egy elismert és széles körben tisztelt közgazdász kapta a díjat. A professzor szerint az akadémia döntésével a piacgazdaság zavaraira irányuló kutatások fontosságát is el szeretné ismerni, hiszen "a szabályozási feladatok sokkal fontosabbak lettek a 2007 utáni pénzügyi zavarok ismeretében".