MSZP;választmány;önkormányzati választás;

Kérdés, hogy a rendszerváltás óta váltópárti szerepben lévő szocialisták 2018-ra megerősödnek-e, vagy csak a párton belül váltjá

- MSZP: nincs erő mozdulni?

Egyelőre nem lesz vezetőváltás az MSZP-ben, mert ehhez már erőtlen a párt - fogalmazott lapunknak egy szocialista politikus. A párttanács szerdán, az országos választmány pedig szombaton értékeli az önkormányzati választás eredményeit, több MSZP-s szerint ezeken az üléseken legfeljebb vita várható, majd minden marad a régiben. A választmány zöld utat ad majd egy értékelő pártvitának, amit a decemberi pártértekezleten zárnak le. Úgy tudjuk, hogy jövőre alapszabály módosító kongresszust is tartanak, de ennek időpontját az elnökség még nem akarja meghirdetni, mert attól tartanak, hogy így Mesterházy Attila előkészíthetné saját visszatérését.

Most semmi nem fog változni, mert már annyira erőtlen a párt, hogy nincs energia a mozdulatra - jelentette ki lapunknak az egyik ismert MSZP-s politikus. Mások arról beszéltek, hogy legszívesebben mindenki leváltana mindenkit a szocialista pártban, de erre most több okból nincs lehetőség. Az országos elnökség alig várja, hogy Kunhalmi Ágnes fővárosi elnököt eltávolítsa, ám Bokros Lajos főpolgármester-jelölt - akit a budapesti MSZP támogatott, az országos pártvezetés azonban nem - sokkal jobb eredményt ért el, mint várták.

Így a fővárosi szocialisták megerősödtek, ez azonban nem jelenti azt, hogy az első adandó alkalommal nem fognak "nekimenni" Kunhalminak - mondták a párt belső ügyeit jól ismerő politikusok. Egyikük kijelentette, hogy a fővárosi pártelnöknek azzal is csapdát akarnak állítani, hogy az MSZP-ben egyre gyakrabban hallani: "Ágit a Bokros-Gyurcsány féle egységpártba édesgetik".

Kunhalmira és az önkormányzati választások előtti ellenzéki egyezkedésben részt vevő budapesti politikusokra több kerület is haragszik, mert szerintük rossz megállapodást kötöttek. Lapunk úgy tudja, mások mellett az óbudai valamint a kőbányai szocialisták szerint is ez az oka, hogy e kerületekben nem győztek október 12-én az MSZP-sek. Azért zúgolódnak, mert szerintük a győzelemre esélyes polgármesteri helyeket azért adták oda az Együtt-PM-nek, illetve a DK-nak, hogy néhány más, esetleg nyerhető kerületben a vezető szocialisták "haverjai" indulhassanak. Mindezek ellenére várhatóan nem menesztik a párt fővárosi elnökét, már csak azért sem, mert az országos elnökség számára óriási "blama", hogy a választók egyáltalán nem figyeltek oda rájuk és az ellenzéki szavazók közül sokan a jobboldalinak nevezett Bokrosra voksoltak.

Tóbiás József, Korózs Lajos és Kunhalmi Ágnes – Az elnökség megbuktatná Kunhalmit, de a budapesti MSZP megerősödött FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Tóbiás József, Korózs Lajos és Kunhalmi Ágnes – Az elnökség megbuktatná Kunhalmit, de a budapesti MSZP megerősödött FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Forrásaink szerint nagy a csalódottság, az elkeseredettség a pártban, az országos elnökség ezért pártvitát indít, amit az országos választmány szombati ülésén hirdethetnek meg. Tóbiás Józsefék az értékelő vitasorozatot, amit egy decemberi pártértekezleten akarnak lezárni, amolyan "munkaterápiának" szánják, amivel az elégedetlenkedők energiáit akarják lekötni - jelentette ki egyik forrásunk. Hozzátette, az elmúlt 12 évet akarják értékelni, amivel Mesterházy Attila visszatérését is szeretnék megakadályozni.

Mesterházy értesülésünk szerint most nem fog "zászlót bontani", ezt idén csak akkor tenné, ha az MSZP rosszabbul szerepelt volna az önkormányzati választáson, mint 2010-ben. Jövőre viszont várhatóan ismét bejelentkezik az elnöki posztra. Alkalma is lesz erre, hiszen 2015-ben alapszabály módosító kongresszust tart a párt. Úgy tudjuk, az elnökség azért nem akarja még ezt meghirdetni, mert attól tartanak, ha van időpont, Mesterházy pontos ütemtervet készíthet visszatérésre.

Az országos választmány szombati ülése egyébként arról is dönthet, hogy ki töltse be Botka László parlamenti mandátumát, hiszen a Szeged polgármesterévé választott választmányi elnöknek, döntenie kellett a két pozíció között. Listás mandátumát Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese, a párt agrárpolitikusa vagy Kránicz László, a párt Győr megyei elnöke kaphatja meg.
Szanyi Tibort viszont leválthatják az MSZP és a DK közös brüsszeli delegációja éléről. A szocialisták országos etikai és fegyelmi tanácsa ugyanis ma tárgyalja a Gój Motorosokat Brüsszelbe invitáló EP-képviselő ügyét, az ülésen várhatóan a szocialista politikust is meghallgatják.

Szanyi ellen a párt elnöksége kezdeményezett eljárást, miután kiderült, a nem éppen baloldali motoros klub tagjait látta vendégül Brüsszelben, feltehetően uniós pénzből. A képviselő korábban lapunknak kijelentette, nem vétett a párt alapszabálya ellen, az MSZP vezetése szerint azonban akár fegyelmi eljárást is indíthatnak ellene a történtek miatt. Gőgös tegnap úgy fogalmazott, ha valaki hibázik, attól még nem kell a fejét venni, de szerinte egy figyelmeztetés kijár az EP-képviselőnek.

Szanyi, aki korábban Újlipótvárosban szerzett egyéni országgyűlési mandátumot, az önkormányzati választások éjszakáján Facebook-oldalán azt írta: "A gyurcsányi aknamunka dacára a XIII. kerületben minden korábbinál fényesebb szocialista-lokálpatrióta győzelem! :)". Majd egy kommentelő kritikájára, miszerint a politikus sokat árt a baloldalnak, így válaszolt: "Szerintem ebben tévedsz. A XIII. kerületben az egyetlen kérdés az volt, hogy a velünk szemben felsorakozó DK tud-e annyi szavazatot elorozni előlünk, szocik elől, hogy a jelöltjeink a Fidesz jelöltjei alá bukjanak. Mocskos, alantas volt a DK kampánya. Pont azzal segítem a baloldalt, hogy rávilágítok erre, amire a XIII. kerületi polgároknak nem volt szüksége, mert világosan átláttak a szitán."

Feljelentik Molnár Csabát
Molnár Csaba DK alelnök "jellemtelenségéről tett tanúbizonyságot, amikor egy lefogott és ezért védtelenné vált férfit lágyékon rúgott" - közölte tegnap Ábel Attila, a Fidesz csepeli elnöke.
Ábel szerint az ellenzéki politikus hazudott is az esetről, személyéről pedig becsületsértő módon nyilatkozott, amiért a Fidesz kerületi elnöke feljelenti Molnárt.
Vasárnap a csepeli piacon kampányolt a DK, amikor egy férfi öklét rázva Gyurcsány Ferencre támadt. Később Molnár az ATV-ben azt mondta, nemcsak maga a támadás felháborító, hanem az is, hogy a kerület fideszes alpolgármestere, Ábel Attila végig ott állt mellettük és fotózta, videózta a történteket.
Az ellenzéki politikus szerint nem igazak azok a jobboldali sajtóban megjelent állítások, hogy Gyurcsány tarkón ütötte a támadót, ahogy az sem, hogy ő ágyékon rúgta a férfit.

Az összes települési szavazókör helyi önkormányzati képviselő- és polgármester-választási eredményének megsemmisítését kéri Kazincbarcika jobbikos polgármesterjelöltje.